Search

Pretparazītu zāles Ivermektīns nav efektīvs pret Covid-19



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Covid pandēmijā populāri bija dažādi brīnumlīdzekļi, kuriem piedēvēja spēju apturēt slimību un glābt dzīvības. Viens no tiem bija pretparazītu zāles ivermektīns, taču klīniskie pētījumi liecina, ka tas nav efektīvs pret Covid. Tagad maldi no jauna izplatīti kādā Facebook ierakstā, kurā šīs zāles slavētas kā iedarbīgas pret Covid, kas gan netiek saukts vārdā.

Ierakstā pausts:

“Ivermektīns ir reabilitēts, tās bija drošas un iedarbīgas zāles bubuļslimības ārstēšanai. Izsmejošie ASV dienestu posti no sociālajiem medijiem (nelieto zirgu zāles!) pēc tiesas sprieduma ir izņemti, jo melīgi, savukārt šo un citu esošu, labu zāļu lietošana būtu glābusi līdz pat 60% no tiem, kas aizgāja, jo viņus laicīgi neārstēja, bet lika ieslēgties dzīvoklī bez palīdzības…”

Ivermektīns ir zāles pret parazītisko tārpu un ērču izraisītām slimībām. Latvijā cilvēkiem tas ir apstiprināts tikai krēma formā aknes ārstēšanai, taču galvenokārt ivermektīnu izmanto veterinārijā.

Patlaban pabeigti vairāki klīniskie pētījumi gan ar vakcinētiem, gan nevakcinētiem Covid pacientiem. Tajos secināts, ka ivermektīns neietekmē ne slimības attīstības gaitu, ne pacienta atveseļošanos, ne hospitalizācijas vai nāves risku. 

Kā norāda britu medijs The Guardian, mīts par ivermektīnu kā Covid zālēm aizsākās ar 2020. gada jūnijā publicētu pētījumu. Tajā zinātnieki novēroja, ka šūnu kultūrās medikaments kavē Covid vīrusa vairošanos. Pētījumā izmantoja ļoti augstu ivermektīna devu – tik augstu, ka cilvēkiem tā izraisītu smagas blaknes. Maldus par ivermektīna efektivitāti izplatīja arī atsevišķi ASV republikāņu partijas politiķi un sabiedrībā zināmi cilvēki, piemēram, Džo Rogans, kurš vada vienu no klausītākajiem podkāstiem pasaulē. Viņa raidījumā izskanējis populārais naratīvs, ka medikamentu cenšas aizliegt tā sauktā lielā farma. Taču arī ivermektīnu ražo lieli farmācijas uzņēmumi, piemēram, biotehnoloģijas gigants Merck un Šveices Galderma, kas producē Latvijā apstiprināto ivermektīna ziedi.

Facebook ierakstā minēti tiesu darbi pret ASV Pārtikas un zāļu pārvaldi jeb FDA. Pirms trim gadiem pārvalde sāka sociālo mediju kampaņu “Tu neesi zirgs, tu neesi govs”. Tajā FDA aicināja nelietot ivermektīnu pret Covid, pasniedzot to kā medikamentu mājlopiem. Pērn septembrī ASV Ņūorleānas štata apelācijas tiesa lēma, ka tā nav bijusi korekta rīcība, jo parazītu slimību ārstēšanā to izmanto arī cilvēki. Tātad tiesu darbiem nav nekādas saistības ar melošanu par ivermektīna efektivitāti pret Covid.

Šogad martā FDA un trīs ārsti, kas pārvaldi sūdzēja tiesā, panāca ārpustiesas vienošanos.

Avots: Ekrānuzņēmums no MSNBC. Ierakstā pausts: “Tu neesi zirgs, tu neesi govs. Nopietni, beidziet.”

Facebook ierakstā arī runāts par AstraZeneca Covid vakcīnu. Tajā vedināts domāt, ka tā no Eiropas Savienības tirgus izņemta blakņu dēļ. Tas ir maldinoši. Par to Re:Check vairāk rakstīja šeit.

Secinājums: Ivermektīna lietošana pret Covid nav zinātniski pamatota.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.