Search

Nav plāna cilvēkiem liegt pašiem audzēt pārtikuNav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Eiropas Parlamenta vēlēšanu kandidāts no partijas Latvija pirmajā vietā, deputātes Ramonas Petravičas palīgs un sazvērestības teoriju cienītājs Māris Ruks biedē, ka plānots liegt cilvēkiem audzēt pašiem savu pārtiku. Viņš nemin, kas to darīs un  kur tas notiks. Taču Ruka sekotāji video komentāros šo izfantazēto liegumu sauc par Latvijas iznīcināšanu un aicina pamest Eiropas Savienību.

Ruks populārā TikTok un Facebook video aicina EP vēlēšanās balsot par savu partiju un stāsta:

“Draugi, vai jūs zināt arī to, ka tā saucamā ēnu pārvalde dažādu starptautisko organizāciju izskatā, kuri izvērsa arī Covid anomālijas, ir iecerējusi arī tā saucamo pārtikas līgumu, lai liegtu jebkuram izaudzēt pašam pārtiku, iestādīt kokus, dārzu apkopt. To būšot atļauts tikai lielajām, gigantiskajām korporācijām, jo tas citādi piesārņo dabu un citādi esot kaut kādas klimata izmaiņas un tā tālāk.”

Rukam nav taisnība – nekāda “pārtikas līguma” nav, un nav arī pierādījumu, ka kaut kas tāds ir iecerēts.

Re:Check Rukam vēstulē jautāja viņa informācijas avotu un lūdza nosaukt, par kādām organizācijām viņš runā. Kandidāts atbildēja, ka par ieceri publiski esot pieejams daudz informācijas, taču konkrētu avotu nenosauca – viņam neesot tāda pienākuma. Šie vārdā neminētie avoti bieži tiekot “banoti”. Ruks arī ieteica sekot Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektora Tedrosa Adhanoma Gebrejesusa runām un “izdarīt tālejošākus secinājumus”.

Sazvērestības teorija par tā saukto pārtikas līgumu ir populāra arī ārzemēs. Piemēram, dezinformatori Austrālijā un Indijā tajos iepinuši ar sazvērestības teorijām apvīto Pasaules ekonomikas forumu. Tas esot finansējis kādu pētījumu, kura rezultātus tagad it kā izmanto, lai aizliegtu cilvēkiem pašiem audzēt pārtiku. Tas līdzīgi ka Ruka teiktais ir pilnīgs izdomājums.

Šogad janvārī publicētais pētījums nav saistīts ar Pasaules ekonomikas forumu un tā autori neaicina neko aizliegt. Tajā tika salīdzināts, kas rada vairāk siltumefekta gāzu izmešu – “parastā” zemkopība vai pārtikas audzēšana privātos un kolektīvos dārzos pilsētās. Urbānā jeb pilsētas zemkopība izmešus radīja vairāk, proti, tā izrādījās kaitīgāka klimatam. Izņēmums bija tikai tomātu audzēšana. Pētnieki min, ka urbānā zemkopība ir būtiska ilgtspējīgu pilsētu daļa, taču tas esot jādara prātīgi – tā, lai nekaitētu klimatam un dabai.

Re:Check neatrada, ka Gebrejesuss, Latvijas vai Eiropas Savienības politiķi būtu aicinājuši aizliegt pārtikas audzēšanu privātajos dārzos. Šāda iecere nav atrodama arī Pasaules Veselības organizācijas mājaslapā.

Secinājums: Nav nekāda pamata apgalvot, ka kāda “ēnu pārvalde” vai organizācijas plāno aizliegt cilvēkiem audzēt pašiem savus dārzeņus.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.