Meklēt

Attēls ar “eiroģimeni” ir safabricēts



Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas

Facebook latviešu valodā izplatīts safabricēts attēls, kurā it kā redzama Eiropas ģimene un “Rietumu pamatvērtības”. Oriģinālais attēls, visticamāk, uzņemts kādā praida gājienā Francijā, un tajā bērnu nav.

Safabricētajā attēlā redzami divi praida gājiena dalībnieki un kopā ar viņiem – divi mazi bērni, no kuriem vienam rokā ir LGBT praida karogs. Ieraksta autors to komentējis ar vārdiem:“Lūk, Rietumu pamatvērtības.”

Izmantojot Google attēlu meklēšanas programmu, Re:Check atrada, ka oriģinālais foto – bez bērniem – publicēts jau 2013. gadā, kā arī vēlāk dažādos prokremlisku mediju rakstos par “gejropu” jeb it kā sapuvušajām Rietumu vērtībām. Atrodami arī ieraksti, kuros apgalvots, ka foto uzņemts Ukrainā. Aģentūra Reuters pērn rakstīja, ka tai nav izdevies atrast oriģinālo avotu, taču fotogrāfija uzņemta Sanmišela bulvārī Parīzē un bijusi publicēta jau 2008. gadā (šeit). Tā homofobijas sēšanai vēlāk izmantota arī Francijā.

Vēlākajos gados dažādās valstīs sociālajos medijos līdz ar homofobiskiem komentāriem publicēts arī izmainītais attēls, kurā ar “fotošopa” palīdzību ielikti bērni.

Secinājums: Attēls ar diviem vīriešiem un bērniem ir safabricēts. Oriģinālais attēls uzņemts 2008. gadā vai agrāk Francijā. Tajā redzami divi vīrieši ar LGBT praida karogu, un bērnu tajā nav.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.