Search

Ilgtspējas sertifikācijas nav saistītas ar Bilu Geitsu; pārtikas piedeva E471 nav toksiskaNav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajos medijos ik pa laikam parādās brīdinājumi izvairīties no produktiem, kas marķēti ar dažādiem ilgtspējīgās ražošanas sertifikāciju logotipi. Šo ierakstu maldina, ka tie saistīti ar Bilu Geitsu, pedofiliju un it kā kaitīgo pārtikas piedevu E471.

Ierakstā pausts:

“SVARĪGA INFORMĀCIJA. Uzmanieties ar šīm etiķetēm lielveikalos! Šie visi [ir] Bila Geitsa dibināti uzņēmumi, kas izmanto toksiskus mono un diglicerīdus, lai jūs slimotu!”

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Ierakstos redzamie logo pieder organizācijām, kas produktiem piešķir ilgtspējīgās ražošanas sertifikātus. Piemēram, Fairtrade logo nozīmē, ka produkts atbilst Fairtrade vides, darbinieku tiesību un vienlīdzības standartiem. Nevienu no organizācijām, kuru logo redzami attēlā, nav dibinājis Bils Geitss. Viņš arī nav šo organizāciju vadības struktūrās. Plašāk par atsevišķiem logo Re:Check ir rakstījis iepriekš šeit un šeit.

Logo nav arī nekādas saistības ar monoglicerīdiem un diglicerīdiem jeb pārtikas piedevu E471. Eiropas Savienībā E471 atļauts izmanto kā emulgatoru dažādos pārtikas produktos, piemēram, margarīnā un ievārījumos.

Nav pamata apgalvot, ka E471 ir “toksisks”. 2017. gadā Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) no jauna izvērtēja E471 drošumu un, balstoties uz zinātnisko literatūru, secināja, ka tai nav negatīvas ietekmes uz cilvēka veselību. E471 nav noteikta maksimālā pieļaujamā deva. Tā vietā norādīts, ka pārtikai to ļauts pievienot “quantum satis” jeb “cik vajadzīgs”. Izņēmums ir produkti, kas domāti zīdaiņiem un maziem bērniem. Tiem papildus drošībai atļauts pievienot tikai 4–5 gramus E471 uz kilogramu produkta. Iemesls ir piejaukumi, kas pavisam nelielā daudzumā var rasties ražošanas procesā.

Tālāk ierakstā izcelta Pro Planet sertifikācija:

“Pro Planet simbols ir gandrīz kopija vienam no galvenajiem slēptajiem pedofilijas simboliem!”

Pro Planet ir vācu lielveikalu un tūrisma giganta REWE Group ilgtspējīgās ražošanas sertifikācija. Tās saistība ar pedofiliju ir pilnīgs izdomājums, kam nav nekādu pierādījumu. Pro Planet logo parādās uz uzņēmuma veikalu ķēžu produktiem. Atšķirībā no, piemēram, Fairtrade un Rainforest Alliance šo sertifikātu piešķir paša uzņēmuma izvēlēta konsultatīvā padome, nevis pilnīgi neatkarīga organizācija.

Re:Check neatrada nevienu “pedofilu simbolu”, kas izskatās pēc Pro Planet logo.

Secinājums: Produkti, kas marķēti ierakstā redzamajiem ilgtspējas sertifikācijas logo, nav saistīti ar Bilu Geitsu. Bils Geitss nav šo organizāciju dibinātājs un nav to vadības struktūrās. Nav pamata apgalvot, ka pārtikas piedevas monoglicerīdi un diglicerīdi jeb E471 būtu toksiski. Pro Planet saistība ar pedofiliju ir pilnīgs izdomājums.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.