Paieška

Krāpnieki publicē viltotu Delfi rakstu un melo par iespēju nopelnīt



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Janvāra vidū vairākās Facebook grupās sāka uzdarboties krāpnieki, kas izplata rakstu, kas izskatās kā no portāla Delfi. Rakstā stāstīts par kādas it kā uzņēmuma Cirkle K darbinieces atklājumu – sistēmu, kas ļauj nopelnīt milzum daudz naudas. Krāpnieki prasa ievadīt bankas detaļas un, visticamāk, cer izkrāpt cilvēkiem naudu.

Krāpnieku rakstā minēto sistēmu sauc Oil Profit. Tā it kā ļauj par lētu cenu nopirkt degvielu un to pēc tam automātiski pārdot. Uzspiežot uz viltus rakstā norādīto saiti, atveras mājaslapa, kurā jāievada vārds, uzvārds, telefona numurs un pēc tam arī naudas summa un bankas kartes detaļas. Mājaslapā teikts, ka nākamajā dienā tev ieskaitīs lielu naudas summu, bet, visticamāk, no tava konta noskaitīs iepriekš ierakstīto summu.

Lai gan viltus raksta veidotāji ļoti labi imitē portāla Delfi.lv dizainu, par krāpniecību liecina mājaslapas dīvainā adrese – www.delfiversijas.eu. To, vai saite Facebook ierakstā tiešām ved uz īsto mājaslapu, var pārbaudīt, uzspiežot uz mazo informācijas ikonu.

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Šajā gadījumā pir viltus raksta nekādas informācijas nav, bet jebkuram īstam Delfi rakstam ir pievienots īss portāla apraksts.

Rezultāts, uzspiežot uz informācijas ikonas, kas ir uz viltus un uz īsta Delfi raksta. Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Viltus rakstā publicētas vairākas neīstu cilvēku liecības. Vienu no tam it kā sniedzis kāds “Aļģis no Mārupes”. Taču tīmeklī var atrast, ka fotogrāfijā redzamais “Aļģis” patiesībā ir lietuvietis Algimantas Banelis, kurš mūžībā devies 2019. gadā. Lai atrastu attēla izcelsmi, pārlūkprogrammas Chrome lietotāji var uzklikšķināt uz attēla ar labo peles pogu un izvēlēties “Meklēt attēlu, izmantojot Google”. To, kā pārbaudīt attēla izcelsmi citās pārlūkprogrammās, Re:Check soli pa solim skaidrojis šeit.

Vēstulē Re:Check uzņēmuma Cirkle K vecākā projektu vadītaja Laura Grikke apstiprināja, ka rakstā paustais ir pilnīgs izdomājums.

Secinājums: Viltotajā Delfi rakstā minētā sistēma Oil Profit ir krāpšana, kuras mērķis, visticamāk, ir nozagt cilvēkiem naudu.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.