Vai ASV apspriež iespēju nogalināt jaundzimušos?



Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags Latvijas Radio stāstīja, ka ASV dažos demokrātu partijas pārvaldītajos štatos abortus drīkst veikt līdz bērna dzimšanai un tiekot runāts, ka “abortus” varētu atļaut arī pēc bērna piedzimšanas. Deviņos ASV štatos tiešām nav noteikts termiņš, līdz kurai nedēļai drīkst veikt abortu, taču Vanaga teiktajam par jaundzimušo nogalināšanu nav nekāda pamata. Vanags arī biedē, ka ASV draud atņemt vecāku tiesības cilvēkiem, kuri neļauj saviem mazgadīgajiem bērniem veikt dzimuma maiņas procedūras, taču arī šim apgalvojumam trūkst pierādījumu.

25. novembra raidījumā Krustpunktā Vanags pauda:

“Demokrātu pārvaldītajos štatos, piemēram, abortu jau daudz kur drīkst izdarīt līdz pat dzimšanas datumam.”

Tuvu patiesībai

Vairākos ASV štatos – Aļaskā, Kolorado, Minesotā, Ņūdžersijā, Ņumeksikā, Merilendā, Mičiganā, Oregonā un Vermontā – nav noteikts termiņš, līdz kurai nedēļai drīkst veikt abortu. Tikai septiņi no minētajiem ir demokrātu štati, jo Aļasku parasti uzskata par republikāņu štatu, bet Mičigana nav viennozīmīgi ne republikāņu, ne demokrātu. 

Jaunākie ASV Slimību kontroles centra (CDC) dati ir par 2021. gadu, un tajos norādīts, ka 0,9% abortu notiek 21. grūtniecības nedēļā vai vēlāk. Grūtniecība parasti ilgst 40 nedēļas un CDC par 21.–40. nedēļu nav tālāka datu dalījuma. Divi no deviņiem minētajiem ASV štatiem publicē detalizētākus datus. Piemēram, Minesotā no 2012. līdz 2022. gadam bijis tikai viens aborts pēc 37. grūtniecības nedēļas. Pēc Mičiganas Veselības un sociālo lietu ziņojumiem no 2012.–2021. gadam veikti 92 aborti pēc grūtniecības 28. nedēļas. Tie ir 0,034% no visiem šajā laikā Mičiganā veiktajiem abortiem.

Tāpat ir būtisks konteksts. Vēliem jeb trešā trimestra abortiem parasti ir trīs iemesli: ja dzemdēšana apdraud mātes dzīvību, ja paredzams, ka auglis nomirs dzemdē vai bērns ārpus dzemdes neizdzīvos.

Vanags par abortiem turpināja, sakot, ka kaut kur tiek runāts arī par to atļaušanu pēc bērna dzimšanas:

“Demokrātu pārvaldītajos štatos, piemēram, abortu jau daudz kur drīkst izdarīt līdz pat dzimšanas datumam, un kaut kur pat ir runa, ka pēc arī varētu.”

Nav taisnība

Nav nekādu pierādījumu, ka ASV vai kādā štatā apspriež tiesības nogalināt jaundzimušos. Mērķtiecīga slepkavība ASV ir federāls noziegums. Ja kāds štats mēģinātu panākt, ka tajā drīkst nogalināt mazuļus, tas plaši būtu atspoguļots medijos.

Uz Re:Check jautājumu, kur ASV notiek runas par jaundzimušo nogalināšanu, Vanags atsūtīja kādu 2011. gada akadēmisku medicīnas ētikas publikāciju. Tās autori ir Austrālijas, nevis ASV pētnieki. Viņi spriež, ka argumentus, ar kuriem pamato abortus, var izmantot arī bērnu nogalināšanai pēc dzimšanas, tādēļ pēcdzemdību “aborts” esot pieļaujams. Vanags neatsūtīja nevienu piemēru, kurā uz ko līdzīgi aicinātu kāda ASV amatpersona vai medicīnas institūcija.

Līdzīgus melus iepriekš paudis arī topošais ASV prezidents Donalds Tramps. Septembrī ASV prezidenta amata kandidātu debatēs Tramps nepamatoti apgalvoja, ka Kamalas Harisas nominētais viceprezidents kandidāts Tims Volzs atbalsta mazuļu nogalināšanu pēc dzimšanas. “Viņas viceprezidenta kandidāts saka, ka aborts devītajā mēnesī ir absolūti normāli. Viņš arī saka, ka nogalināšana pēc dzemdībām – tā ir nogalināšana, nevis aborts, jo bērns ir piedzimis – ir OK,” stāstīja Tramps.

