Search

Šveicē nav aizliegta mamogrāfija; puse rezultātu nav viltus pozitīvi



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Facebook populārs kļuvis apgalvojums, ka Šveicē esot aizliegta mamogrāfija – šī krūšu pārbaudes metode esot bīstama un izraisot vēzi. Tā nav taisnība. Šveice nav aizliegusi mamogrāfiju. Tā neizraisa audzējus, bet gan palīdz tos atklāt un glābt dzīvības.

Mamogrāfija ir krūts pārbaude ar rentgenu, kas ļauj atklāt krūts vēzi agrīnā stadijā. Daudzās valstīs, arī Latvijā, sievietēm noteiktā vecumā tā ir valsts apmaksāta vēža skrīninga metode. Latvijā par valsts līdzekļiem to veic sievietēm no 50 līdz 68 gadiem. Latvijā audzēji ir otrs biežākais nāves cēlonis, un sievietēm tas visbiežāk ir krūts vēzis. 

Ieraksta autore raksta:  

“Šveice ir pirmā valsts pasaulē, kurā aizliegts mamogrāfiju.”

Re:Check sazinājās ar Šveices federālo veselības dienestu. Tā pārstāvis Daniels Dauvalders apstiprināja, ka Šveicē nav aizliegta mamogrāfija. To, kā šī metode tiek izmantota vēža skrīningā, lemj kantonu (otrā līmeņa administratīvais iedalījums) valdības.

Tāpat ierakstā teikts:

“Skrīninga pakalpojumi ir apturēti arī daļā Kanādas, Itālijas, Skotijas un Austrālijas .”

Ar Google meklētāja palīdzību atrodams, ka šis teikums, visticamāk, nāk no britu ārstes un pētnieces Sjūzenas Boulijas viedokļraksta, kas publicēts Covid pandēmijas sākumā pirms četriem gadiem. Proti, Boulija šo teikumu rakstījusi kontekstā ar augsto Covid saslimstību un vīrusa izplatību, kuras dēļ toreiz daudzas valstis uz neilgu laiku ierobežoja piekļuvi profilaktiskajiem ārstniecības pakalpojumiem, tajā skaitā vēža skrīningiem. Tam nav nekāda sakara ar procedūras it kā bīstamību. Nevienā no uzskaitītajām valstīm tagad skrīninga pakalpojumi nav apturēti. Gluži pretēji. Piemēram, ierakstā minētajā Kanādā pēdējos gados eksperti panākuši, ka vairākās provincēs pazemināts vecums, no kura sievietēm tiek nodrošināta valsts apmaksāta mamogrāfija, jo krūts vēzis skar arvien jaunākas sievietes. To pašu aicina darīt arī Latvijas mediķi.  

Ieraksta autore turpina: 

“50-60% “pozitīvo” rezultātu ir nepareizi! Tātad tiek diagnosticēts “krūts vēzis” 50-60% gadījumu pierāda, ka tā nemaz nebija.”

Arī tā nav taisnība. 50 – 60% dažādos rakstos tiek minēti citā kontekstā. Proti, tik daudz sieviešu ir iespēja saskarties ar vismaz vienu viltus pozitīvu rezultātu, ja viņas mamogrāfiju veic ik gadu 10 gadu garumā. ASV Nacionālais vēža institūts raksta, ka tie ir vairāk nekā 50% sieviešu. Šāds rezultāts tika iegūts pētījumā, kura rezultātus publicēja 2022. gadā.

Ieraksta autore arī raksta, ka “veseli, ļoti jutīgi piena audi tiek bombardēti ar radioaktīvo starojumu” un daudzām veselām sievietēm pēc šiem izmeklējumiem esot atklāts vēzis. 

Apgalvojumam, ka šī metode daudzām izraisa audzējus, nav nekādu pierādījumu. Saņemtais starojums rada minimālu risku, salīdzinot ar ieguvumiem. Piemēram, Lielbritānijas Nacionālais veselības dienests, veicot datu analīzi, secinājis, ka uz vienu mamogrāfijas starojuma izraisītu vēzi ir 400 līdz 800 ar šo metodi atklātu vēžu, kā rezultātā sievietes saņem ārstēšanu. Mirstības ziņā skrīninga ieguvums pārsniedzot radiācijas radīto kaitējumu par aptuveni 150:1 līdz 300:1.

Mamogrāfijas iekārtām tāpat kā citām rentgena iekārtām ir noteikti maksimāli pieļaujamie un par drošiem atzīti starojuma līmeņi. Jau minētais ASV vēža institūts norāda, ka vienas pārbaudes laikā iegūtais radioaktīvais starojums līdzinās tādam, ko cilvēks aptuveni septiņu nedēļu laikā saņem ikdienā dabiskā vidē. 

Visbeidzot, ieraksta autore iesaka sekot kādai alternatīvās medicīnas popularizētājai un nutricioloģei Barbarai O’Nīlai. Dzimtajā Austrālijā O’Nīlai ir aizliegts nodarboties ar ārstniecības pakalpojumiem, jo viņai nav nekādas medicīniskās izglītības un vairāki viņas ieteikumi ir bīstami veselībai un dzīvībai. Viņa saviem sekotājiem, piemēram, iesaka ārstēt vēzi ar sodu un zema ogļhidrātu satura diētu. O’Nīla arī noliedz antibiotikas un vakcīnas un, piemēram, pret stingumkrampjiem  iesaka bērnus pasargāt, dodot viņiem daudz dzert, liekot iet agri gulēt un daudz kustēties.  

Secinājums: Šveicē nav aizliegta mammogrāfija; tā nav apturēta arī citās ierakstā minētajās valstīs. Nav nekāda pamata apgalvot, ka šī skrīninga metode daudzām sievietēm izraisa vēzi – mamogrāfijas ieguvumi ir daudz lielāki nekā radītie riski; tā tiek uzskatīta par efektīvāko krūts vēža atklāšanas metodi noteikta vecuma sievietēm. 50-60% pārbaužu neuzrāda viltus pozitīvu rezultātu – kļūdas ir, bet to ir būtiski mazāk. 

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.