Paieška

Nav pierādījumu, ka atentāts pret Trampu bija iestudēts vai demokrātu organizēts



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

13. jūlijā priekšvēlēšanu mītiņā Pensilvānijā notika atentāts pret bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu. Nepagāja ne mirklis, līdz ASV sociālos medijus pārplūdināja sazvērestības teorijas, ka slepkavību pasūtījis pašreizējais ASV prezidents Džo Baidens vai Demokrātiskā partija. Šī teorija izskanēja arī Latvijā. Piemēram, kāds Facebook lietotājs raksta:

“ASV komunisti (demokrāti) ķērušies pie ārkārtas pasākumiem.”

Viņam piebalso kāds pazīstams dezinformators:

“Gan jau sabiedrību mēģinās pārliecināt, ka šāvējs bijis vienpatis. Liberastiem visā pasaulē sēras – Tramps palicis dzīvs! Diemžēl pieļauju, ka šis nav pēdējais atentāts. Nogalināt politiskos oponentus ir “demokrātisko vērtību” adeptu jājamzirdziņš”

Citi sociālo mediju lietotāji sazvērestības teorijas vij no otras puses – Tramps esot pats inscenējis atentātu, lai kļūtu populārāks. To latviski paudis arī kāds Facebook lietotājs:

“Vai tas neizskatās pēc inscenējuma, kā tas bija ar Berluskoni? Tramps bija pārāk žigls un pašpārliecināts priekš cilvēka, kam tikko uzbruka. Un arī “žurnālists” Takers Karlsons pirms pusotra mēneša brīdināja par Donalda Trampa slepkavības mēģinājuma draudiem.”

Kāda arī Latvijā zināma prokremliska influencere, kurai TikTok ir gandrīz 84 tūkstoši sekotāju stasta, ka atentāts pret Trampu bija daudzus gadus iepriekš izplānots un sarunāts teātris. Savukārt Trampam uz sejas bijis izsmērēts kečups. Šo “koncertu” kopīgi organizējuši Tramps un Baidens, kuri esot ar mītiem apvītie brīvmūrnieki. Visa tā mērķis esot nodot varu Trampam un piespiest Ukrainu kapitulēt Krievijai.

Nav nekāda pamata apgalvot, ka aiz slepkavības mēģinājuma stāv ASV demokrātu politiķi vai kādas organizētas grupas. Tāpat nav pierādījumu, ka notikums bijis paša Trampa inscenēts.

ASV Federālais drošības dienests jeb FIB ASV medijiem ziņojis, ka šāvējs bija 20 gadus vecais Tomass Metjū Krukss, kurš dzīvojis turpat Pensilvānijas štatā. FIB rīcībā ir nonākušas Kruksa digitālās ierīces, taču viņa rīcības iemesls patlaban nav skaidrs. Slepenā dienesta aģenti Kruksu mirkli pēc atentāta nogalināja. 

Pensilvānijas štata departamenta datos redzams, ka Krukss ir reģistrēts kā republikānis. Taču 2021. gada janvārī, vēl būdams nepilngadīgs, viņš ziedojis 15 ASV dolārus demokrātus atbalstošajai organizācijai Progressive Turnout Project, kuras mērķis ir veicināt balsstiesīgo dalību vēlēšanās. Vēstulē medijam CNN organizācijas pārstāvis norāda, ka Krukss pirms diviem gadiem atrakstījies no projekta vēstkopas. Kā ziņo vietējais medijs The Philadelphia Inquirer, Kruksa bijušais klases biedrs viņu raksturo kā vientuļnieku, kurš skolā nebaidījies aizstāvēt savus konservatīvos uzskatus.

Secinājums: Nav nekādu pierādījumu, ka atentātā pret Donaldu Trampu iesaistīti demokrātu politiķi vai kādas organizētas grupas. Tāpat nav pamata apgalvot, ka uzbrukumu inscenējis pats Tramps.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.