Pensionāriem nav obligāti jāiesniedz iedzīvotāju ienākumu deklarācija



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Facebook kāds maldinātājs stāsta, ka no nākamā gada visiem, tajā skaitā pensionāriem, būs obligāti jāiesniedz gada ienākumu deklarācija. Tā nav taisnība. Lai gan valdība 2023. gada beigās par šādu kārtību vienojās, Saeimā likumprojekts netika skatīts un tā spēkā nestāsies.

“Valsts ieņēmumu dienests (VID) pārbaudīs, kāpēc sirmgalvji vēl ir dzīvi, jo likumīgā ceļā tas nav iespējams. Tāpēc katrs pensionārs, kurš vēl elpo, pēc noklusējuma ir likumpārkāpējs. Lai izčakarētu izdzīvot spējīgos seniorus no nākamā gada ieviesta obligāta ikgadējā iedzīvotāju ienākumu deklarācijas iesniegšana pensionāriem, kuru ienākumi pārsniedz 6000 € gadā.”

Ieraksta beigās pievienota saite, kas ved uz 2023. gada rakstu portālā NRA.

2023. gada oktobrī Ministru kabinets atbalstīja grozījumus likumā Par iedzīvotāju ienākuma nodokli. Tie paredzēja, ka no 2025. gada fiziskām personām būtu jādeklarē ienākumi VID elektroniskajā deklarēšanas sistēmā. 

Pret ēnu ekonomiku vērstais projekts izpelnījās sociālo mediju lietotāju un vairāku opozīcijas partiju kritiku. Pirms likumprojektu paspēja izskatīt Saeimā, premjere Evika Siliņa (Jaunā Vienotība) paziņoja, ka to nodos atkārtotai saskaņošanai un grozījumi būs jāpārstrādā, “lai novērstu iedzīvotāju apgrūtināšanu ar nevajadzīgu birokrātiju”. Likumprojekts tā arī apstājās. Šogad oktobra sākumā VID informēja sabiedrisko mediju LSM, ka līdz nākamā gada beigām dienests izlems, vai “nepieciešami papildinājumi esošajai iedzīvotāju ienākumu nodokļu deklarēšanas kārtībai”. 

Secinājums: Patlaban nav plānots, ka visiem, tajā skaitā pensionāriem, nākamgad obligāti jāiesniedz iedzīvotāju ienākumu deklarācija. Valdība šādu kārtību piedāvāja, bet vēlāk koalīcijas partijas nolēma to tomēr neieviest.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.