Search

Kāpēc šomēnes varēja vērot ziemeļblāzmu?Spēcīgas Saules aktivitātes iespaidā vairākas dienas maijā Latvijā un citur pasaulē varēja novērot krāšņu polārblāzmu. Atsevišķi sazvērestības teoriju cienītāji to saista ar slepenām valdības programmām, kas it kā esot izgaismojušas debesis. Skaidrojam, kā rodas polārblāzmas un vai tām ir jebkāda saistība ar Aļaskas Universitātes pētniecības programmu HAARP.

Kā rodas polārblāzma?

No 10. līdz 13. maijam mūsu Saules sistēmā plosījās spēcīga Saules vētra – uz gaismekļa virsmas notika milzum lieli plazmas un magnētiskā lauka “sprādzieni”, ko sauc par Saules vainaga masas izgrūšanu. Saules “izšauto” plazmu veido elektriski lādētas daļiņas, piemēram, elektroni un protoni. Šīs daļiņas klīst pa Visumu un ieskrien debess ķermeņos, tajā skaitā Zemē. Mūs no tām pasargā Zemes magnētiskais lauks, kas daļiņas atvaira prom Visumā vai novirza uz Zemes magnētiskajiem poliem.

Avots: Spaceplace.nasa.gov

Lādētās daļiņas virs poliem nonāk atmosfēras augšējā slānī, kur saskrienas ar atmosfēras gāzēm, galvenokārt skābekli un slāpekli. Sadursmju rezultātā izdalās enerģija, kuru redzam kā krāsainu gaismu. Šo gaismu sauc par polārblāzmu; atkarībā no zemes puslodes – par ziemeļblāzmu vai dienvidblāzmu. Īpaši lielās Saules aktivitātes dēļ šomēnes polārblāzmas bija redzamas tālāk no poliem nekā parasti. 

Atsevišķi sociālo mediju lietotāji lēš, ka vainīga nevis Saule, bet Aļaskas Universitātes pētniecības programma HAARP, kura jau gadiem iepīta dažādās sazvērestības teorijās. Piemēram, kāda Facebook lietotāja raksta:

“Tas, ko daudzi vakar redzēja visā pasaulē, bija mākslīgs gaisa spīdums. Eksperiments. Stratosfēras injekcijas. Ķīmisko vielu sajaukums ar HAARP frekvencēm. 8.–10. maijā HAARP veica testus, kas ietvēra augstfrekvences radioviļņu pārraidi atmosfēras augšējos slāņos un jonosfērā, izraisot gaismas izstarošanas, radot mākslīgu gaisa spīdumu. HAARP radīja šo gaisa spīdumu ar augstfrekvences ieslēdzošiem un izslēdzošiem radio pārraides impulsiem.”

Ierakstam pavienots attēls ar oficiālu afišu par HAARP eksperimentu.

Tekstā pausts: “Pētniecības kampaņa. HAARP jeb Augstfrekvences aktīvās polārblāzmu pētniecības programma. No 2024. gada 8. līdz 10. maijam. To veiks Aļaskas Universitātes Fērbenksas atzara Ģeofizikas institūts.” Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook. 

Kas ir HAARP?

HAARP jeb Augstfrekvences aktīvās polārblāzmu pētniecības programma tika aizsākta pagājušajā gadsimta 90. gados. Sākumā tā piederēja ASV Gaisa spēkiem un tās galvenais mērķis bija attīstīt komunikācijas un novērošanas tehnoloģijas, izmantojot atmosfēras augšējos slāņus. 2015. gadā programmu savā paspārnē pārņēma Aļaskas Universitātes Fērbenksas atzars, kas cenšas izzināt atmosfēras augšējo slāņu īpašības. Par programmu jau gadiem izskan dažādas sazvērestības teorijas, piemēram, tā nepamatoti tika vainota 2010. gada Haiti zemestrīcē, kā arī Turcijas un Sīrijas postošajā zemestrīcē pirms gada.

HAARP pētniecības centrs atrodas Aļaskā un ir aprīkots ar 180 augstas frekvences starojuma raidītājiem. To darbības princips ir līdzīgs satelīta radio. HAARP radioviļņi jeb starojums tiek raidīts cauri zemākajiem atmosfēras slāņiem un nonāk termosfērā un jonosfērā.

Vai HAARP izraisīja polārblāzmas?

No 8. līdz 10 maijam HAARP ietvaros notika eksperimenti, taču kā norāda programmas direktore Džesika Metjū, tie nekādā veidā nebija saistīti ar polārblāzmām. Pētnieki izmantoja centra aparatūru, lai saprastu, kā labāk uziet Zemes orbītā atstātos kosmiskos atkritumus. Tas, ka pētījuma pēdējā diena pārklājās ar Saules vētru, esot sakritība. Eksperimentus esot sākts plānot jau marta vidū, kad vēl bijis daudz par agru, lai prognozētu Saules aktivitāti.

HAARP raidītāji spējot jonosfērā radīt ļoti vāju gaismu, kas uztverama tikai ar jutīgām kamerām. Centra aprīkojums neesot spējīgs radīt neko tik iespaidīgu un apjomīgu kā polārblāzmas.

Secinājums: Pagājušās nedēļas polārblāzmas izraisīja īpaši augsta Saules aktivitāte. Nav pamata apgalvot, ka tās jebkādā veidā izsauca HAARP.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.