Otsi

Vai olimpiskajās spēlēs sieviešu sacensībās piedalās vīrieši?



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Latvijā līdzīgi kā citās valstīs sacelta ažiotāža ap divām bokserēm, kuras Parīzes olimpiskajās spēlēs startējot kā sievietes, lai gan it kā piedzimušas par vīriešiem. Šīs nepamatotās baumas tiražē gan Latvijas politisko spēku biedri, gan vairāki mediji. Skaidrojam, no kurienes tās radušās, kāpēc nav pamata abas bokseres uzskatīt par vīriešiem un kādi ir medicīniskie kritēriji, lai olimpisko spēļu sieviešu sacensībās piedalītos transpersonas.

Lielākos uzbrukumus mediju telpā saņēmusi Alžīrijas boksere Imane Helifa – īpaši pēc ceturtdienas cīņas, kurā viņa 46 sekundēs uzvarēja pretinieci no Itālijas. Ap 40 tūkstošiem cilvēku Facebook vien redzējuši video, kurā partijas Latvija pirmajā vietā pārstāve Maija Armaņeva rāda divus gadus veca boksa mača fragmentu un stāsta, ka olimpiskajās spēlēs “vīrietis uzvarēja sievieti”: 

“Kā jums tāda aina, ka Parīzes olimpiskajās spēlēs boksa ringā vīrietis, kas ir bioloģiski dzimis vīrietis, bet šodien ir transpersona, ir piekāvusi… nu labi ir uzvarējusi sievieti, jo ir piedalījusies sieviešu disciplīnā. Šī persona bija identificējusies kā sieviete, kaut gan dzimuma testus nav izgājusi.”

Armaņevai piebalsoja frakcijas LPV deputāts Mārcis Jencītis. Viņš savā video par “bioloģiskiem vīriešiem” sauc arī Taivānas bokseri Linu Jutinu un divas Zambijas futbolistes. Maldus par Helifas dzimumu pauda arī atsevišķi Nacionālās apvienības un Apvienotā saraksta biedri, piemēram, Linda Matisone un Ģirts Lapiņš.*

Lai gan nav nekādu liecību, ka bokseres mūža laikā ir mainījušas dzimumu, šo baumu izplatīšanā iesaistījās arī vairāki Latvijas mediji. Delfi.lv rakstīja, ka “Boksa aprindās jau sen tiek mēļots, ka abi sportisti ir transpersonas”. Jauns.lv pārpublicēja pret transeksuāļiem vērsto aktīvistu Fair Play Women platformas X ierakstus, kuros Helifa nosaukta par vīrieti, savukārt portāls LA un TV3 publicēja rakstus ar kliedzošiem virsrakstiem.

Avots: Ekrānuzņēmumi no LA.lv un TV3.lv.

Šo apgalvojumu iemesls, visticamāk, ir fakts, ka pērn Starptautiskā boksa asociācija abas bokseres diskvalificēja no pasaules čempionāta sievietēm, jo viņas neesot izturējušas tā saukto dzimuma pārbaudi. Proti, Starptautiskā boksa asociācija esot konstatējusi, ka viņām ir parasti tikai vīriešiem raksturīgā Y hromosoma. Taču, pirmkārt, šīs hromosomas esamība obligāti nenozīmē, ka viņas ir vīrieši, kas mainījuši dzimumu. Otrkārt, testēšanas un lemšanas procedūra nav bijusi atklāta. Kā norāda Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK), sākotnējo lēmumu diskvalificēt abas līdz tam daudzās starptautiskās sacensībās startējušās sportistes vienpersoniski un pēkšņi pieņēmis viens cilvēks – Starptautiskās boksa asociācijas prezidents no Krievijas Umars Kremļovs. Tikai pēc tam asociācijas valdes locekļi to ratificējuši. Sēdes protokols redzams asociācijas interneta vietnē. Kremļovam ir krimināla pagātne, un viņš ir Krievijas līdera Vladimira Putina sabiedrotais.

Savukārt Jencīša minētās Zambijas futbolistes 2022. gadā izslēdza no Āfrikas naciju kausa pārāk augsta testosterona dēļ.

Kādos gadījumos sievietēm ir Y hromosoma?

