Search

Ar maldinošiem apgalvojumiem stāsta par Latvijas izgāšanosTrūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas

Sociālajā medijā Facebook cilvēki dalās ar maldinātājas Šarlotes Šulcas video par Latviju kā neizdevušos valsti. Tā autore stāsta par NATO, palīdzību Ukrainai un to, ka skolās bērniem mācīs par 107 dzimumiem. Viņas izteikumi ir maldinoši un izrauti no konteksta.

29. jūnijā publicētais video parakstīts vārdiem: “Latvijas veiksmes stāsts aka FAILS.” Pāris dienās ar video dalījušies vairāk nekā 900 cilvēku. Video autore vispirms stāsta:

“Latvija ir NATO dalībvalsts, bet mums ir jāziedo viss un visvairāk no visiem. NATO it kā mūs sargā, bet it kā ļaus iekarot. Ukraina it kā nav NATO dalībvalsts, bet NATO Ukrainai sūta ieročus.”

Šulca ierakstā nepasaka, kam tieši Latvija ziedo visvairāk no visiem, taču noprotams, ka runa ir par Ukrainu. Vācijā bāzētā Ķīles institūta dati rāda, ka kopš 2022. gada 24. janvāra Latvija sniegusi Ukrainai atbalstu 1,3% apmērā no IKP. Latvija pēc šī rādītāja ierindojas ceturtajā vietā. Abas kaimiņvalstis – Lietuva un Igaunija – sniegušas lielāku atbalstu. Tāpat Latviju apsteidza Dānija.

Minot, ka NATO mūs sargā, bet ļaušot ieņemt, video autore rāda portāla NRA 2022. gada 24. jūnija ziņu. Dažus mēnešus pēc Krievijas pilna apmēra iebrukuma Ukrainā Igaunijas premjere Kaja Kallasa cēla trauksmi par nepietiekamiem NATO plāniem Baltijas aizsardzībai. Video autore noklusē, ka jau drīz pēc tam NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs norādījis, ka NATO jaunie plāni paredz koncentrēt uzmanību uz sabiedroto teritoriju aizsardzību, nevis iebrukuma savaldīšanu. To, ka plāni būs detalizētāki un ņemta vērā Ukrainas pieredze, Stoltenbergs pauda arī vēlāk, ziņoja Lietuvas sabiedriskais medijs LRT. Arī šogad Latvijas Aizsardzības ministrija norādīja, ka NATO plāni ļauj aizsargāt Baltijas valstis nekavējoties.

Šulca arī stāsta:

“Latvijas izglītības sistēma – reformēta. No nākamā mācību gada nevis mājturība un tikumība, bet sekss un 107 dzimumi mūsu bērniem. Feils.”

Skolās mājturība tiek nomainīta ar mācību priekšmetu “dizains un tehnoloģijas”. Mediji par to vēstīja jau 2021. gadā. Tā ir daļa no jaunajiem valsts pamatizglītības un vidējās izglītības standartiem, kas stājās spēkā 2020. gada 1. septembrī. Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Komunikācijas nodaļas vadītājs Edijs Šauers Re:Check e-pasta atbildē skaidro, ka šajā mācību priekšmetā ietverti arī tie satura jautājumi, kurus apguva mājturībā. Tātad nav pamata teikt, ka mājturība nomainīta ar kaut ko saturiski pilnīgi citu.

Pērn septembrī sabiedrībā skandālu izraisīja seksuālās izglītības metodiskie materiāli. Šie materiāli vēlāk no publiskās vides tika izņemts. Tolaik materiāli tika nodoti izvērtēšānai dažādās sabiedriskajās organizācijās, lai tās lemtu, vai un kā tie papildināmi vai labojami.

IZM pārstāvis Šauers norādīja, ka seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumi ir iekļauti pamatizglītības un vidējās izglītības standartā. Taču jautājumi par dzimti nevienā mācību priekšmeta programmā nav ietverti. “Jautājumi par dzimti kā socioloģijas fenomenu nav iekļauti neviena konkrēta mācību priekšmeta saturā. Gadījumos, kad  skolēniem rodas interese vai jautājumi, tad jautājumi par dzimti tiek apgūti sociāli emocionālo prasmju apguves kontekstā,” skaidroja Šauers. 

Ministrija arī norādīja uz izglītojamo audzināšanas vadlīnijām. Tajās uzsvērti “audzināšanas procesā būtiskākie izkopjamie tikumi”, piemēram, atbildība, centība, godīgums, laipnība, līdzcietība, taisnīgums, tolerance. Tāpat arī šajos Ministru kabineta noteikumos definēti kritēriji un kārtība, kādā izvērtējama informācijas, mācību līdzekļu, materiālu un mācību un audzināšanas metožu atbilstība izglītojamā tikumiskās attīstības nodrošināšanai.

Video autore valsts neveiksmēs vaino “šo valdību” un pauž, ka tā “skalda un valda jau 30 gadus, pamainot partiju nosaukumus un saukļus”. Par to, ka tā nav, katrs var pārliecināties, piemēram, Ministru kabineta mājaslapā. Līdzīgus maldus iepriekš izplatīja dezinformators Vladimirs Vološins. Par to Re:Check rakstīja šeit.

Šulca iepriekš sociālajos medijos nepatiesi stāstīja, ka Dziesmu un deju svētkos uz dalībniekiem it kā izsmidzinājuši kādu ķīmiju. Tāpat viņa maldinājusi par personīgo mantu pārdošanu, Latvijas iedzīvotāju skaita prognozēm un produktiem, kas marķēti ar Lietusmežu alianses logo.

Secinājums: Nav tiesa, ka Latvijas skolās mācīs par 107 dzimumiem. Ķīles institūta dati rāda, ka Latvija pēc atbalsta Ukrainai, rēķinot pret IKP, ir ceturtajā vietā. Latvijā 30 gadus nav bijusi viena valdība.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.