Search

Vai citronskābe pārtikas produktos kaitē veselībai?



Drīzāk nav taisnība – apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs

Sociālajos medijos kļuvis populārs kādas Latvijas uztura blogeres video par citronskābi. Viņa biedē, ka no sēnēm iegūtā citronskābe ir toksiska un samazina imunitāti, taču viņas teiktais nav zinātniski pamatots.

Blogere video rāda veikalā Rimi pieejamās olīvas un brīdina par to sastāva esošo citronskābi:

“Mūsdienās citronskābei nav nekādas saistības ar citroniem. Mūsdienu industrija to izgatavo no ĢMO kukurūzas kopā ar melno pelējuma sēni. Šī piedeva ir toksiska, kairina kuņģa un zarnu trakta gļotādu, samazina imunitāti, ir degviela jebkuriem patogēnajiem mikroorganismiem: vīrusiem un baktērijām.”

Citronskābe jeb E330 ir pārtikas piedeva, ko izmanto, lai mainītu pārtikas produkta skābumu, garšu un fiziskās īpašības (tekstūru, krāsu, viendabīgumu). Tā dabiski ir citrusaugļos, ananasos un citos pārtikas produktos. Mūsdienās teju visu citronskābi ražo, audzējot pelējuma sēni Aspergillus niger, kas noteiktos apstākļos šo vielu kā vielmaiņas blakusproduktu izdala dabiski.  

Foto: Sēne Aspergillus niger, kas aug uz sīpola mizas. Avots: Wikimedia Commons.

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir apstiprinājusi citronskābes izmantošanu dažādos produktos, piemēram, dārzeņu un augļu konservos, ievārījumos, šokolādē un gaļās izstrādājumos. Tai nav noteikta maksimālā pieļaujamā deva. Tā vietā norādīts, ka pārtikai to ļauts pievienot “quantum satis” jeb “cik vajadzīgs”.

Citronskābes ieelpošana vai ieberzēšana acīs var radīt kairinājumu un sāpes, bet lielu devu apēšana – caureju vai vemšanu. Zinātniskās literatūras meklēšanas rīkā Google Scholar Re:Check neatrada nevienu pētījumu, kurā būu parādīts, ka citronskābe vai tieši sēņu ražota citronskābe būtu toksiska, samazinātu imunitāti vai veicinātu nelabvēlīgo mikrobu augšanu.

Citrusaugļos dabiski atrodamā un sēņu radītā citronskābe ir ķīmiski identiskas, taču abos gadījumos pavisam nelielā daudzumā tai var būt kādi piemaisījumi. Sēne Aspergillus niger ražo cilvēkiem kaitīgas vielas, un dažiem var būt alerģija pret pašu sēni, tādēļ tās piemaisījumi retos gadījumos teorētiski varētu izraisīt negatīvu reakciju.

2018. gadā Ilinoisas Universitātes (ASV) pētnieki publicēja akadēmisku rakstu par četriem gadījumiem, kuros ir pamats aizdomām, ka sēņu ražotās citronskābes lietošana uzturā ir saistīta ar iekaisumu. Piemēram, kāda 47 gadus veca sieviete ziņojusi, ka, pārstājot lietot uzturā produktus ar citronskābi, viņai pazudušas locītavu sāpes un vēdera traucējumi. Tā kā teju visu pārtikā izmantoto citronskābi iegūst ar Aspergillus niger, iespējams, tā bijusi saistīta ar iekaisumu. Taču paši pētnieki norāda, ka četru gadījumu apraksts nesniedz pietiekami informācijas, lai spriestu par sēņu ražotās citronskābes drošumu. Viņi aicina veikt par šo tematu zinātniskus pētījumus.

Secinājums: Patlaban nav pamatojuma apgalvot, ka sēņu ražotā citronskābe ir bīstama veselībai, samazina imunitāti vai veicina patogēnisku mikrobu augšanu.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.