Likums neliegs kurināt ar malku, granulām un briketēmNav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Ceturtdien Saeima otrajā lasījumā pieņēma grozījumus Enerģētikas likumā, kas paredz izmaiņas jaunu un renovētu privātmāju apsildīšanā. Pirms Saeimas sēdes sociālajos medijos izskanēja maldi, ka ar tiem plānots aizliegt malkas, brikešu un granulu lietošanu mājokļa apsildīšanā. Nepatieso informāciju izplatīja arī portāls LA.lv.

Piemēram, kāda zināma dezinformatore, daloties ar nepatieso ziņu,  Facebook raksta:

“Labrīt! Nopietni??? Eiropas zaļais kurss! Bitīt matos! Ar ko ta’ kurināt? Ar dārgo elektrību vai dārgo gāzi?”

Dusmas redzamas arī viņas ieraksta komentāros.

Avots: Ekrānuzņēmumi no Facebook.

Taču tā nav taisnība – mājsaimniecības varēs turpināt izmantot koksnes kurināmo. Likuma grozījumos teikts, ka apkurē jāizmanto atjaunīgie energoresursi vai bezemisiju siltumapgādes tehnoloģija. Koksne, briketes un granulas ir biomasa, kas saskaņā gan ar Enerģētikas likumu, gan ar Atjaunīgās enerģijas direktīvu ir atjaunīgais energoresurss. Tātad šāda apkure būs apļauta. Tāpat grozījumi attiektos tikai uz jaunām viendzīvokļa mājām vai mājām, kurām renovē siltumapgādes sistēmu. 

To, ka bažām nav pamata, medijiem izsūtītajā paziņojumā apstiprina arī Klimata un enerģētikas ministrija.

Vēlāk šos maldus pauda arī Jaunās konservatīvās partijas Eiroparlamenta kandidāts Tālis Linkaits. Viņa un citu Twitter lietotāju nepamatotos ierakstus nekritiski pārpublicēja portāls LA.lv. Medijs ar rakstu dalījās savā Facebook lapā, to piesakot šādi:

“Sociālo mediju platformā “X” publicēta informācija, ka privātmājām tiks aizliegta granulu apkure. Uz šādu faktu norāda bijušais satiksmes ministrs Tālis Linkaits.”

Vēlāk LA.lv rakstā pievienoja Klimata un enerģētikas ministrijas komentāru un apgalvojumu virsrakstā pārveidoja jautājuma formā, taču Facebook ierakstu atstāja nemainītu.

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Re:Check jautāja LA.lv galvenajai redaktorei Kristai Draveniecei, kādēļ medijs nepārbaudīja informāciju un vēlāk neizlaboja Facebook ierakstu, taču atbildi nesaņēma.

Secinājums: Enerģētikas likuma grozījumi par viendzīvokļa māju apsildīšanu neaizliegs izmantot malku, granulas un briketes. Visi trīs koksnes kurināmā veidi ir biomasa, kas tiek uzskatīti par atjaunīgo energoresursu. 

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.