Parasti apaugļota olšūna, kurai ir divas X hromosomas, attīstās par sievieti, bet olšūna ar vienu X un Y hromosomu – par vīrieti. Taču retos gadījumos XY olšūna var izaugt par sievieti. Analizējot datus kopš 1910. gada, Dānijas Orhūsas Universitātes pētnieki secinājuši, ka XY hromosomu kombinācija ir vidēji 0,0035% sieviešu.

Šādas attīstības cēlonis ir divi reti sindromi: pilnīgs androgēnu nejutīguma sindroms vai Svaijera sindroms. Sievietēm ar androgēnu nejutīguma sindromu testosterona daudzums vairākas reizes pārsniedz sieviešu parasto līmeni. Lai gan abām bokserēm konstatēta Y hromosoma, nav zināms, vai viņām ir kāds no šiem sindromiem.

Ir pamats aizdomām, ka augsta līmeņa sacensībās XY sieviešu īpatsvars ir lielāks nekā vidēji sabiedrībā. Piemēram, 1996. gada olimpiskajās spēlēs astoņiem procentiem sieviešu sportistu konstatēja Y hromosomas gēnu SRY, kam ir būtiska loma embrija attīstībā par vīrieti.

Vai transpersonas drīkst startēt olimpiskajās spēlēs?

SOK norāda, ka spēļu dalībnieku dzimumu un vecumu nosaka pēc pases datiem, savukārt medicīniskās prasības nosaka katra sporta veida regulējošā organizācija. 2020. gada Tokijas olimpiskajās spēlēs transseksuālām sportistēm bija jāpierāda, ka 12 mēnešus pirms sacensībām viņu testosterona līmenis asinīs konstanti bijis zem 10 nmol/L. Taču tas izrādījies neesam objektīvs veids, kā izvērtēt transpersonu atbilstību sacensībām. Pirmkārt, zinātnieki nav vienisprātis par to, vai augstāks dabiskā testosterona līmenis dod priekšrocības visos sporta veidos.

Otrkārt, nav skaidra robeža, ar kuru beidzas sievietēm atbilstošs šā vīrišķā hormona līmenis. Piemēram, 2014. gadā pētnieki, analizējot teju 700 elites sportistus, secināja, ka aptuveni 14 procentiem sieviešu testosterons bija tādā pašā apmērā kā vīriešiem. Tāpat jāmin, ka Tokijas spēlēs transseksuālām sievietēm atļautais dabiskais testosterons bija 2–5 reizes zemāks nekā zinātniskajā literatūrā aprakstītais XY sieviešu līmenis. Tātad pēc 2020. gada standartiem olimpiskajās spēlēs nedrīkstētu piedalīties daļa sieviešu, kas par tādām piedzimušas.

Šā gada spēlēs ar testosteronu saistīto prasību atcēla un transpersonu tiesības piedalīties sacensībās ir atkarīgas no sporta veida. Pēc tīmeklī pieejamās informācijas šogad boksa sacensībās drīkst piedalīties transseksuālas sportistes, kuras nav izgājušas pubertāti kā zēni. Proti, pāreja uz pretējo dzimumu būtu bijusi jāsāk pirms pubertātes.

Tas, vai un kādā mērā transseksuālām sievietēm ir priekšrocības sportā, patlaban nav līdz galam skaidrs. Par to ir maz pētījumu, un tajos apskata šauru fizisko īpašību loku. Piemēram, šogad publicētā neliela mēroga pētījumā secināts, ka transseksuālām sievietēm testosterona līmenis būtiski neatšķiras no citām sportistēm. Viņām esot zemāka plaušu kapacitāte un palēciena augstums, bet spēcīgāks satvēriens. Pētījumā nav minēts nekas par dalībnieku pubertāti.

Secinājums: Nav pamata apgalvot, ka bokseres Imane Helifa un Lina Ju-Tinga būtu piedzimušas par vīriešiem un mainījušas dzimumu. Viņām it kā iepriekš konstatēta vīriešiem raksturīgā Y hromosoma, taču tā automātiski nenozīmē, ka viņas ir vīrieši.

* Papildināts 02.08.2024.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.