Search

Attēlā ar Hitleru nav redzama fon der Leienas radinieceNav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Sociālajā medijā Facebook  publicēts attēls, kurā kāda sieviete spiež roku Trešā reiha diktatoram Ādolfam Hitleram. Paraksts attēlā franču valodā vēsta, ka tā esot Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas māte. Turpat blakus angļu valodā rakstīts jau par politiķes vecmāmiņu. Patiesībā attēlā redzamajai sievietei nav nekādas saistības ar fon der Laienu. 

Kāds lietotājs 15. aprīlī publicājis attēlu, kur franču valodā rakstīts:

“Urzulas māte ar Ādolfu. Fotogrāfija ir no Ģertrūdes fon der Leienas ģimenes albuma.”

Zemāk redzams uzraksts angliski ar foto no kāda pērn novembrī publicēta ieraksta vietnē X (bijušais Twitter). Tas joprojām atrodams šeit. Ieraksts angliski vēsta, ka fotogrāfija esot no politiķes ģimenes albuma. Ierakstam pievienots citāts “Mana mīļā omīte nemazgāja savu roku mēnesi pēc šī svarīgā notikuma”.

Šī gada pavasarī pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām attēlu ar it kā politiķes vecmāmiņu sociālajos medijos dažādās valodās sākuši izplatīt no jauna. Par to rakstīja faktu pārbaudītāji no Grieķijas Ellinika Hoaxes, Horvātijas Faktograf, Gruzijas MythDetector, Polijas Demagog, kā arī aģentūra AFP. Dažkārt maldinoši pausts, ka attēls liecinot – fon der Leiena ir naciste.Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Taču attēlā redzamā sieviete nav Urzulas fon der Leienas radiniece.

Fotogrāfija atrodama Austrumprūsijas fotoarhīvā bildarchiv-ostpreussen.de. Tās aprakstā norādīts, ka attēls uzņemts 1937. gadā un sieviete vārdā Hildegarde Zantopa satiek Hitleru Vācijas pilsētā Bīkeburgā. 

Attēls: Ekrānuzņēmums no fotoarhīva bildarchiv-ostpreussen.de.

Faktu pārbaudītajiem fon der Leienas radu rakstos nav izdevies atrast nevienu sievieti ar šādu uzvārdu. Arī fotoarhīvā aģentūrai AFP apstiprināja, ka attēlā redzamajai sievietei nav nekāda sakara ar fon der Leienas ģimeni. Tātad nav pamata secināt, ka viņa būtu Leienas māte vai vecmāmiņa. 

Sociālajos medijos arī iepriekš izplatīti nepatiesi apgalvojumi par Eiropas politiķu radinieku saistību ar nacistiem. Piemēram, stāstīts, ka Leienas vectēvs bijis nacististikās Vācijas paramilitārās struktūras Schutzstaffel (SS) ģenerālis. Par saistību ar nacistiem apmelots arī Polijas prezidenta Andžeja Dudas vectēvs. Tas ir pastāvīgs Kremļa naratīvs arī par Latvijas politiku un politiķiem. Iepriekš par to ziņoja arī Re:Check.

Secinājums: Attēlā ar Hitleru nav redzama Eiropas Komisijas priekšsēdētājas Urzulas fon der Leienas māte vai vecāmāte. Fotogrāfijā redzama kāda Hildegarde Zantopa, un sievietes ar šādu vārdu un uzvārdu politiķes radurakstos nav.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.