Search

Apgalvojumam, ka UNRWA ir Hamās teroristu organizācija, nav pierādījumu



Aprīļa beigās Ārlietu ministrija paziņoja, ka Latvija atjaunos iemaksas ANO Palīdzības un darba aģentūrai (UNRWA), kas vairākās valstīs sniedz palīdzību palestīniešu bēgļiem. Sociālajā medijā Twitter jeb X daudzi uz to reaģēja ar apgalvojumu, ka Latvija nolēmusi finansēt Hamās teroristus. Vai tiešām tā ir? Skaidrojam, kas ir UNRWA, kāpēc virkne valstu tai iesaldēja finansējumu un kādēļ daļa to atjaunojusi.

Kas ir UNRWA un kāpēc tai apturēja finansējumu?

UNRWA ir Apvienoto Nāciju organizācijas programma, kas palestīniešu bēgļiem sniedz veselības aprūpi, izglītību un citus pakalpojumus. Aģentūra dažādās valstīs palīdz gandrīz sešiem miljoniem palestīniešu, bet Gazas joslā – aptuveni 1,5 miljoniem. Pērnvasar aģentūra Gazā vadīja astoņas bēgļu nometnes, 183 skolas un 22 veselības aprūpes iestādes. Kopš oktobra, kad pēc Hamās teroraktiem Izraēlā sāka gaisa uzbrukumus Gazai, UNRWA ir palīdzējusi apgādāt tur mītošos palestīniešus ar pārtiku un citu humāno palīdzību aptuveni 25 tūkstošu kravas automašīnu apmērā.

Janvāra beigās Izraēla nāca klajā ar apsūdzību, ka 12 UNRWA darbinieki bijuši iesaistīti 7. oktobra teroraktos, kuros Hamās nogalināja gandrīz 700 Izraēlas civiliedzīvotājus un vēl 240 saņēma gūstā. Janvārī mediji ziņoja arī par Izraēlas izlūkdienestu aplēsēm, ka desmit procenti jeb aptuveni 1200 UNRWA Gazas atzara darbinieku ir saistīti ar teroristu grupējumiem. Izraēla donorvalstīm iesniegusi sešu lappušu dosjē, kurā aprakstītas pret UNRWA vērstās apsūdzības. Izraēla tās it kā balsta uz īsziņām, pārtvertiem zvaniem un citiem no mobilajiem telefoniem iegūtiem datiem. Patlaban dosjē nav publiski pieejams, taču vairāki mediji, kuru rokās tas nonācis, lēš, ka tajā ietvertajiem apgalvojumiem netiek sniegti atbilstoši pierādījumi.

Apsūdzību rezultātā vairākas valstis, tajā skaitā Latvija, apturēja aģentūrai solīto ikgadējo finansējumu. Cilvēktiesību organizācijas brīdinājušas, ka līdzekļu iesaldēšana apdraud vairāk nekā divu miljonu cilvēku pieeju pārtikai, medikamentiem un dzeramajam ūdenim.

Vai UNRWA ir teroristu organizācija?

Atbildot uz Izraēlas apsūdzībām, UNRWA nekavējoties un bez izmeklēšanas atlaida konkrētos darbiniekus, bet ANO sāka divas izmeklēšanās. 

Pirmo bijušās Francijas ārlietu ministres Katrīnas Kolonā vadībā kopīgi veica trīs neatkarīgas organizācijas: Raula Vallenberga Cilvēktiesību un humanitāro tiesību institūts Zviedrijā, Kristiana Mikelsena institūts Norvēģijā un Dānijas Cilvēktiesību institūts. Aprīļa otrajā pusē ANO publicēja izmeklēšanas gala ziņojumu (šeit). Tajā norādīts, ka Izraēla nav sniegusi pierādījumus, ka būtiska daļa UNRWA darbinieku būtu saistīta ar teroristu grupējumiem. Turklāt aģentūrai esot izstrādāta virkne mehānismu un procedūru, lai “nodrošinātu atbilstību humānās palīdzības principiem, īpaši uzsverot neitralitātes principu”. UNRWA pieeja neitralitātes nodrošināšanai esot labāk attīstīta nekā citām līdzīgām ANO organizācijām vai nevalstisko organizāciju struktūrām.

Ziņojumā ir virkne ieteikumu, kā uzlabot neitralitāti, piemēram, ieviest papildu mehānismus kandidātu izvērtēšanai rekrutēšanas pirmajos posmos. Taču tajā secināts, ka nekas neliecina, ka aģentūru kontrolē Hamās vai ka tā atbalsta teroristu grupējumus.

Otru izmeklēšanu vēl veic ANO Iekšējās uzraudzības dienests. Tās mērķis ir noskaidrot, vai Izraēlas apsūdzētie 12 UNRWA darbinieki bija iesaistīti 7. oktobra terorakatos.

Vai vairums valstu apturējušas UNRWA finansējumu?

Aģentūrai solītos līdzekļus iesaldēja 18 valstis. To atjaunojušas ir astoņas. Piemēram, Zviedrija to izdarīja jau martā, lai atvieglotu humāno krīzi Gazas joslā, bet Latvija – aprīļa beigās pēc iepriekš minētās izmeklēšanas. 

Avots: Ekrānuzņēmums no Twitter jeb X.

Līdz februārim līdzekļus bija iesaldējusi, bet marta sākumā nolēma atjaunot arī Eiropas Savienība. Tāpat jānorāda, ka virkne Eiropas Savienības dalībvalstu finansējumu nemaz nepārtrauca vai pat palielināja, lai atsvērtu citu valstu radīto līdzekļu trūkumu.

Secinājums: Neatkarīgu organizāciju izmeklēšana liecina, ka Izraēla nav sniegusi pierādījumus, ka būtiska daļa UNRWA darbinieku būtu saistīta ar teroristu grupējumiem. Tajā secināts, ka aģentūrai ir virkne mehānismu, lai nodrošinātu atbilstību humānās palīdzības principiem, it īpaši neitralitātei. Vēl tiek izmeklēts, vai Izraēlai ir taisnība, ka 12 UNRWA darbinieki bija iesaistīti 7. oktobra teroraktos. Uzreiz pēc apsūdzības UNRWA atlaida apsūdzētos darbiniekus. Astoņas no 18 valstīm, kas iesaldēja UNRWA finansējumu, to ir atjaunojušas. Tāpat to atjaunojusi Eiropas Savienība.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.