Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas
Sociālajos medijos Facebook un TikTok kopā vairāk nekā 270 tūkstošus reižu skatīts video par pārtikas piedevām E471 un E450. Video autore apgalvo, ka abas it kā aizliegts lietot pārtikas ražošanā, jo izraisot sirds un asinsvadu slimības, kā arī vēzi. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde E471 atzinusi par nekaitīgu, bet E450 – par drošu noteiktā daudzumā. Skaidrojam, kā šīs piedevas ietekmē veselību un kādā daudzumā tās ļauts lietot Eiropas Savienībā.
Video autore rāda kādu skābo krēmu un lasa tā sastāvu:
“E471, E450 (..) Paskatījos visas šīs te vielas. Tās “E vielas”. Dārgie draugi, tās ir aizliegtas pārtikā lietot… kas izraisa sirds slimības, koronovaskulārās slimības (..) izraisa vēzi. Lai Tukums slavina, ko grib, bet lai nāvi nenes saviem cilvēkiem.”
Emulgators E471
E471 ir monoglicerīdi un diglicerīdi, kurus Eiropas Savienībā atļauts izmantot kā emulgatoru dažādos pārtikas produktos, piemēram, margarīnā un ievārījumā.
2017. gadā Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) no jauna izvērtēja E471 drošumu. Balstoties uz zinātnisko literatūru, tā secināja, ka piedevai nav negatīvas ietekmes uz cilvēka veselību. Līdz ar to E471 nav noteikta maksimālā pieļaujamā deva. Pārtikai to ļauts pievienot “quantum satis” jeb “cik vajadzīgs”. Izņēmums ir produkti, kas domāti zīdaiņiem un maziem bērniem. Tiem papildus drošībai drīkst pievienot tikai 4–5 gramus E471 uz kilogramu produkta. Iemesls ir piejaukumi, kas pavisam nelielā daudzumā var rasties ražošanas procesā.
Piedeva E450
E450 ir četri fosforskābes sāļi, ko izmanto kā, piemēram, emulgatorus, skābuma regulētājus un raudzēšanas līdzekļus. ES tos dažādās koncentrācijās ļauts pievienot virknei produktu.
Fosforskābes sāļos ir ķīmiskais elements fosfors. Lai ķermenis varētu normāli funkcionēt, to noteiktā daudzumā ir nepieciešams uzņemt ar pārtiku. Fosfora trūkums var izraisīt mazasinību, muskuļu vājumu, kaulu sāpes un defektus, koordinācijas traucējumus un palielinātu infekciju risku. EFSA norāda, ka cilvēkam nepieciešamā dienas deva ir aptuveni 0,55 grami, bet ASV Nacionālais veselības institūts iesaka 0,7 gramus.
Fosfora uzņemšana pārāk lielā daudzumā var veicināt kaulu, nieru, sirds un asinsvadu kaites. EFSA un citas veselības institūcijas skaidro, ka cilvēkam traucējumi var rasties, ar pārtiku regulāri uzņemot vairāk nekā trīs vai četrus gramus fosfora dienā. Akūti nieru traucējumi novēroti cilvēkiem, kas vienā dienā ar E450 uzņēmuši gandrīz piecus gramus fosfora.
Eiropas Savienībā pārtikas produktiem drīkst pievienot 0,5 līdz 20 gramus E450 uz kilogramu produkta. Šādā daudzumā ir 0,2–8,7 gramu fosfora. Produkti, kam ļauts pievienot vislielāko devu, ir, piemēram, siera izstrādājumi, dažādas piena produktu alternatīvas, milti un maize. Katru dienu apēdot, piemēram, 340 gramus siera izstrādājuma, kam pievienots maksimāli pieļaujamais E450 daudzums, tiktu sasniegts iepriekš minētais drošuma slieksnis.
Produktos nav jānorāda fosfora daudzums, tādēļ nav iespējams spriest, cik daudz atļautā E450 ražotāji tiem pievieno. Taču bažas par fosfora pārdozēšanu mazina tas, ka pēc EFSA aplēsēm pieaugušie dienā ar pārtiku uzņem mazāk par potenciāli bīstamo daudzumu. EFSA norāda, ka pēc dažādiem avotiem cilvēks dienā uzņem vidēji 1,2–1,6 gramus fosfora.
Vai E471 un E450 izraisa vēzi?
Lai gan EFSA nav konstatējusi, ka E471 un E450 izraisa vēzi, šogad februārī tika publicēts pirmais liela mēroga pētījums par krūts un prostatas vēža saistību ar emulgatoru lietošanu uzturā. 129 tūkstoši dalībnieku vairākus gadus reizi pusgadā ziņoja par visu apēsto trīs nejauši izvēlētās dienās. Pētnieki derīgus datus ieguva no 92 tūkstošiem. Dalībniekus pēc katra uzņemtā emulgatora daudzuma sadalīja trīs grupās.
Grupa, kas uzturā bija uzņēmuši visvairāk E471, pētījuma laikā par 15% biežāk slimoja ar vienu no abiem vēža veidiem nekā grupa, kas šo emulgatoru uzņēma vismazāk. Savukārt E450 bija saistīts ar 45% lielāku krūts vēža risku sievietēm pirms menopauzes. Autori norāda, ka pētījumā konstatēta korelācija, nevis cēloņsakarība, taču tā rezultāti sniedzot svarīgas zināšanas, ko nākotnē var izmantot diskusijās par piedevu izmantošanu pārtikas ražošanā.
Paši autori publikācijā skaidro, ka pētījumam bija daži trūkumi. Pirmkārt, dalībnieki paši ziņoja par apēsto ēdienu un tā daudzumu. Pētniekiem nācās izmest datus par 17 procentiem dalībnieku, jo bijis nepārprotami skaidrs, ka šie cilvēki esot snieguši nepatiesu vai kļūdainu informāciju. Taču tas, vai un kādā mērā kļūdas pieļāva pārejie 83%, nav zināms. Otrkārt, pētnieki varēja spriest galvenokārt par pārtikai pievienotajiem emulgatoriem, jo dabiskais emulgatoru daudzums ir zināms tikai daļai produktu.
Secinājums: E471 un E450 nav aizliegts lietot pārtikas ražošanā. Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde nav konstatējusi, ka E471 negatīvi ietekmē veselību. Ar pārtiku ir iespējams uzņemt tādu E450 daudzumu, kas var izraisīt veselības traucējumus, taču absolūtais vairums cilvēku uzņem daudz mazāk. Šogad publicēts pirmais liela mēroga pētījums, kurā novērota E471, E451 un citu emulgatoru saistība ar krūts un prostatas vēzi.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.
Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.