Search

Covid potes “neizkāva” cilvēkus; 5G neapdraud dzīvībasNav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajos medijos no jauna uzpeldējuši veci pandēmijas laika maldi, ka cilvēki masveidā miruši no Covid vakcīnām. Populārā Facebook ierakstā teikts, ka Covid vakcīnas agrāk esot “izkāvušas” kādas sociālās mājas iedzīvotājus un tagad 5G torņi “piebeigs” tos, kas esot izdzīvojuši.

Ierakstā pausts:

“Uz mūsu mājas jumta tie uzstādīta 5G antena. (..) Ar vakcīnām daudzus izkāva (nopotēti bija 98% iedzīvotāju). Tagad piebeigs ar starojumu.”

Nav taisnība, ka Covid vakcīnas “daudzus izkāva”. Datus par Covid vakcīnu blaknēm ZVA atjaunināja līdz 2023. gada 14. jūlijam, un divarpus gadu laika konstatēts tikai viens nāves gadījums, kas ir ticami saistāms ar Covid-19 poti. Nāves iemesls bija trombozes un trombocitopēnijas sindroms – reta blakne, kas pēc AstraZeneca vakcīnas novērota vidēji diviem no 100 tūkstošiem potēto. Tāpat 2021. un 2022. gadā gan no Covid, gan citiem cēloņiem biežāk mira nepotētie Latvijas iedzīvotāji – tajā skaitā vecuma grupā virs 70, kuru autore ierakstā izceļ īpaši.

Covid vakcīnu blaknes parasti ir vieglas un ilgst vien paris dienas. Latvijas Zāļu valsts aģentūra (ZVA) un neatkarīgi pētījumi norāda, ka biežākās blakus parādības ir sāpes vai pietūkums injekcijas vietā, galvassāpes, muskuļu sāpes, drebuļi un drudzis. Cilvēki mēdz saskarties arī ar smagākām blaknēm, bet tās ir ļoti retas.

Nav pamata apgalvot, ka 5G tehnoloģijās izmantotais starojums kādu “piebeigs”.

Pasaules Veselības organizācija norāda, ka pētījumos nav novērots, ka 5G tehnoloģijās izmantotajam starojumam īstermiņā būtu negatīva ietekme uz veselību: smadzeņu aktivitāti, miegu, kognitīvajām spējām, sirdsdarbību vai asinsspiedienu. Pārmērīga radio frekvenču starojuma iedarbība var izraisīt pārkaršanu vai pat apdegumus, bet, ievērojot Latvijas Ministru kabineta noteikumos pieļaujamos starojuma parametrus vai starptautisku organizāciju rekomendācijas, šāds risks nepastāv.

5G tehnoloģijās izmantotā starojuma ilgtermiņa ietekme patlaban nav skaidra, jo zinātniskā literatūra sniedz nepilnīgus un strīdīgus rezultātus. Plašāk par to Re:Check iepriekš rakstījis šeit.

Secinājums: Nav pamata apgalvot, ka Covid vakcīnas nogalināja daudz senioru vai ka 5G tehnoloģijās izmantotais starojums viņus “piebeigs”

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.