Search

Lietuvā degvielas cenā nav iekļauts ceļu nodoklisTrūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas

Lietuvā pēdējos gados ir Baltijas valstīs lētākā degviela. Šo faktu jau ilgi pavada mīts, ka kaimiņvalstī tās cenā iekļauts arī ceļu nodoklis. Tā nav taisnība – ceļu nodokļa degvielas cenā Lietuvā nav. Cenu atšķirību nosaka citas komponentes, tostarp atšķirīgās degvielas akcīzes nodokļa likmes.

Facebook publicēts kāds foto ar Lietuvas degvielas uzpildes staciju tīkla Jozita cenām, un norādīts, ka tas uzņemts šogad 15. jūnijā. Piebildē teikts:

“Cenā iekļauts ceļa nodoklis”. 

Lietuvas Enerģētikas ministrijas mājaslapā uzskaitītas degvielas cenas komponentes. Cenu veido naftas cena un naftas pārstrādes izmaksas, pievienotās vērtības un akcīzes nodoklis, degvielas pārdošanas izmaksas. Tātad nekāda ceļu nodokļa cenā nav. 

Par mītu, ka Lietuvā degviela lētāka ar visu to, ka tajā iekļauts ceļu uzturēšanas nodoklis, Re:Check rakstījis jau iepriekš (šeit). 

Ir taisnība, ka Lietuvā jau ilgstoši ir zemāka degvielas cena nekā Latvijā. To apliecina Eiropas Komisijas apkopotie dati, tajā skaitā par šā gada jūnija sākumu. Igaunijā cenas ir vidēji augstākas nekā Latvijā. 

Eiropas Komisija arī publicējusi degvielas nodokļu likmju salīdzinājumu. Tajā redzams, ka Lietuvā ir būtiski zemāks degvielas akcīzes nodoklis nekā Latvijā un Igaunijā. Latvijā atšķirībā no pārējām Baltijas valstīm degvielas cenā iekļauta arī valsts drošības rezervju glabāšanas nodeva. Iepriekš degvielas tirgotāji lēsuši, ka tā sadārdzina degvielas gala cenu par nedaudz vairāk kā diviem centiem par litru. 

Secinājums: Lietuvā degvielas cenā nav iekļauts ceļu nodoklis. Tā ir lētāka nekā Latvijā. Lietuvā ir zemāks akcīzes nodoklis degvielai un degvielas cenā nav iekļautas valsts drošības rezervju uzturēšanas izmaksas.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.