Otsi

Par naudas pārskaitījumiem no radiem nodoklis nav jāmaksā



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Facebook populārs kļuvis ieraksts par to, ka vecākiem, kam bērni pārskaita naudu, pie noteiktas summas par to jāmaksā ienākuma nodoklis. Tā nav taisnība, jo Latvijā likums nosaka, ka naudu un citas dāvanas no ģimenes un radiniekiem ar nodokli neapliek.

Ierakstā pausts:

“Tu saņem algu samaksā nodokļus, palīdzi vecākiem (..) tāpēc katru mēnesi balsti savus vecākus, lai viņi var samaksāt rēķinus un nenomirst badā, taču summa, KO DRĪKSTI ieskaitīt, nav tava brīva izvēle, tikko tā pārsniegs reketieru atļauto minimumu, nāksies dalīties atkal, samaksājot nodokli, un tavi vecāki maksās rēķinus, pirks pārtiku no šīs naudas un atkal jau trešo reizi no šis summas maksās nodokli.”

Tā nav taisnība. To var izlasīt arī ieraksta autores pievienotajos attēlos. 

Ienākuma nodoklis nav jāmaksā, ja dāvinātāju un dāvanas saņēmēju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei (Civillikuma izpratnē – vecāki, vecvecāki, bērni, mazbērni, brāļi, māsas, vecāku brāļi vai māsas, brāļu un māsu bērni). To nosaka likums Par iedzīvotāju ienākuma nodokli. Ja dāvinājums pārsniedz 10 tūkstošus eiro gadā, tas jādeklarē, bet ienākuma nodoklis par to nav jāmaksā. Tas lasāms arī Valsts ieņēmumu dienesta sagatavotajā informatīvajā materiālā iedzīvotājiem.

Ja dāvanu saņem cilvēks, kas nav radinieks, ienākuma nodoklis jāmaksā par dāvinājuma summu, kas pārsniedz 1425 eiro gadā. Izņēmums ir gadījumi, kad dāvinājums paredzēts, lai segtu izdevumus par augstākās un profesionālās izglītības iegūšanu akreditētās iestādēs, kā arī, lai samaksātu par medicīnas un ārstnieciskajiem pakalpojumiem (izņemot kosmētiskām operācijām).

Secinājums: Saņemot naudu vai cita veida dāvanu no radiniekiem, nav jāmaksā ienākuma nodoklis.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.