Otsi

Trampam nenozaga ASV prezidenta vēlēšanas; “Simpsoni” neparedz nākotni



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Sociālā medijā Facebook populārs kļuvis video par to, ka 2020. gadā Donaldam Trampam nozaga ASV prezidenta vēlēšanas. Video autors arī aicina Trampu vērsties pret seriālu Simpsoni, kura veidotāji it kā zina visu, kas notiks nākamajos simts gados. Nekas no tā nav pamatots.

Video autors pauž:

“Ja viņam šīs vēlēšanas nebūtu nozaguši, arī tad arī karš Ukrainā, šis te konflikts nebūtu noticis.”

Trampam vēlēšanas nenozaga. ASV prezidenta vēlēšanu balsis vairākkārt pārskaitīja. Tramps, viņa vēlēšanu kampaņa un atbalstītāji tiesā iesniedza vairāk nekā 60 prasības pret štatiem un vēlēšanu iecirkņiem. Tomēr nevienā lietā nepierādīja vēlēšanu viltošanu. Tiesas prāvās sprieda gan demokrātu, gan republikāņu (ieskaitot paša Trampa) iecelti tiesneši. Turklāt ASV valdības kiberdrošības un infrastruktūras drošības aģentūra norāda – nav nekādu pierādījumu, ka 2020. gada prezidenta vēlēšanās balsis būtu mainītas vai dzēstas. To apstiprināja arī ASV Tieslietu departaments.

Daži Trampa atbalstītāji uzskatīja, ka ASV prezidenta Džo Baidena uzvara noteiktos apgabalos neesot statistiski iespējama, kā arī to, ka viltošanā iesaistītas Dominion firmas balsošanas ierīces. Pētnieki no Hārvarda Universitātes izmantoja statistisko analīzi, lai pārbaudītu šādus apgalvojumus. Viņi secināja, ka tiem nav matemātiska pamatojuma. Katra individuālā apgalvojuma analīzi iespējams izlasīt pētījumā, kas publicēts akadēmiskajā žurnālā PNAS Political Science (šeit).

Tramps vēl šobaltdien izplata šos maldus un brīdina savus sekotājus, ka vēlēšanas viņam varot nozagt arī šogad novembrī.

Tālāk ieraksta autors runā par seriālu Simpsoni:

“Tramp, ja tu gribi patiesību, tad ņem un iespied durvīs asti Simpsoniem, jo viņi zināja, zina un zinās, kas būs uz priekšu simts gadus. Nu runa jau, protams, ir par cionistiem. Simpsoni, tā jau ir tikai izkārtne.”

Cionisms ir ebreju nacionālistu kustība, kas aizsākās 19. gadsimta un kuras mērķis bija radīt ebreju etnisko valsti Palestīnas teritorijā. Tās lielākais sasniegums bija 1948. gadā, kad Lielbritānijas okupētajā Palestīnas teritorijā tika izveidota Izraēla. Cionisti ir politiskas ideoloģijas piekritēji, kas pārstāv dažādas ticības, tautības un etniskās piederības. Dažkārt par cionistiem nekorekti dēvē visus ebrejus, kas ir etniska un reliģiska grupa. Aptaujas liecina, ka daļa ebreju neuzkata, ka Izraēlas atbalstīšana ir būtiska ebreju identitātes daļa.

Video nav minēts, ko autors domājis ar vārdu “cionisti”, bet no konteksta noprotams, ka viņš atsaucas uz antisemītisko un nepamatoto sazvērestības teoriju, ka ebreji slepeni kontrolē pasauli vai noteiktas Rietumu valstis. Teorija ir populāra neonacistu un citu galēji labējo vidū, kā arī ASV QAnon kustībā.

Jau vairākus gadus seriāls Simpsoni ir iepīts sazvērestības teorijā, ka seriāla veidotāji esot zinājuši par zīmīgiem notikumiem un tajā par tiem slepeni ziņojuši. Re:Check par to ir rakstījis vairākas reizes (šeit, šeit un šeit). Nesen izplatījušies arī maldi, ka Simpsoni esot paredzējuši atentātu pret Trampu. Simpsonu “prognozes” parasti balstās uz rediģētiem attēliem vai nokonteksta izrautiem klipiem, kuriem nav nekādas saistības ar notikumu, kurus tie it kā paredzējuši.

Secinājums: Nav pamata apgalvot, ka 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanas tika nozagtas. Vairums seriāla Simpsoni ainu, kas it kā paredzējušas nākotni, nav no seriāla. “Prognozes” bieži redzamas rediģētos ekrānuzņēmos vai no konteksta izrautos klipos. Nav pierādījumu, ka seriāla veidotāji zina par nākotnes notikumiem vai ka aiz viņiem stāv “cionisti”.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.