Otsi

Prezervatīvos neslēpj ar maldiem apvīto grafēnu



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajā medijā Facebook kāda lietotāja biedē, ka prezervatīvos tiek slēpta ar sazvērestības teorijām apvītā viela grafēns. To it kā pierāda video, kurā blogeris zem mikroskopa pēta vīriešu prezervatīvu un tā lubrikantā konstatē melnu “matu”. Visticamāk, tas vienkārši ir netīrums, un nav nekāda pamata apgalvot, ka prezervatīvos kāds slēpj grafēnu.

Video pavada teksts:

“Un vispār, kurš tad izdomāja prezervatīvus… skaidrs, ka tas otrais, lai popularizētu nešķīstu dzīvesveidu un lietotu dievišķo mīlestības apliecinājumu un savienību starp vīrieti un sievieti laulība atvašu radīšanai, nelabais iedeva šo instrumentu, lai virzītu izvirtību. Tagad saņemiet grafēnu šajos izvirtības instrumentos… viss pēc loģikas. Tā kā aizdomājieties.”

Video ņemts no kāda Telegram kanāla. Tajā kāds zem mikroskopa filmē dažādas lietas. Oriģinālajā video nav nekas minēts par grafēnu.

Grafēns ir ļoti plāna – vienu atoma bieza – oglekļa kārtiņa. Pēc ķīmiskās struktūras tas ir tāds pats kā grafīts, kuru izmanto, piemēram zīmuļos. Proti, grafēns ir plānākā iespējamā grafīta kārtiņa. Grafēns ir viegls, izturīgs, caurspīdīgs un labi vada elektrību. Pētnieki cer to izmantot elektroierīcēs, piemēram, datoru čipos.

Grafēns un grafēna oksīds kļuva par sazvērestību teorētiķu bubuli Covid-19 pandēmijas laikā. Ne reizi vien izskanēja, ka tas esot atrodams vakcīnu un medicīnisko masku sastāvā. Grafēns it kā ļauj kontrolēt cilvēkus ar 5G tehnoloģijām vai izsekot ar GPS. Iespējams, sazvērestības teorijas ir saistītas ar materiāla potenciālo pielietojumu datoru čipos.

Video redzamais garenais priekšmets, visticamāk, ir puteklis vai mats, bet apaļais veidojums – gaisa burbulis. Viena atoma jeb 0,34 nanometru biezo grafēnu nemaz nebūtu iespējams saskatīt ar video redzamo gaismas mikroskopu.

Avots: Ekrānuzņēmumi no Facebook.

Lai novērstu berzi un plīšanas risku, vīriešu prezervatīvi ir klāti ar ūdens vai silikona bāzes lubrikantu. Lubrikantu sastāvs ir firmas noslēpums, taču publiski pieejamajā informācijā Re:Check neatrada, ka Latvijā pieejamo prezervatīvu ražotāji lubrikantos iekļauj grafēnu. 2020. gadā Šveices, Austrālijas un Jaunzēlandes pētnieki analizēja vairāk nekā 127 dažādus tirgū pieejamus prezervatīvus un 26 lubrikantus ar mērķi uzlabot tiesu ekspertīzes metodes. Pētnieki produktos kopā konstatēja 26 dažādas ķīmiskās vielas. To vidū nebija ne grafēna, ne kāda grafēna savienojuma.

Re:Check atrada, ka divi uzņēmumi – Malaizijas Karex un Ķīnas ReCare – ražo lateksa prezervatīvus, kuros integrēts grafēns. Tā kā viela ir integrēta pašā prezervatīvā, tā nepeldētu lubrikantā, kā video redzamais “mats”. ASV Pārtikas un zāļu nekaitīguma iestāde ir atzinusi Karex ražotos lateksa-grafēna prezervatīvus par drošiem, un nav pamata apgalvot, ka grafēna klātbūtne apdraud prezervatīvu lietotājus.

Secinājums: Nav pamata apgalvot, ka prezervatīvos vai to lubrikantos tiek slēpts grafēns. Video visticamāk redzami netīrumi un gaisa burbulis.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.