Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina
Eiroparlamenta deputāts un partijas Latvijas attīstībai kandidāts ar pirmo numuru gaidāmajās vēlēšanās Ivars Ijabs stāsta, ka Veselības ministrija (VM) piedāvā likt pircējam maksāt 1,5 eiro kā pakalpojuma maksu par katru apstrādāto zāļu recepti. Tā nav taisnība, jo plānots, ka pusi no pakalpojuma maksas segtu valsts. Turklāt Ijabs noklusē, ka šī pakalpojuma maksa ir tikai viens punkts plašākā plānā, kurā VM piedāvā zāļu cenas būtiski samazināt.
Ijabs rakstā partijas interneta vietnē jautā, vai zāles kļūs par luksusa preci. Partija viņa rakstu aprīļa vidū publicējusi arī Facebook. Ijabs raksta:
“Zāles tomēr nav glauna automašīna vai dzīvoklis kādā no elitāriem Rīgas rajoniem. Tās ir cilvēka pamatvajadzības. Jau tā grūtajā situācijā nākt klajā ar ideju, ka par katras receptes apkalpošanu pircējam jāmaksā vēl papildu 1,50 eiro, ir negaidīts risinājums.”
Valdība janvāra vidū atbalstīja Veselības ministrijas ziņojumu, kurā piedāvāti risinājumi kompensējamo medikamentu un recepšu zāļu pieejamības uzlabošanai. Tajā tiešām piedāvāts ieviest pakalpojuma maksu par katru apstrādāto zāļu recepti, lai tādējādi atbalstītu mazās aptiekas. Veselības ministrs Hosams Abu-Meri (Jaunā Vienotība) medijiem sacīja, ka tie būtu 1,5 eiro. Taču viņš arī skaidri norādīja, ka pusi šīs summas segtu valsts. Kontekstam jāmin, ka jau pašlaik šāds līdzmaksājums pacientam Latvijā ar dažiem izņēmumiem jāveic par kompensējamo medikamentu izsniegšanu – 0,71 eiro par katru recepti.
Ijabs arī noklusē pārējos VM plāna punktus, ar kuriem tā plāno samazināt recepšu medikamentu cenas par 15–20 procentiem un palielināt valsts atbalstu kompensējamo medikamentu iegādei. VM sola līdz 1. jūlijam izstrādāt ar jauno modeli saistītos normatīvo aktu projektus.
Telefona sarunā Ijabs Re:Check atzina, ka pusi no pakalpojuma maksas segtu valsts. “Jums ir taisnība. Tur tālāk var redzēt, ka puse no tā ir valsts, bet kas ir valsts… nu valsts ir nodokļi,” sprieda kandidāts. Kāpēc nav minējis pārējos ministrijas piedāvātos risinājumus? Ijabs atbildēja, ka konkrēta plāna jau vēl neesot un tas ir tikai izstrādes stadijā.
Secinājums: Veselības ministrija plāno ieviest pakalpojuma maksu recepšu zāļu iegādei. Taču Ijabam nav taisnība, ka pircēji maksās papildu 1,5 eiro, jo pusi šīs summas segtu valsts. Ijabs arī noklusē, ka ministrija vienlaikus plāno ieviest citus pasākumus, lai samazinātu recepšu un kompensējamo zāļu cenas.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.