Search

Nav tiesa, ka vairums Latvijas iedzīvotāju nevar nomaksāt komunālos maksājumusNav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Sociālajā medijā Facebook kāds maldinātājs apgalvo, ka Latvijā apmēram 70% mājsaimniecību neesot līdzekļu, lai nomaksātu komunālos maksājumus. Tā nav taisnība.

22. jūnija ierakstā autors pauž:

“Latvijā aptuveni 70% mājsaimniecību neesot līdzekļu, lai nomaksātu komunālos maksājumus, tāpēc šiem cilvēkiem ļoti nepieciešams miljardiem vērtais Rail Baltica, lai regulāri varētu vizināties ar ātrvilcienu.”

Re:Check neizdevās atrast datus, kas apstiprinātu autora pausto par komunālajiem maksājumiem.

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) šī gada martā publicētie dati liecina, ka 2023. gadā laikus segt komunālo pakalpojumu rēķinus, īri vai atmaksāt kredītu nevarēja atļauties 7,7% iedzīvotāju. 

Pērn šādu iedzīvotāju īpatsvars mazliet palielinājās – no 6,7% 2022. un 2021. gadā. Šos datus CSP ieguvusi, aptaujājot 10,2 tūkstoš respondentu no 5,8 tūkstošiem mājsaimniecību. CSP norāda, ka aptaujāti iedzīvotāji no katras simtās Latvijas mājsaimniecības. 

E-pasta sarakstē ar Re:Check CSP pārstāve Sandra Rieksta skaidroja, ka pārvaldei nav datu atsevišķi tikai par komunālajiem maksājumiem.

Avots: CSP

Latvijas medijos publicēti arī citi dati, kuros atspoguļotas iedzīvotāju grūtības veikt komunālos maksājumus. Pērn pēc apdrošināšanas kompānijas Ergo pasūtījuma veiktā aptaujā nedaudz vairāk nekā ceturtā daļa jeb 27% iedzīvotāju atzinuši, ka pēdējā gada laikā piedzīvojuši grūtības apmaksāt komunālo maksājumu rēķinus. Savukārt 51% aptaujāto pieļāvis iespēju, ka ar šādu situāciju varētu saskarties turpmākā gada laikā. Šo aptauju pēc Ergo pasūtījuma pērnā gada maijā veikusi tirgus pētījumu kompānija Norstat Latvija, tiešsaistē aptaujājot 1001 Latvijas iedzīvotāju.

Iepriekš Latvijā popularitāti guva kāds grafiks, kurā Latvija ierindota pirmajā vietā pasaulē pēc komunālo maksājumu dārdzības. Re:Check skaidroja, kāpēc šis apgalvojums ir apšaubāms.

Secinājums: Nav tiesa, ka 70% Latvijas iedzīvotāju ir grūtības samaksāt par komunālajiem pakalpojumiem. Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka pērn samaksāt par komunālajiem pakalpojumiem, īri vai kredītu nevarēja 7,7% iedzīvotāju.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.