Search

Vai ASV futbola treneris aizliedzis komandai piedalīties praida pasākumos?Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Sociālajos medijos kāda pret LGBT+ kopienu vērsta aktīvistu grupa vēsta, ka vairākas ASV Nacionālās amerikāņu futbola līgas (NFL) komandas oficiāli paziņojušas, ka nepiedalīsies praida pasākumos, bet vienas treneris pat esot aizliedzis to darīt. Nekas no tā nav taisnība.

Ierakstā pausts:

“ASV Pitsburgas “Steelers” amerikāņu futbola treneris Maiks Tomlins (Mike Tomlin), šokējot gan sporta sabiedrību, gan sabiedrību kopumā, lika savai komandai nepiedalīties praida mēneša aktivitātēs, Tomlins teica: “Mēs esam šeit, lai spēlētu futbolu, nevis piedalītos sociālajās vai politiskajās kustībās, un tam nav vietas mūsu grupas aktivitātēs.”

Tam nav nekādu pierādījumu. Kā skaidro faktu pārbaudītāji no Snopes, šos maldus aizsāka humora vietne Esspots un ar to saistītais Facebook profils SpaceX Fanclub. Vietnē skaidri norādīts, ka tās saturs nav patiess, taču citi sociālo mediju lietotāji ziņu izplatīja tālāk tīmeklī kā īstu. Esspots satīras aizsegā regulāri publicē nepatiesas ziņas par sabiedrībā zināmiem cilvēkiem, it īpaši tiem, kas publiski kritizējuši bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu vai Twitter jeb X īpašnieku Īlonu Masku.

Facebook ierakstā arī lēsts, ka “11 NFL komandas ir paziņojušas, ka nepiedalīsies praida pasākumos.”

Arī šis apgalvojums nav pamatots. Visticamāk, maldu sakne ir 4. jūnijā publicētais konservatīvās propagandas vietnes Fox News klikšķu raksts par to, ka 11 no 32 NFL komandām sociālajos medijos nav publicējušas sveicienus saistībā ar praida mēnesi. Vēlāk, kad viena no komandām to izdarīja, Fox News laboja rakstu. Re:Check secina, ka patlaban komandu skaits sarucis līdz astoņām: Atlanta Falcons, Cincinnati Bengals, Cleveland Browns, Dallas Cowboys, Kansas City Chiefs, New Orleans Saints, Pittsburgh Steelers un Tennessee Titans.

Virsraksts vēsta: “Pagaidām 10 NFL komandas atsakās klanīties praida mēneša priekšā. Izskatās, ka ne visas komandas svin praida mēnesi.” Avots: Ekrānuzņēmums no Fox News.

Secinājums: Nav pierādījumu, ka Pittsburgh Steelers treneris Maiks Tomlins aizliedzis savai komandai piedalīties praida pasākumos. Tāpat nav pamata lēst, ka 11 NFL komandas būtu paziņojušas, ka tajos nepiedalīsies.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.