Kanādas aktīvists nav pierādījis, ka Covid-19 neeksistē



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Facebook populārs kļuvis kāds maldinošs video par to, ka Covid-19 neesot īsts. To it kā pierādījis kāds aktīvists no Kanādas. Tā nav taisnība; Covid vīrusa esamība tika pierādīta jau pandēmijas sākumā.

Video pausts:

“Kanādā vīrs – Patriks Kings – pierāda, ka Covid ir feiks.”

Tā nav taisnība. Maldi aizsākās 2020. gadā, kad baltais nacionālists un sazvērestību teoriju cienītājs Patriks Kings saņēma 1200 dolāru sodu par Covid ierobežojumu pārkāpšanu. Kings tiesā pieprasīja, lai Albertas provinces galvenā ārste Dīna Hinšava sniedz viņam oficiālus dokumentus par to, ka Covid-19 vīruss ir atrasts kāda pacienta audos. Kings šos dokumentus nesaņēma, jo tiem neesot bijusi nekāda saistība ar viņa tiesas lietu, turklāt tiesai nav bijušas tiesības no ārstes šādus dokumentus pieprasīt.

Dokumentā, kurā noraidīta Kinga prasība, ir teikums, kas latviešu valodā skan šādi: “Galvenajam ārstam nav lietisko pierādījumu.” Kings to pasniedza kā pierādījumu tam, ka Covid neeksistē. Taču, tā nav taisnība. Kā tolaik Kanādas telekanālam City News skaidroja Albertas Universitātes tiesību zinātnes profesors Timotijs Koufīlds, attiecīgajā dokumenta sadaļā vienkārši norādīts, ka tiesai nav tiesību pieprasīt šo informāciju un ka galvenajai ārstei nav jāsniedz nekādi dokumenti.

Covid-19 cēloni – vīrusu SARS-CoV-2 – jau 2020. gada sākumā atrada un aprakstīja, piemēram, Ķīnas un Dienvidkorejas pētnieki.

Video arī runāts par baznīcas zvanu it kā dziedējošo spēku:

“Cilvēki redz, dzird arī par zvaniem, kuri tika salauzti pēc Otrā pasaules kara, lai to dziedinošais spēks mums nebūtu pieejams.”

Nav nekādu pierādījumu, ka zvaniem ir dziedinošs spēks. Otrā pasaules kara laikā nacistiskā Vācija okupētajās teritorijās nozaga tūkstošiem baznīcas zvanu, lai kara vajadzībām iegūtu metālu – varu. Piemēram, Nīderlandē nacisti konfiscēja aptuveni deviņus tūkstošus zvanu, skaidro Kalifornijas Universitātes mākslas un kultūras  īpašuma tiesību profesore Karla Šapro.

Secinājums: Kanādietis Patriks Kings nav pierādījis, ka Covid-19 neeksistē.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.