Otsi

Vai līdz šim dzīvniekus varēja kaut bez sertifikāta?



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Augusta otrajā pusē publiskajā telpā izskanēja kļūdaina ziņa par izmaiņām dzīvnieku kaušanas kārtībā – it kā turpmāk kautuvēs to drīkstēs darīt tikai personas ar sertifikātu. Taču šī prasība Latvijā ir spēkā jau vairāk nekā desmit gadus. Tagad Eiropas Padomes regulas prasība precizitātes nolūkos vienkārši ierakstīta Latvijas noteikumos. 

20. augustā ziņu aģentūra LETA vēstīja:

“Turpmāk lauksaimniecības dzīvniekus nokaut drīkstēs tikai personas ar atbilstošu kvalifikāciju, otrdien nolēma valdība.” 

Ziņu pārpublicēja citi Latvijas mediji, piemēram, TVnet. Portāls Jauns.lv šai ziņai piešķīra skaļāku virsrakstu:

“Kurš katrs vairs nedrīkstēs nokaut lauksaimniecības dzīvniekus: valdība ievieš obligātu kvalifikācijas sertifikātu.”

Kā jauns piemērs lielajai valsts birokrātijai tas izplatījās sociālajos medijos. 21. augustā plaformā X to minēja AS SAF Tehnika valdes priekšsēdētājs Normunds Bergs. Viņš dalījās ar kāda cita lietotāja ierakstu, kurā redzams ekrānuzņēmums ar Jauns.lv ziņu.

Avots: Ekrānuzņēmums no X. 

Berga ierakstu ar “patīk” atzīmēja gandrīz 300 platformas X lietotāji; daļa komentāros pauda sašutumu. Nākamajā dienā viņš par to runāja arī Latvijas Radio raidījumā Labrīt:

“Šobrīd ir arvien vairāk dažādu ierobežojumu, saskaņojumu, sertifikāciju. Pēdējais svaigais… vakardienas – tagad arī cūkas būs jākauj tikai sertificēta veidā. Tas it kā ir sīkums, bet tie sīkumi summējās un tās ir izmaksas gan uzņēmējā pusē, tās ir izmaksas valsts pusē, gan budžeta pusē, jo vajag veidot dažādus orgānus, kas kontrolē.”

Taču šāda prasība nav nekas jauns. Zemkopības ministrija (ZM) un Pārtikas un veterinārais dienests Re:Check apstiprināja, ka Latvijā jau vairāk nekā desmit gadus ir spēkā Eiropas Padomes regula, kas nosaka, ka dzīvnieku nonāvēšanu un saistītas darbības veic tikai cilvēki ar atbilstīgu kvalifikāciju un sertifikāciju uzdevuma veikšanai. Mērķis ir neradīt dzīvniekiem sāpes, stresu vai ciešanas, no kurām var izvairīties. Prasība attiecas tikai uz komerckautuvēm un profesionāliem dzīvnieku kāvējiem. “Šī prasība ir spēkā jau no 2013. gada, un visu laiku šāda prasība ir bijusi attiecībā uz kautuvēm. Līdz ar to prasības mēs neesam mainījuši vispār. Mēs esam precizējuši noteikumus, lai ir pilnīgi skaidrs, uz ko attiecas šis kvalifikācijas sertifikāts,” telefonsarunā ar Re:Check norādīja ZM Veterinārā un pārtikas departamenta Dzīvnieku tirdzniecības, labturības un barības nodaļas vecākā eksperte Līga Villa. Proti, līdz šim jau spēkā esošā prasība tikai ierakstīta attiecīgajos Ministru kabineta noteikumos. Tie papildināti ar tekstu – kautuves īpašnieks vai viņa pilnvarota persona nodrošina, ka dzīvnieku kaušanu veic tikai persona ar kvalifikācijas vai pagaidu kvalifikācijas sertifikātu.

Lai saņemtu kvalifikāciju, ir jāiziet Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra apmācība, kuras beigās izsniedz kvalifikācijas sertifikātu. Noteikumu grozījumi praksē neko nemaina, Re:Check sarakstē apstiprina arī Zemkopības ministrijas Preses un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dagnija Muceniece – tagad ES prasība vienkārši būs ierakstīta arī MK noteikumos. Tiesību akta anotācijā skaidrots, ka tas tiek darīts, lai novērstu “Regulas Nr. 1099/2009 normu pārprotamu interpretāciju”. Pēc Re:Check intereses ministrija publicēja arī preses relīzi, kur to skaidro. ZM arī norādīja, ka privātpersonas drīkst kaut cūkas mājas apstākļos arī turpmāk.

Tad kāpēc publiskajā telpā izplatījās maldinoša informācija? Uzņēmējs Bergs Re:Check apstiprināja, ka informāciju ņēmis no LETA ziņas. Arī sarunā ar Re:Check viņš uzsvēra, ka Latvijā birokrātijas ir par daudz. Aģentūras LETA galvenais redaktors Pēteris Zirnis e-pasta atbildē Re:Check skaidroja, ka ziņas tekstā bija tikai citēta pašas ZM sagatavotā noteikumu anotācija: “No ZM sagatavotajā anotācijā esošā risinājuma apraksta ir saprotams, ka noteikumos ir noteikta kārtība, kā iegūt sertifikātu, bet līdz šim nebija skaidri noteikts, ka kāvējiem šis sertifikāts ir obligāts. Tāpēc arī tāds virsraksts.” Vēlāk LETA ziņu precizēja.

To, ka anotācijā pausto var pārprast, Re:Check pieļāva arī ZM eksperte Līga Villa: “Jo mēs runājam anotācijā tikai par noteikumu projektu, par konkrētu dokumentu, nevis par visiem noteikumiem, bet par konkrēto punktu.” Kā skaidrots iepriekš, līdz šim noteiktais punkts nebija ietverts noteikumos, jo “tas viss bija ietverts regulā.” Villa norādīja: “Mēs līdz šim nesaskatījām vajadzību pārrakstīt prasības nacionālajos normatīvajos aktos. Klasiski tā nedara. Bet, lai būtu skaidrība, uz ko attiecas 4. nodaļa, mēs šo punktu ielikām.”

Secinājums: Jau kopš 2013. gada komerckautuvēs dzīvniekus kaut drīkst tikai sertificēti cilvēki. Jaunie grozījumi neievieš neko jaunu, bet jau esošu Eiropas Savienības prasību ieraksta arī Latvijas Ministru kabineta noteikumos. Privātpersonas drīkst kaut cūkas mājas apstākļos arī turpmāk.

Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.