Paieška

Datoru dāvanāšana iedzīvotājiem ir krāpšana



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Sociālajā medijā Facebook atkal mēģina mudināt cilvēkus dalīties ar personīgajiem datiem kādā viltus izsolē. Šoreiz par velti sola klēpjdatorus, ja vien cilvēki atbildēs uz dažiem jautājumiem. Taču izsole nav īsta un tās rīkotāji, visticamāk, mēģina izkrāpt cilvēku personīgo informāciju vai novirzīt viņus uz, iespējams, nedrošām interneta lapām.

Ierakstā teikts:

“D​ate​ks dā​vin​a pag​ā​jušā gada HP kl​ēpjd​atorus visi​e​m La​tv​ijas iedzīvo​tāj​iem, kas vec​ā​ki par 25 ga​di​em, lai atb​rīvo​tos no lie​ka​jiem krājumie​m un atb​rī​votu nolik​tav​u j​aun​iem modeļiem. Nokli​kš​ķiniet uz pogas un atb​il​diet uz 3 jautāju​m​iem.”

Ierakstā aicināts klikšķināt uz kādu saiti. Uzklikšķinot uz tās, parādās uzraksts ar apsveikumu par dalību kampaņā, kurā ir iespējams laimēt klēpjdatoru “tikai par 1,95€.”

Attēls: Ekrānuzņēmums no viltus konkursa interneta vietnes.

Uzņēmuma Dateks.lv vadītājs Imants Mūrnieks sarakstē ar Re:Check apstiprināja, ka tā ir krāpšana.

Re:Check jau iepriekš rakstīja par līdzīgiem viltus konkursiem (šeit, šeit un šeit). Arī šim ierakstam ir vairākas pazīmes, kas liecina par krāpšanu. Pirmkārt, pieminētā datoru veikala Dateks.lv interneta vietnē un Facebook lapā par šādu kampaņu nevar atrast informāciju. Otrkārt, vairāki ieraksti ar līdzīgu saturu ievietoti Facebook lapā ar nosaukumu “Portatīvais dators visiem Latvijas iedzīvotājiem”. Lapa ir anonīma, tajā nav norādīti nekādi kontakti. Turklāt pastāv vēl divas nesen izveidotas lapas ar tādu pašu nosaukumu, un tajās nekādu ierakstu nav.

Treškārt, pirmais ieraksts ievietots tajā pašā dienā, kad izveidota minētā lapa – 8. novembrī. Ceturtkārt, daļai ierakstu pievienoti vienādi komentāri no vieniem un tiem pašiem profiliem, daļa no kuriem, visticamāk, nav no Latvijas. Piemēram, kāda sieviete komentārā raksta (saglabāta oriģinālā rakstība): “Es pasūtīju to pagājušajā nedēļā. Tas ieradās šodien, un es esmu ļoti apmierināts ar to.” Atsevišķos komentāros arī norādīts, ka dators izmaksājis 1,95 eiro.

Piektkārt, arī ierakstā izmantotais attēls nav jauns un iepriekš izmantots krāpšanas kampaņām. Par ierakstiem, kuros izmantos tas pats attēls, oktobrī rakstīja faktu pārbaudītāji Logically Facts. Populāros ierakstos angļu valodā apgalvots, ka klēpjdatorus visiem, kas vecāki par 25 gadiem, dāvina kompānija Amazon.

Datordrošības eksperti aicina nevērt vaļā nezināmas interneta saites, jo tās var inficēt lietotāja datoru ar ļaunprogrammatūru. Ar tās palīdzību krāpnieki var, piemēram, uzzināt cilvēka sociālo mediju vai bankas konta informāciju, piekļūt datora kamerai vai savtīgiem mērķiem izmantot datora resursus.

Secinājums: Facebook ierakstus, kuros it kā Latvijas iedzīvotajiem dāvina datorus, veidojuši krāpnieki. Krāpnieki var mēģināt uzzināt lietotāju personīgo informāciju un novirzīt viņus uz apšaubāmas drošības interneta lapām.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 
<!– /wp:paragraph →

–>