Search

KM neplāno dubultot imigrantu īpatsvaru; mērķi izvirzīti jau NA laikāNav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Nacionālās apvienības Saeimas deputāts un Eiropas Parlamenta kandidāts Edvīns Šnore TikTok publicējis video, uz kura likts uzraksts: “Grib dubultot imigrantu īpatsvaru!”, bet Nacionālā apvienība paziņojumā nosoda Kultūras ministrijas (KM) plānu “palielināt imigrāciju” un “būtisku imigrantu skaita pieaugumu’’. Taču KM plāns paredz palielināt tikai trešo valstu pilsoņiem pirmreizēji izsniegto pastāvīgās uzturēšanās atļauju īpatsvaru. Turklāt šāds mērķis tika izvirzīts jau laikā, kad par to atbildēja pati NA.

Video Šnore runā par deputātu pieprasījumu kultūras ministrei un saka:

“Kāpēc? Tāpēc, ka Kultūras ministrija publiskojusi plānu, kurā uzstādīts par mērķi dubultot imigrantu īpatsvaru – tie, kas te uzturas ar pastāvīgās uzturēšanās atļaujām”. 

KM ir nodevusi sabiedriskajai apspriešanai Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības plānu 2024.–2027. gadam. Sadaļā, kas veltīta integrācijai, ir minēti trešo valstu pilsoņi, kas pirmreizēji ieguvuši pastāvīgās uzturēšanās atļaujas (PUA). Plānā kā viens no rezultatīvajiem rādītājiem iekļauts viņu īpatsvara pieaugums no 1,1% 2019. gadā līdz 2,2% 2027. gadā. Šo rādītāju iegūst, attiecīgajā gadā pirmreizēji iegūto PUA skaitu dalot ar attiecīgā gada kopējo derīgo PUA un termiņuzturēšanās atļauju (TUA) summu. Saskaņā ar PMLP datiem (šeit) 2019. gadā kopumā tika izsniegta 841 pirmreizējā PUA, kas aptuveni ir jau minētais 1,1%. Šis rādītājs kā fakts par 2019. gadu un kā sasniedzamais rezultāts 2024. un 2027. gados aprēķināts KM pasūtījuma veiktā pētījumā jau 2020. gadā (šeit).

Ekrānuzņēmums no Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības plāna 2024.–2027. gadam.

Tātad plāns neparedz dubultot imigrantu īpatsvaru. Nav arī tiesa, ka plānots dubultot to imigrantu īpatsvaru, kas Latvijā uzturas ar PUA. Runa ir tikai par pirmreizēji izsniegto PUA skaita palielināšanu, un tās veido niecīgu daļu no kopējā derīgo PUA skaita. Nav arī pamata teikt, ka KM plāno “palielināt imigrāciju”, jo, lai iegūtu pastāvīgās uzturēšanās atļauju, Latvijā jānodzīvo vismaz pieci gadi un jāzina valsts valoda. Tātad pamatā runa ir par Latvijā jau dzīvojošu ārvalstnieku statusa maiņu, nevis jaunu imigrantu piesaistīšanu.  

Tāpat būtiski, ka šāds mērķis tika sagatavots laikā, kad par to atbildēja pati NA. 2022. gada janvārī NA biedra Naura Puntuļa vadītā Kultūras ministrija virzīja apstiprināšanai valdībā iepriekšējo Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības plānu 2022.–2023. gadam, kurā arī kā sasniedzamais rezultāts bija iekļauta pirmreizējo PUA saņēmēju īpatsvara palielināšana. Vienīgā atšķirība, ņemot vērā plāna termiņu, bija sasniedzamais pieauguma apmērs: no 1,1% 2019. gadā līdz 1,7% 2024. gadā. Arī šis skaitlis (tāpat kā 2027. gadā sasniedzamie 2,2%) ņemts no jau minētā 2020. gada pētījuma, ko KM pasūtīja NA vadības laikā.

Ekrānuzņēmums no Saliedētas un pilsoniski aktīvas sabiedrības attīstības plāna 2022.–2023. gadam.

NA savā jauno plānu nosodošajā paziņojumā citē partijas līderi Raivi Dzintaru: “Ironiski, ka mērķis palielināt imigrāciju ierakstīts sadaļā par integrāciju, lai gan svešas kultūras iedzīvotāju pieaugums nozīmētu tieši pretējo: sabiedrības sašķeltību un drošības stāvokļa pasliktināšanos”. Taču arī 2022. gadā Puntuļa virzītajā plānā attiecīgais punkts bija iekļauts integrācijas sadaļā. 

Re:Check ar jautājumiem vērsās gan pie deputāta Šnores, gan pie NA. Šnore rakstiskā atbildē norādīja, ka “Puntuļa kungs atzinis, ka savulaik šādas normas iekļaušana  bijusi kļūda, kuru vajag labot”. Šnore pats toreiz pret šādu plānu neesot iebildis, jo “uzticējos KM, ka dokuments atbilst valsts interesēm un neveicina imigrantu ilglaicīgu palikšanu Latvijā”. NA preses pārstāve atsūtīja bijušā ministra Puntuļa atbildi (pilns teksts šeit). Arī viņš norāda, ka 2022.–2023. gada plānā ietvertā prognoze, kas balstītas uz 2020. gada pētījumu, šobrīd vērtējama kā kļūdaina, tāpēc NA darot visu, lai šādas kļūdas netiktu pieļautas nākamā perioda dokumentā.

Secinājums: KM plāns neparedz dubultot imigrantu īpatsvaru, bet tikai palielināt to trešo valstu pilsoņu īpatsvaru, kas pirmreizēji saņem pastāvīgās uzturēšanās atļaujas. Šie rezultatīvie rādītāji tika sagatavoti laikā, kad NA pati vadīja Kultūras ministriju.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.