Otsi

Vai viens privātais lidojums rada vairāk CO2 nekā autobraucējs mūža laikā?



Drīzāk nav taisnība – apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs

Pētniekiem zināms, ka miljonāri un miljardieri rada nesamērīgi daudz siltumnīcefekta gāzu emisiju. Viens no avotiem ir privāti lidojumi, kas rada vidēji desmit reizes vairāk CO2 uz vienu cilvēku nekā komerciālie pasažieru pārvadājumi. Taču kādā populārā Facebook ierakstā paustais, ka Bila Geitsa privātās lidmašīnas viena lidojuma laikā rada vairāk kaitējuma klimatam kā vidējais autobraucējs mūža laikā, ir pārspīlējums.

Facebook ierakstā pausts:

“Bill Gates pieder 4 privātās lidmašīnas: 2 Gulfstream G650ER, 2 Bombardier Challenger 350s. Katrs no tiem izstaro vairāk oglekļa vienā lidojumā nekā jūsu auto visā jūsu dzīves laikā, bet tas ir jūsu auto, kas izraisa klimata pārmaiņas.”

Līdzīgi apgalvojumi par Geitsu izskanējuši arī angļu valodā, un šogad attēli ar teju identisku tekstu sociālajos medijos klejo arī par mūziķi Teilori Sviftu, kuras biežie lidojumi nonākuši mediju redzeslokā.

2022. gadā Delftas Tehniskās universitātes Nīderlandē pētnieks Junzi Suns kopā ar platformu OpenSky Network apkopoja datus par privāto lidmašīnu lidojumiem. Pēc viņa aplēsēm Bilam Geitsam piederošās lidmašīnas viena lidojuma laikā saražo vidēji ap 9,9 tonnām CO2. Līdzīgas vidējās emisijas ir, piemēram, Tesla un X īpašnieka Īlona Maska un Amazon dibinātaja Džefa Bezosa privātajiem lidaparātiem. No 2019. līdz 2022. gadam visbiežāk privātie lidojumi notikuši ar krievu uzņēmēja Aleksandra Abramova lidmašīnām; to vidējās lidojuma CO2 emisijas bijušas 12,2 tonnas. Daži privātie lidojumi rada mazāk izmešu. Piemēram, pēc vides aktīvistu organizācijas Greenpeace pērn apkopotajiem Eiropas datiem sanāk, ka 2022. gadā atkarībā no maršruta privāto lidojumu emisijas bija vidēji 2–5,3 tonnas CO2.

Vairumā avotu automašīnu siltumnīcefektu gāzu emisijas izteiktas uz kilometru. Tikai pāris iestādes publicējušas aplēses par izmešiem gada laikā. Piemēram, ASV Vides Aizsardzības aģentūra pieņem, ka viens auto gadā nobrauc vidēji 18,3 tūkstošus kilometru un saražo vidēji 4,6 tonnas CO2. Savukārt britu apdrošināšanas uzņēmums NimbleFins, balstoties uz Lielbritānijas Transporta ministrijas datiem, ir ieguvis mazākus skaitļus – britu autobraucējs gadā nobrauc vidēji 10,6 tūkstošus kilometru un rada 1,4 tonnas CO2.

Tātad Bila Geitsa privātas lidmašīnas viena lidojuma laikā saražo vairāk CO2 nekā viens ASV un Lielbritānijas autobraucējs vidēji divu līdz septiņu gadu laikā. Taču salīdzinājums ar autobraucēju mūža laikā radītajām emisijām nav pareizs.

Ierakstā vedināts domāt, ka privāto lidojumu dēļ nav vērts samazināt automašīnu iespaidu uz klimatu. Taču autors neņem vērā autotransporta kopējo saražoto emisiju daudzumu. Proti, automašīnas, autobusi un motocikli gadā veido aptuveni 10,8% visu siltumnīcefekta gāzu emisiju. Tikmēr visi lidojumi kopā gadā saražo aptuveni 2,4% emisiju, bet tikai privātie lidojumi – 0,1%.

Secinājums: Privātie lidojumi ir klimatam ļoti kaitīgs pārvietošanās veids. Taču Bila Geitsa privātās lidmašīnas viena lidojuma laikā rada tikpat izmešu, cik viens autobraucējs vidēji 2–7 gadu, nevis visa mūža laikā.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.