Search

Attēls ar futbolistiem radīts mākslīgi



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Facebook populārs kļuvis attēls, kurā it kā redzama Šveices futbola izlase varavīksnes krāsas zeķēs un tutu svārkos. Atēls radīts ar mākslīga intelekta palīdzību.

Attēls pieteikts šādi:

“Šveices futbola izlase – iedomājos, kā viņi skrien pa laukumu pakaļ bumbai.”

Dienu pēc ieraksta publicēšanas autore komentāros atzina, ka fotogrāfija nav īsta. Taču ar to jau bija dalījušies vairāki simti cilvēku un ne viens vien bija atstājis homofobiskus komentārus. Attēls tīmeklī atrodams jau kopš februāra. Tolaik citu valstu maldinātāji to piedēvēja nevis Šveicei, bet Vācijai vai Eiropas Savienībai kopumā. Attēls no jauna uzpeldēja pēc Šveices uzvaras šā gada Eirovīzijā. To pārstāvošā nebinārā persona Nemo finālā uzstājās svārkos. 

Ir vairākas pazīmes, pēc kurām var lēst, ka kāds attēls nav īsts. Mākslinieks un mākslīgo attēlu eksperts Kails Makdonalds norāda, ka par to liecina, piemēram, nesalasāms teksts vai tāds, kam nav nekādas nozīmes, dīvainas novietotas ķermeņa daļas (zobi, pirksti, ausis, mati), neiespējamas struktūras, asimetriskas sejas un neloģisks priekšmetu izvietojums. Kalifornijas Universitātes Bērklija atzara datorzinātnes profesors Džeimss Obraiens min arī pārāk gludu vai plastmasai līdzīgu ādas un priekšmetu tekstūru.

Konkrētajā gadījumā par mākslīgi radītu attēlu liecina neloģiskie numuri un uzvārdi uz futbolistu krekliem. Tāpat vienam sportistam ir lieka kāja, bet citam tās trūkst.

Foto: Kreklu numuri un futbolistu kāju skaits liecina, ka attēls radīts mākslīgi. Avots: ekrānuzņēmums no Facebook.

Tīmeklī ir pieejami vairāki rīki, kas sola atpazīt mākslīgi veidotus attēlus, taču to uzticamība pagaidām ir apšaubāma, it sevišķi, ja pārbaudāmajam attēlam ir zema kvalitāte. 

Secinājums: Attēls ar it kā Šveices futbola komandu, ir radīts mākslīgi.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.