Nīderlandes skolās nav liegts zēnus saukt par zēniem un meitenes – par meitenēm



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Jūlija sākumā no jauna uzpeldējis kāds gadu vecs video par to, ka Nīderlandes skolās zēnus vairs nedrīkstot saukt par zēniem un meitenes – par meitenēm. Tas ir pilnīgs izdomājums.

Latviski dublētajā video pausts:

“Manā dzimtenē Nīderlandē skolotājiem liek pārtraukt bērnus saukt par puikām un meitenēm, bet vēlas, lai mēs puikas un meitenes saucam neitrālos vārdos, piemēram, “sveiki, cilvēki”, “sveiki, studenti” vai kaut kas tamlīdzīgs.”

Re:Check šādu informāciju neatrada ne Nīderlandes medijos, ne valdības vietnēs. Maldu sakne, visticamāk, ir pērn februārī publicētais skolēnu un studentu tiesību aizstāvības organizācijas LAKS valodas ceļvedis, kurā ieteikts skolās lietot dzimumneitrālu valodu. Ceļvedī atrodami video paustie piemēri “sveiki, cilvēki un “sveiki, studenti”. LAKS nav pilnvaru mainīt izglītībā lietojamo valodu. Tās publicētajam ceļvedim nav nekāda juridiska spēka, pērn aprīlī medijiem skaidrojis toreizējais LAKS valdes loceklis Silus Kavesi (Cylus Kawesi).

Secinājums: Nav pierādījumu, ka Nīderlandes skolās zēnus vairs nedrīkst saukt par zēniem un meitenes – par meitenēm.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.