Search

Valdība mākslīgi neveido pārtikas cenasNav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Kāda populāra video autors veikalā rāda pārtikas produktus, stāsta, ka tie satur pesticīdus un ir indīgi, un apgalvo, ka augstās cenas esot valdības mākslīgi izveidotas. Tā nav taisnība. Veikalos nopērkamā pārtika ir pārbaudīta un atzīta par veselībai drošu. Cenas nosaka brīvais tirgus, nevis valdība. 

Video autors rāda dažādus dārzeņus, stāsta, ka tajos ir pesticīdi. Tad kameru pavērš arī uz citu produktu plauktiem un saka:

“Atceraties, ja jums rūp jūsu bērni vai pašiem sava veselība, nekad neēdiet šos visus mēslus. Tā ir vienkārši inde.”

Veikalos pārdotie pārtikas produkti nav indīgi vai citādi bīstami veselībai. Visiem pārtikas produktiem, kas tiek ražoti vai ievesti patēriņam Eiropas Savienībā, ir noteikti maksimāli pieļaujamie pesticīdu atlieku līmeņi. Šie noteikumi veidoti atbilstoši zinātniskos pētījumos balstītām rekomendācijām. Proti, lai arī lauksaimniecības produkti audzēšanas laikā tiek apstrādāti ar pesticīdiem labākas ražas iegūšanai, to lietošana ir ierobežota. Pesticīdu atlieku līmenis arī regulāri tiek kontrolēts. Līdz ar to nav nekāda pamata teikt, ka veikalā nopērkamie produkti ir inde. 

Video autors arī sūdzas par to, ka dārzeņi ir dārgi. Viņš tajā vaino valdību:

“Šis viss, protams, ir valdības pirksts un šīs cenas ir mākslīgi izveidotas, lai atņemtu cilvēkam pēdējo naudu, lai viņam nekas nepaliek.”

Viņš piebilst, ka “šo visu organizē mūsu dārgā valdība”, un pauž viedokli, ka “valdībai mēs esam nekas, tikai lopu bars”.

Latvija tāpat kā citas valstis ar normatīvajiem aktiem nosaka minimālo darba samaksu, nodokļu likmes, darba drošības prasības, ievieš pārtikas drošuma noteikumus – tajā skaitā Facebook ierakstā minēto minimālo pesticīdu atlieku līmeni. Viss minētais ietekmē produkcijas izmaksas. Taču valdība nenosaka produktu gala cenu veikalos un neorganizē to sadārdzināšanos. Latvijā ir tirgus ekonomika, līdz ar to cenu nosaka nevis valsts (kā tas, piemēram, bija PSRS laikā), bet tirgus piedāvājums un pieprasījums jeb iedzīvotāju gatavība produktu par konkrēto cenu pirkt. Par to, kā gala cenu ietekmē ražotāju un pārdevēju noteiktais uzcenojums, Re:Baltica rakstījusi, piemēram, šeit. Produktu un pakalpojumu cenu svārstības ietekmē arī energoresursu cenu izmaiņas, laikapstākļi un dabas katastrofas kādā pasaules daļā, darbaspēka pieejamība. Šī un citu faktoru ietekme uz cenām pēdējo gadu laikā plašāk apskatīta, piemēram, šajā rakstā. 

Secinājums. Valdība neorganizē produktu sadārdzināšanos un nenosaka to cenas. Latvijā tāpat kā citās ES valstīs tiek uzraudzīts pārtikas drošums un veikalos pieejamie produkti nav indīgi vai citādi bīstami veselībai.  

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.