Search

Ar nepatiesiem un sagrozītiem datiem maldina par LatvijuNav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Latvija kā totalitāra sekta, kuru okupējusi Eiropas Savienība. Tā sociālajā medijā Facebook pauž dezinformators Aivis Vasiļevskis. Šos apgalvojumus viņš pamato ar jau gadiem sociālajos medijos klīstošiem izrautiem no konteksta, pārspīlētiem vai vienkārši izdomātiem statistikas datiem par Latviju.

Ierakstu Vasiļevskis publicējis Latvijas neatkarības atjaunošanas dienā, 4. maijā. Līdzīgu rakstu ar tiem pašiem datiem viņš publicējis arī pirms trim gadiem. Maldinātājs ierakstā min, ka “vienmēr ir interesanti aplūkot, bet ko tad par Latvijas “veiksmes stāstu” raksta citur pasaulē”. Vasiļevskis atsaucas uz kādu britu publicistu, kurš esot raksta autors:

“(..) Taču minētā raksta autors ir Maikls Valšs (Michael Walsh) – britu publicists un radio personība, kurš sarakstījis 70 dažādas grāmatas. Te nekādu Kremli piesiet nesanāk. Jā, tā ir 3 gadus veca publikācija, taču kas tad ir mainījies, ja ne tikai uz slikto pusi?”

Vasiļevskis atsaucas uz Maikla Volša 2021. gada rakstu “Pasaules skaistākā valsti iesūkta ES purvā”. Tas atrodams kādā interneta vietnē, kas sevi dēvē par pretkara ziņu platformu un publicē pret Ukrainu un  ES vērstus rakstus.  Volšs (īstajā vārdā Maikls Maklaflins) savulaik bijis viens no britu galēji labējo līderiem. Ar vārdu Maikls Volšs viņš rakstījis pronacistiskas publikācijas.  

Taču pirmavots rakstā minētajiem datiem meklējams pirms vairākiem gadiem tepat Latvijā. Lielu daļu viņa minēto skaitļu Re:Check atspēkoja jau 2019. gadā. Toreiz Facebook ar ierakstu, kuram dots virsraksts “Latvijas veiksmes stāsts”, dalījās vairāki tūkstoši cilvēku. Ar nepatiesiem un sagrozītiem datiem no jauna valsts galu sludināja arī 2021. gadā.

Arī toreiz nepatiesi apgalvoja, ka Latvijā ir augstākais PVN, šeit esot trešais augstākais ierēdņu skaits pasaulē, par visu maksājam vairāk nekā bagātās Rietumu valstis un bez jebkāda pamatojuma apgalvoja, ka nodokļu slogs katru gadu pieaug par 9,5%. Vasiļevskis pārstāsta arī izdomātus skaitļus par pašnāvību skaitu Latvijā:

“Tāpat Latvijā ir augstākais pašnāvību rādītājs ES. 2017. gadā tie bija 382 cilvēki, bet nākamajā – jau 443.”

Tie ir meli. Pašnāvību skaits ne tuvu ne augstākais ES. 2020. gadā, par kuru pieejami jaunākie publiskotie Eurostat dati, vēl vairāk pašnāvību, rēķinot pret iedzīvotāju skaitu, tika izdarīts Lietuvā, Ungārijā, Slovēnijā, Igaunijā, vairākos Polijas un Francijas reģionos. Tāpat 2017. gadā tika izdarīts 353 pašnāvību, bet 2018. gadā – 299. Tātad bijis nevis pieaugums, bet gan kritums par 15%.

Nav arī nekāda pamata Vasiļevska apgalvojumam, ka Latviju būtu okupējusi Eiropas Savienība. Iestāšanās ES jau kopš neatkarības atjaunošanas bija valsts ārpolitikas pamatmērķis. Referendumā pievienošanos ES atbalstīja 66,97% Latvijas balsstiesīgo iedzīvotāju.

Tāpat iepriekš skaidrojām, ka Latvijā patiešām ir augsts nevienlīdzības līmenis – viens no augstākajiem Džini koeficienta rādītājiem ES. Taču nav pamata apgalvot, ka Latvijā tas ir augstākais ES. Eurostat dati par 2022. gadu rāda, ka tas vēl lielāks bija Lietuvā un Bulgārijā.

Arī Vasiļevskis raksta par valsts parādu:

“Šodien “Baltijas pērle” nogrimusi dziļos, neatmaksājamos parādos starptautiskām bankām, kuras pārņēmušas pilnīgu kontroli pār latviešu tautu.”

Nav pamata apgalvot, ka Latvija esot nogrimusi parādos un nespēs tos atmaksāt. Latvijai ilgstoši bijis viens no zemākajiem valsts parādiem starp Eiropas Savienības valstīm. Pēc jaunākajiem Eurostat datiem Latvija ierindojas 21. vietā no 27 ES dalībvalstīm. Latvijas parāds ir gandrīz divas reizes mazāks nekā vidēji ES.

“Kopš 1989. gada 800 tūkstoši latviešu ir devušies prom cerībā uzlabot savas dzīves. Citiem vārdiem sakot, tā ir trešdaļa nācijas, lielākoties darba spējīgā vecumā, kas savus talantus un pirktspēju izmanto citās valstīs.”

Centrālās statistikas pārvaldes dati rāda, ka no 1990. līdz 2022. gadam Latviju pametuši 735 tūkstoši iedzīvotāji, bet uz dzīvi Latvijā pārcēlušies 288 tūkstoši. Šajā laikā Latvijas iedzīvotāju skaits sarucis par 30%. Divi lielākie emigrācijas viļņi bija 90. gadu sākumā, kad Latviju pameta citu bijušo PSRS valstu piederīgie un PSRS karaspēks, un pēc 2008. gada ekonomikās krīzes.

Jāpiebilst, ka kopš 2010. gada izbraucēju skaits vienmērīgi samazinājies. Arī migrācijas saldo – starpība starp imigrantu un emigrantu skaitu – ir uzlabojies. 2021. gadā no Latvijas devās prom tikai par 286 cilvēkiem vairāk, nekā pārcēlās uz to. Savukārt 2022. gadā saistībā ar Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā Latvijā vairāk iebrauca cilvēku nekā to pameta.

Pats Vasiļevskis jau iepriekš izplatījis dažādus maldus. Re:Check par tiem rakstīja, piemēram, šeit, šeit, šeit un šeit. Pērn prokuratūra Vasiļevski sodījusi par Krievijas kara noziegumu atbalstīšanu, kā arī nacionālā un etniskā naida provocēšanu.

Secinājums: Facebook ierakstā pārstāstīti maldinoši un sagrozīti dati par Latviju. Dezinformators Aivis Vasiļevskis rakstā atsaucas uz neonacistu no Lielbritānijas Maiklu Volšu. 

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.