Search

Ar fluoru nenogalina; kokus neizcērt, cīnoties ar klimata pārmaiņāmNav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Vai cīņā pret klimata parmaiņām izcērt mežus un ANO plāno “saplūdināt” cilvēkus un “mašīnu”? Tā apgalvots kādā populārā Facebook ierakstā, kura autors regulāri izplata dažādas sazvērestības teorijas. Ieraksts arī vedina domāt, ka cilvēki tiek nogalināti ar fluora pievienošanu ūdenim. 

Ierakstā pausts:

“Ģeniāla ideja Nr. 1.: izraujiet mežus un aizstājiet tos ar zāli vai… neko. Šo koncepciju sauc par “Zemes seguma modifikāciju”, un tā ir ideja, ka koku lapas ir zaļas, tāpēc tās absorbē sauli, bet tāpēc, ka tās neatstaro sauli atpakaļ kosmosā, tās visu silda, tāpēc kokiem ir jāpazūd.”

Pētnieki ir secinājuši, ka noteiktās pasaules daļās mežu audzēšana var veicināt globālo sasilšanu, jo tur samazinās atstarotās Saules gaismas daudzums jeb albedo. Proti, ar iestādīto koku piesaistīto CO2 var nepietikt, lai atsvērtu to, ka konkrētā teritorija mazāk atstaros saules starojumu. Tas nozīmē, ka mežu atjaunošana pati par sevi nav pietiekams līdzeklis klimata pārmaiņu apturēšanai, turklāt uzmanīgi jādomā, kur to labāk darīt.

Re:Check neatrada nevienu piemēru tam, ka mežus kaut kur izcirstu, lai cīnītos pret klimata pārmaiņām, kā arī nevienu zinātnieku vai organizāciju, kas ieteiktu to darīt.

Foto: Modelis – cik ļoti albedo izmaiņas atsver koku papildus piesaistīto CO2 (violets norāda, ka atsver vairāk). Avots: Hasler et al. (2024). Accounting for albedo change to identify climate-positive tree cover restoration. Nature Communications. 

Tālāk ierakstā pieminēts ar sazvērestības teorijām apvītais fluors:

“Kā fluora un piesārņota ūdens dzeršana mūs lēnām nogalina laika gaitā, nanodaļiņas galu galā nogalina augu, piekraujot to ar toksīniem.”

Fluors ir minerālviela, kas dabiski atrodas ūdenī un pārtikā. Fluors parasti ir zobu pastu sastāvā, jo uzlabo zobu veselību: atjauno emalju, padara to noturīgu pret skābēm un kavē baktēriju vairošanos. Daļā valstu, piemēram, ASV un Īrijā – bet ne Latvijā – fluoru pievieno dzeramajam ūdenim.

Šī kārtība jau no tās pirmsākumiem 1940. gados apvīta ar sazvērestības teorijām par prāta notrulināšanu vai kontroli. Proti, jau pagājušā gadsimta vidū izskanēja maldi, ka fluora pievienošana ūdenim esot komunistu plāns novājināt ASV. Teoriju popularizēja galēji labējā kristiešu biedrība John Birch Society, kas vēl šodien turpina izplatīt dažādas sazvērestības teorijas. Mūsdienās “indēšanā” ar fluoru vairs netiek vainoti komunisti, bet, piemēram, valdība vai slepenas organizācijas.

Kā norāda ASV Nacionālais veselības institūts, pieaugušam cilvēkam dienā vajadzētu uzņemt aptuveni 3–4 miligramus fluora. Lielā daudzumā fluors var izraisīt vēdergraizes, vemšanu, caureju un pat nāvi. Kaitīga deva ir aptuveni pieci miligrami uz cilvēka kilogramu. Piemēram, 70 kilogramus smagam cilvēkam tie būtu 350 miligrami dienā, ko ar pārtiku, zobu pastu un fluorētu ūdeni uzņemt faktiski nav iespējams.  

Ieraksta autors turpina:

“Kāpēc viņi izsmidzina Chemtrails? Jūs jau zināt, ka viņiem ir jāizsmidzina, jo tas viss ir daļa no plāna. Viss ir jāiznīcina, lai ieviestu Agenda 21, Agenda 2030 un Agenda 2050, un visām šīm programmām ir nepieciešama ilgtspējīga attīstība, izmantojot The Wildlands Project, lai tas noritētu kā plānots. Ilgtspējīga attīstība nav tas, ko jūs varētu domāt. Agenda 2050 ietver transhumānismu, un, lai oficiāli ”saplūdinātu cilvēku ar mašīnu”, nekas dabisks nevar palikt.”

Agenda 2030 jeb Dienaskārtība 2030 ir Apvienoto Nāciju Organizācijas 2015. gada rezolūcija, kas paredz veicināt ilgtspējīgu un taisnīgu attīstību. Tajā noteikti 17 mērķi, piemēram, novērst nabadzību, veicināt dzimumu līdztiesību un nodrošināt pasauli ar tīru dzeramo ūdeni (visu mērķu detalizētus aprakstus var izlasīt šeit). Agenda 21 ir līdzīga rezolūcija, kuru ANO pieņēma 1992. gadā. Re:Check neatrada, ka eksistētu Agenda 2050. Pēc tīmeklī atrodamās informācijas The Wildlands Project mērķis ir saglabāt un atjaunot dzīvnieku dzīvotnes galvenokārt ASV. Projektu 1991. gadā aizsāka kāds biologu kolektīvs, nevis ANO. Tam arī nav tiešas saistības ar ANO ilgtspējīgās attīstības mērķiem. 

Ne ANO rezolūcijas, ne The Wildlands Project nekādi neparedz cilvēku “sapludināšanu ar mašīnu”.

Ierakstā arī stāstīts par saules staru aizsegšanu un tā sauktajām ķīmiskajām trasēm – uzskatu, ka lidmašīnas mērķtiecīgi izkaisa cilvēkiem kaitīgas vielas. Par to Re:Check rakstījis iepriekš (šeit).

Secinājums: Nav liecību, ka kāds izcirstu mežus, jo tie atstaro pārāk daudz Saules gaismas. Fluors nelielās devās nav kaitīgs. ANO ilgtspējīgas attīstības mērķi neparedz cilvēku “saplūdināšanu ar mašīnu”.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.