Valdība nav solījusi samazināt PVN līdz 18%



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Sociālajā medijā Facebook dezinformators Valentīns Jeremejevs publicējis ierakstu par pievienotās vērtības nodokli (PVN). Viņš pauž, ka valdība esot solījusi atgriezt to 18% līmenī. Re:Check neatrada nekādas liecības, ka šādus solījumus valdība devusi.

Jeremejevs 25. jūnija ierakstā pauž:

“Ja valdība uzdrošināsies pacelt PVN, kuru solīja atgriezt līdz 18%, mēs iziesim uz ielām! Dalies!”

Jeremejevs ierakstā nenorāda šīs informācijas avotu. Re:Check Latvijas medijos un citos publiskos avotos neatrada informāciju, ka valdība būtu solījusi samazināt PVN līdz 18%. Šāda iecere nav atrodama arī pašreizējās premjerministres Evikas Siliņas (Jaunā vienotība) valdības rīcības plānā.

Kontekstam jānorāda, ka PVN pamatlikme no 18% uz pašreizējo 21% palielināta 2009. gadā jeb pirms 15 gadiem ekonomiskās krīzes laikā, lai saņemtu 7,5 miljardu latu aizņēmumu un valsts nebankrotētu. Pretēji Jeremejeva paustajam, tolaik tika pieļauts, ka PVN varētu celt vēl, ja ar minēto triju procentu kāpumu ieņēmumu palielināšanai nepietiktu. Šobrīd tiek gatavotas izmaiņas nodokļos, un politiķi nav izslēguši PVN celšanu.

Jeremejevs jau iepriekš izplatījis maldus par Covid pandēmiju, topošo militāro poligonu Sēlija, klimata pārmaiņām, ierēdņu skaitu un siltuma tarifiem.

Secinājums: Nav pamata apgalvojumam, ka valdība būtu solījusi samazināt PVN līdz 18%.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.