Search

Covid nav afēra, un vakcīnas nebija eksperimentsNav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Dezinformators Aivis Vasiļevskis Facebook ierakstā stāsta par NATO vadītājiem un Covid pandēmiju. Viņš sauc pandēmiju par afēru un “plāndēmiju”, bet vakcinēšanos par eksperimentu ar cilvēkiem, kas mainot ģenētiku. Tā nav taisnība.

Vasiļevskis 28. jūnija ierakstā pauž:

“Lai mēs labāk saprastu to, kā viss ir saistīts un kāda ir reālā pasaules pārvalde, atliek aplūkot vēl patreizējā ‘ģenseka’ Stoltenberga karjeru. Tad arī varēs vēl labāk saprast, kas ir NATO kā Jaunās pasaules kārtības ieviešanas instruments jeb militārā roka (..)”

Sazvērestības teorijai par kādu vienotu pasaules pārvaldi vai “jaunās pasaules kārtības” ieviešanu ar NATO palīdzību nav nekādu pierādījumu. Re:Check jau iepriekš rakstīja par maldiem, kas Latvijā izplatīti par it kā jauno pasaules kārtību – uzskatu, ka slepenas elites kontrolē pasauli.

Vasiļevskis raksta arī par pašreizējā NATO ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga kādreizējo iesaisti Vakcīnu un vakcinācijas globālajā aliansē (GAVI):

“Tā ir Bila Geitsa planetārās vakcinācijas organizācija, kuras uzdevums ir tieši tāds – novakcinēt visus, īpaši bērnus. Tieši šai laikā gadījās arī pirmā SARS ‘pandēmija’ 2003. gadā un šai laikā pats misters Stoltenbergs aktīvi reklamēja visa veida vakcīnas un īpaši bērniem – publicēja slavinošus rakstus, kāds tas ir medicīnas brīnums un ka visā pasaulē visi bērni ir obligāti jānošpricē.”

Covid pandēmijas laikā vakcinācijas pretinieki izplatīja sāka izplatīt sazvērestības teoriju, ka ar vakcīnām plānots samazināt iedzīvotāju skaitu, proti, cilvēkus “nošpricēt”. Tam nav nekāda pamata. 

Re:Check jau 2020. gadā rakstīja, ka vakcīnas novērš smagas saslimšanas ar infekcijas slimībām. Pasaules veselības organizācija (PVO) norāda, ka šobrīd pieejamas vakcīnas, kas pasargā no vairāk nekā 20 dzīvībai bīstamām slimībām. Pēc PVO datiem, imunizācija ik gadu palīdz novērst 3,5–5 miljonus nāves gadījumu no tādām slimībām kā difterija, stingumkrampji, garais klepus un masalas.

GAVI par savu misiju sauc cilvēku dzīvību glābšanu un veselības aizsargāšanu, palielinot iespēju vienlīdzīgi saņemt vakcīnas. Organizācija savā mājaslapā norāda, ka palīdzējusi vakcinēt vairāk nekā vienu miljardu bērnu 78 valstīs ar zemiem ienākumiem, novēršot vairāk nekā 17,3 miljonus nāves gadījumu nākotnē. GAVI veidota kā publiskā un privātā sektora partnerība, proti, to finansē gan valstu valdības, gan fondi, institūcijas, organizācijas, korporācijas un privātpersonas. Bila un Melindas Geitsu fonda 1999. gada sākotnējais solījums 750 miljonu ASV dolāru apmērā nodrošināja sākuma kapitālu alianses darbības uzsākšanai. Re:Check jau iepriekš rakstīja, kā GAVI nepatiesi piesauca saistībā ar it kā pandēmijas ieplānošanu un iedzīvotāju kontroli ar vakcīnām.

Vasiļevskis savā tekstā Covid pandēmiju sauc par afēru un turpina:

“Droši vien to daudzi ir aizmirsuši, vai nav zinājuši, taču Stoltenbergam bija ļoti liela loma globālājā vakcīnu reklāmā un plāndēmijas afērā līdz ar to. Un kas tad no tā ir ieguvējs, kas ir īstie saimnieki? Protams, Lielā Farma, kas vienlaikus ieguva gan milzu peļņu, gan iespēju veikt globālu eksperimentu ar cilvēkiem, mainot ģenētiku.”

Tam nav nekādu pierādījumu. Re:Check jau iepriekš rakstīja par maldiem, ka Covid pandēmiju kāds būtu mērķtiecīgi ieplānojis (piemēram, šeit un šeit), un tā nebija “afēra” (šeit). Tāpat nav tiesa, ka cilvēku vakcinēšana pret Covid būtu “globāls eksperiments ar cilvēkiem, mainot ģenētiku”. Latvijā pieejamās Covid vakcīnas bija izgājušas visas trīs vajadzīgās klīnisko pētījumu fāzes un tās nebija eksperimentālas. To jau 2021. gadā skaidroja Zāļu valsts aģentūra un par to iepriekš rakstīja arī Re:Check.

Vakcīnas pret Covid neiejaucas gēnos un tās nevar radīt ģenētiskas izmaiņas. mRNS jeb informāciju nesošā RNS vakcīna bija jaunums, taču šī tehnoloģija  tika pētīta jau gadiem. Ar vakcīnu cilvēkā injicēts mRNS nenonāk šūnas kodolā, “līdz ar to šūnas DNS ģenētiskas izmaiņas nav iespējamas,” Re:Check iepriekš skaidroja Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrā.

Pāris zinātnieku vidū strīdīgi vērtētos pētījumos secināts, ka Covid vakcīnas, iespejams, izmaina DNS šūnu kultūrās, taču cilvēkos tas nekad nav novērots. Par vienu no šiem pētījumiem un kāpēc tas nav attiecināms uz vakcinētiem cilvēkiem, Re:Check rakstīja pērn jūnijā (šeit).

Vasiļevskis daudzkārt izplatījis dažādus maldus. Re:Check par tiem rakstīja, piemēram, šeit, šeit, šeit, šeit un šeit. Pērn prokuratūra Vasiļevski sodījusi par Krievijas kara noziegumu atbalstīšanu, kā arī nacionālā un etniskā naida provocēšanu.

Secinājums: Ierakstā pausti nepatiesi un uz faktiem nebalstīti apgalvojumu. Covid pandēmija nav afēra. Ieraksta autors nepatiesi apgalvo, ka vakcīnas bija eksperiments ar cilvēkiem, mainot ģenētiku. Vakcīnas pret Covid bija izgājušas visas trīs vajadzīgās pētījumu fāzes, tās neiejaucas gēnos.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.