Tramps apsūdzēja arī bijušo Virdžīnijas gubernatoru un pediatru Ralfu Nortamu, kurš iepriekš medijos runājis par hipotētisku situāciju, kurā jaundzimušais nebūtu spējīgs izdzīvot ārpus dzemdes, bet grūtniecei tik un tā nebūtu bijis ļauts veikt abortu trešajā trimestrī. “Zīdaini piedzemdētu, nodrošinātu ērtus apstākļus un, ja māte un ģimene to vēlētos, viņu reanimētu, un tad notiktu diskusija starp ārstiem un māti,” intervijā radio WTOP pauda Nortams.

Vai vecākiem, kas liedz “dzimummaiņas procedūras”, atņem aizgādības tiesības?

Vanags intervijā sacīja, ka vecākiem ASV “draud atņemt vecāku tiesības par to, ka viņi aizliedz, piemēram, savam mazgadīgajam bērnam veikt kaut kādus dzimummaiņas procedūras.”

Trūkst konteksta

Ne intervijā, ne vēlāk sarakstē ar Re:Check Vanags neprecizēja, ko domā ar “dzimummaiņas procedūrām”.

Arhibīskaps Re:Check skaidroja, ka viņš plašsaziņas līdzekļos un sociālajos medijos “redzējis daudz ziņu par tiesību atņemšanu vai ierobežošanu vecākiem, kuri ir iebilduši pret dzimuma maiņu saviem mazgadīgajiem bērniem”. Vanags arī atsūtīja četras interneta saites.

Pirmā saite ved uz britu tabloīda The Daily Mail rakstu par gadījumu, kurā tiesa nostājās mātes pusē un atņēma tēvam tiesības lemt par astoņus gadus vecā bērna veselības aprūpi. Bērns esot gājis pie dzimuma terapeita un pēc pusotra gada neesot diagnosticēts ar dzimuma identitātes traucējumiem. Pēc tēvā teiktā, viņš esot prasījis pārtraukt vizītes un tādēļ viņam atņēma aizgādības tiesības. Bērna māte ir atteikusies skaidrot detaļas, bet viņa apgalvo, ka The Daily Mail rakstā esot melots un viss neesot tik vienkārši, kā stāsta tēvs.

Otrs avots ir šā gada intervija ar tēvu, kurš it kā zaudējis bērna aizgādības tiesības, jo esot iebildis, ka māte bioloģiski dzimušo bērnu audzina kā meiteni. Taču kā ziņo Los Angeles Times, bērna tēvs jau grūtniecības laikā bijis fiziski un emocionāli vardarbīgs, un bērna māte jau 2020. gadā esot lūgusi ierobežojošu rīkojumu, kas liedz vīrietim viņai tuvoties. 

Trešais un ceturtais avots ir video, kuros nav nekā par aizgādības atņemšanu.

Transpersonu vecāki aizgādību zaudē reti un parasti tam iemesls ir otra vecāka, nevis bāriņtiesas vai kādas citas institūcijas iniciatīva. Konservatīvi mediji un klikšķu vietnes par līdzīgiem gadījumiem bieži ziņo sensacionāli vai noklusē būtiskas detaļas. Piemēram, Vanaga atsūtītajā The Daily Mail publikācijā aprakstīts arī piemērs, kurā ASV štata Montanā ģimenei it kā atņēma 14 gadus veco bērnu, jo viņi neļāvuši tam kļūt par meiteni. Taču Daily Mail noklusē, ka tiesības atņēma uz neilgu laiku, lai bērns, kuram bijušas pašnāvnieciskas domas, saņemtu psihiatrisko palīdzību specializētā ārstniecības iestādē Vaiomingā. Vecāki iebilduši pret to, jo baidījās, ka bērns tur saņems hormonu terapiju vai viņam veiks dzimuma maiņas operācijas.

Pilnu Vanaga atbildi var izlasīt šeit.

Secinājums: Deviņos no 51 ASV štata nav noteikts termiņš, līdz kurai nedēļai drīkst veikt abortu. Taču nav pamata apgalvot, ka kādā štatā iecerēts ļaut nogalināt jaundzimušos. 

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.