Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Sociālajos medijos izplata apgalvojumu, ka Baltijas valstis energosistēmu tīklu BRELL pameta jau janvāra vidū un tagad cilvēkus tikai muļķo. To apliecinot kāds cilvēks no celtniecības uzņēmuma, kas demontējot elektrotīklu līnijas. Apgalvojumam nav nekāda pamata.
Latvija 2022. gada maijā pārtrauca elektroenerģijas importu no Krievijas. Taču valsts joprojām bija tīklā BRELL, kuru veidoja Baltijas valstu, Krievijas un Baltkrievijas energosistēmas. Būšana elektrotīklā nodrošina atsevišķu elektrosistēmu stabilitāti. Latvija 2007. gadā izlēma atvienoties no BRELL, un gatavošanās tam notika kopš 2009. gada.
Janvāra beigās Latvijas sabiedriskais medijs publicēja rakstu par atslēgšanās plānu un dalījās ar ziņu Facebook. Ieraksta komentāros kāds būvniecības firmas darbinieks komentēja:
“Nu gan jūs te muļķo! Ir jau atslēgts janvāra viducī! Man rīt jāsāk demontēt līnijas (diez vai mēs nojauksim līniju, kur ir joprojām strāvas padeve). Un Igaunijā jau vairākas nedēļas notiek demontāžas darbi! Strādāju šajā sfērā un zinu oficiālo informāciju!”
Facebook strauji izplatījās šī komentāra ekrānuzņēmums. To publicēja arī kāds zināms dezinformators, jautājot: “Kādēļ tas cirks ar elektrības nebūšanu?”
Sarakstē ar Re:Check AS Augstsprieguma tīkls Komunikācijas nodaļas vadītāja Līva Jēgere Facebook komentārā pausto nosauca par maldinošu informāciju. Jēgere skaidro, ka Baltijas valstis atvienojās no BRELL tīkla sestdien, 8. februārī. Rēzeknes apakšstacijā pulksten 8.09 tika deaktivizēta gaisvadu elektrolīnija un pārgriezti vadi. Lietuva atvienojās pulksten 7.43, bet Igaunija – 9.09. Atsevišķus elektropārvades līnijas posmus tuvākajās nedēļās demontēs, bet citus pārbūvēs, lai nākotnē tiem pieslēgtu jaunus atjaunīgās enerģijas avotus. Ziņu aģentūra LETA un Latvijas sabiedriskais medijs iemūžināja notikumu fotogrāfijās un video.
Re:Check uzdeva jautājumus komentāra autoram platformā Facebook Messenger. Atbildes vietā viņš žurnālistu nobloķēja. Komentāra autora Facebook profilā redzams, ka viņš strādā celtniecības uzņēmumā Leonhard Weiss. Uzņēmuma Igaunijas atzars rakstiski Re:Check atbildēja, ka nevēlas komentēt vārdā nenosauktas personas “nekompetento komentāru”.
Secinājums: Nav pamata apgalvot, ka Latvija no BRELL atvienojās jau janvāra vidū. Tas notika 2025. gada 8. februārī.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.