Vai Simpsoni paredzēja, ka šogad būs spēcīgas Saules vētras?Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Kādā populārā Facebook video biedēts, ka Saules aktivitātes iespaidā šogad uz Zemes pazudīs elektrība. Turklāt to esot zinājuši animācijas seriāla Simpsoni veidotāji, kuri mūs par krīzi laikus brīdinājuši. Patiesībā video samontētas ainas no vairākām seriāla sērijām, kurās nekas tāds nav minēts.

Video sākas ar ainu no Simpsonu 6. sezonas 1. sērijas, kurā Springfīldas pilsētu pārņem karstuma vilnis. Tālāk seko ainas no divām citām sērijām, kurās rādīts, kā Springfīldā pazūd elektrība. Pirmajā – 13. sezonas 22. sērijā – pilsētas iedzīvotāji pārslogo elektrotīklu, bet otrajā – 24. sezonas 9. sērijā – notiek negadījums Springfīldas atomelektrostacijā. Nevienā no trim sērijām nav minēts ne 2024. gads, ne Saules aktivitāte. Tātad Simpsoni nav paredzējuši, ka šogad Saules iespaidā uz Zemes radīsies elektrības pārrāvumi.

Attēls: Ekrānuzņēmi no Facebook.

Saulei ir raksturīgs vidēji 11 gadu cikls, kurā mainās tās aktivitāte. Patlaban esam ciklā, kas sākās 2019. gada decembrī, un jaunākās prognozes liecina, ka maksimālo Saules aktivitāti sasniegsim šogad kādā brīdī līdz oktobrim.

Augstas aktivitātes laikā biežāk notiek tā saucamā Saules vainaga masas izgrūšana – milzum liels plazmas un magnētiskā lauka “sprādziens” no Saules atmosfēras ārējā slāņa jeb vainaga. Tas notika, piemēram, šogad 28. martā. Retos gadījumos tā var sabojāt elektriskas ierīces, piemēram, satelītus vai Zemes elektrotīklu komponentus. Piemēram, 1989. gadā divu šādu parādību iespaidā radās elektrotīklu traucējumi ASV un Kanādā. Visvairāk cieta Kvebekas starpsavienojums, kuram nācās pārtraukt darbu uz deviņām stundām.

Secinājums: Simpsoni neparedzēja, ka Saules aktivitātes iespaidā šogad uz Zemes pazudīs elektrība.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.