Otsi

Vai sešas reizes palielinājies ierēdņu skaits?



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Vai pēdējo pāris gadu laikā ierēdņu skaits pieaudzis sešas reizes, kā stāsta Rīgas domes deputāts Konstantīns Čekušins (Saskaņa)? Vai desmit reizes palielinājies to ierēdņu skaits, kuri mēnesī pelna vairāk par sešiem tūkstošiem eiro? Valsts kancelejas un deputāta paša sniegtie avoti dati liecina, ka tas ir pilnīgs izdomājums.

Video Čekušins stāsta:

“Pēdējo dažu gadu laikā ierēdņu skaits palielinājies sešas reizes. No viņiem 10 reižu vairāk kļuvis to, kas algā saņem 6000 eiro. Lūk, viņiem tiešām no inflācijas nav bail.”

Pēc Valsts kancelejas datiem 2018. gadā Latvijā bija nodarbināti 11,5 tūkstoši ierēdņu, bet pērn pirmajā pusgadā – 11,3 tūkstoši. Tātad pēdējo gadu laikā ierēdņu skaits ir nevis palielinājies, bet nedaudz sarucis.

Bieži par ierēdņiem nekorekti dēvē visus sabiedriskajā sektorā strādājošos. Video viņus piemin arī Čekušins: “Sabiedriskais sektors, manuprāt, pat necenšas risināt akūtas problēmas. Visus spēkus viņi izmanto, lai celtu sev algas un izgudrotu jaunus amatus.” Sabiedriskais sektors un ierēdņi nav viens un tas pats. Ierēdnis ir cilvēks, kas valsts pārvaldes iestādē veido nozares politiku, sadala finanšu resursus, izstrādā normatīvos aktus. Savukārt sabiedriskajā sektorā ietilpst arī tādas profesijas kā ārsti, skolotāji, policisti un karavīri. Ierēdņi veido pavisam nelielu daļu no sabiedriskā sektorā – pērn nepilnus četrus procentus. Arī sabiedriskā sektora izmērs ir nedaudz samazinājies, nevis palielinājies sešas reizes.

Publiski pieejamu informāciju par ierēdņu algu sadalījumu Re:Check neizdevās atrast. Rakstiskā atbildē Re:Check Čekušins atsūtīja februāra beigās publicētu Delfi Bizness rakstu, kurā pārstāstīta kāda Dienas Biznesa publikācija. Tajā runāts nevis par ierēdņiem, bet par sabiedrisko sektoru. No 2012. līdz 2022. gadam 5,66 reizes (nevis desmit reizes, kā minēja Čekušins) palielinājies to sabiedriskā sektora darbinieku skaits, kas pelna vairāk par 6000 eiro mēnesī. Rakstā nav teikts, ka dažu gadu laikā sešas reizes audzis ierēdņu skaits.

Latvijā it kā lielais ierēdņu skaits ir populārs naratīvs. Par to Re:Check iepriekš rakstījis, piemēram, šeit un šeit.

Secinājums: Pēdējos gados ierēdņu skaits ir nevis palielinājies sešas reizes, bet nedaudz samazinājies. Tāpat pavisam nedaudz sarucis sabiedriskajā sektorā nodarbināto skaits. Nav tiesa, ka pēdējos gados desmitkārt palielinājies ierēdņu skaits, kas pelna par 6000 eiro mēnesī. Čekušina informācijas avotā runāts par sabiedriskā sektora algām; pieaugums ir 5,66, nevis desmit reizes un tas noticis 10 gadu laikā, nevis “dažos gados”.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.