Otsi

Polārlāču video radīts ar mākslīgo intelektu



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Vairāki tūkstoši Facebook lietotāju dalījušies ar video, kurā it kā redzams, kā glābēji palīdz polārlāčiem nokāpt no peldoša ledus gabala. Komentāros daudzi izsaka pateicību glābējiem, taču video nav īsts – tas radīts ar mākslīga intelekta palīdzību.

Populārajā video redzams, kā glābēji palīdz polārlāčiem pārkāpt no peldoša ledus gabala uzlaivu. Video ir vairākas pazīmes, kas liecina, ka tas radīts mākslīgi.

Mākslīga intelekta mākslu var pazīt pēc vairākām pazīmēm: nesalasāms teksts vai tāds, kam nav nekādas nozīmes, dīvainas ķermeņa daļas (zobi, pirksti, ausis, mati), neiespējamas struktūras, asimetriskas sejas, neloģisks priekšmetu izvietojums, miglains fons un savāda gaisma vai priekšmetu tekstūra. Vairākas pazīmes redzamas polārlāču video.

Nedabisks spīdums un tekstūra ir arī šajā video. Video sākumā trīs lāči stāv uz ledus gabala, taču nākamajā kadrā – jau uz ūdens. Vairākos kadros tiem ir garas astes, lai gan īstenībā šiem dzīvniekiem tādu nav. 

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Uz glābēju jakām redzams neloģisks teksts – vai nu nepareizi uzrakstīts angļu valodas vārds “rescue” (glābšana) vai burtu vietā nesaprotami simboli. Turklāt vienā kadrā glābējiem ir baltas ķiveres un dzeltenas glābšanas vestes, bet jau nākamajā ķiveres kļuvušas dzeltenas un arī tērpi ir citi. Mainās arī laivas veidols.

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Divi lācēni, kas jau atrodas uz glābēju laivas, saplūst vienā.

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Tāpat jāmin, ka polārlāči ir plēsīgi un bīstami dzīvnieki – maz ticams, ka pieaugušu lāci ar mazuļiem glābtu daži neapbruņoti cilvēki ar mazu laiviņu, pa kuru dzīvnieki var brīvi staigāt.

Secinājums: Attēls ar it kā polārlāču glābšanu ir radīts mākslīgi.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.