Paieška

Nav pierādījumu vakcīnu saistībai ar autismu



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Pēc nesenā difterijas uzliesmojuma Latvijā, kad nomira pret to nevakcinēts bērns, kāds maldinātājs saista vakcinēšanos ar autismu.  

22. septembrī viņš sociālajā medijā Facebook raksta:

“Latvijas ārstus uztrauc bērnu veselība vai iespēja nopelnīt uz vakcinēšanu? Autisms bērniem pieaudzis 10 reizes, katru gadu pieaug līdz pat 17%, bet nevienu īpaši tas neuztrauc! Jo vairāk vakcinējam, jo straujāk pieaug autisms.”

Nav pamata saistīt vakcināciju ar pieaugušo autisma gadījumu skaitu. Diagnosticēto autisma gadījumu skaits dažādās pasaules valstīs tiešām pieaug. Pētnieki to skaidro galvenokārt ar diagnostikas iespēju attīstību, kā arī labāku izpratni un informētību par autiskā spektra traucējumiem. Tiek pieļauts, ka tendenci veicina arī ģenētiskie un, iespējams, vides faktori. Taču Re:Check neizdevās uzticamos avotos atrast ieraksta autora minētos skaitļus.

Re:Check par to, ka vakcīnas nav saistītas ar autismu iepriekš jau rakstījis šeit un šeit.

Vairākos sistēmatiskos akadēmiskos pētījumu apkopojumos ir secināts, ka kopumā vakcīnām nav saiknes ar autismu. To norāda arī veselības institūcijas, piemēram, Latvijas Bērnu Klīniskās universitātes slimnīca, Pasaules Veselības organizācija, ASV slimību kontroles centrs, kā arī Lielbritānijas Nacionālais veselības dienests (NHS).

Kā radās mīts?

Mīts, ka vakcīnas izraisa autismu, sāka izplatīties 1990. gadu beigās. Tolaik akadēmiskais žurnāls Lancet publicēja pētījumu, kurā tika apgalvots, ka masalu vīruss ir saistīts ar autismu. Vēlāk autors Endrū Veikfīlds sāka maldīgi apgalvot, ka autisma cēlonis ir arī masalu, masaliņu un epidēmiskā parotīta (MMP) kombinētā vakcīna. Šo mītu tolaik palīdzēja izplatīt arī mediji, dodot ētera laiku vecākiem, kuri bērnu autismā bez pierādījumiem vainoja potes. Tāpat tika intervētas slavenības un advokāti, kas ir pret vakcīnām un cerēja sākt liela mēroga tiesas prāvas. Ar laiku Veikfīlda pētījumā izmantotās medotes un ticamība tika apšaubīta un rezultātus atzina par nepatiesiem. 2010. gadā Lancet publikācija tika atsaukta un Veikfīlds zaudēja ārsta licenci. Taču mīts turpina izplatīties joprojām.

Secinājums: Nav pamata apgalvojumam par vakcinācijas saistību ar autisma pieaugumu. Zinātniskie pētījumi un veselības institūcijas to neapstiprina.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMUJa Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.