Lietuvos kariuomenė paneigė Kremliui palankų melą apie JAV karių gelbėjimo operaciją



Teiginiai

Gelbėjimo operacija Pabradėje buvo skirta užmaskuoti, kad JAV karį susprogdino Lietuvos sausumos pajėgų mina pasienyje su Baltarusija. To įrodymas – gelbėjimo operacijoje be narų dar dalyvavo ir Lenkijos kariuomenės inžinieriai, dirbantys su sprogmenimis.

Verdiktas

Melas. Lietuvos kariuomenė patvirtino, kad Pabradės gelbėjimo operacijoje dalyvavo Lenkijos kariuomenės inžinieriai, tačiau tai nėra susiję su tariamomis minomis. Buvęs Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų vadas Jonas Vytautas Žukas svarsto, kad inžinieriai galėjo būti pasitelkti saugumo sumetimais, nes ir nuskendęs šarvuotis, ir kariai jame buvo ginkluoti.

Melo detektoriaus komentaras

Kovo 31 d. Pabradėje esančiame Generolo Silvestro Žukausko poligone iš pelkės ištrauktas šarvuotis, kuriame žuvo trys JAV kariai, ketvirtojo kario kūnas rastas pelkėje.

Savaitę trukusia gelbėjimo operacija netruko pasinaudoti Kremliaus propagandistai. Lietuvoje skelbta daug melagienų, susijusių su karių dingimo aplinkybėmis ir gelbėjimu. Viena jų, kad Pabradėje vienas iš JAV karių žuvo sprogus minai. Tai esą įrodo „slepiama“ informacija, kad gelbėjimo operacijoje „be lenkų narų dalyvavo ir sapieriai“.

„Kadangi Pabradės poligonas yra pasienyje su Baltarusija, tikėtina, kad amerikiečių karį susprogdino Lietuvos saugumo pajėgų pastatyta mina. O dezinformacija apie pelkėje skęstantį automobilį skleidžiama siekiant nuslėpti nusikalstamus valdžios veiksmus“, – skelbiama vienoje iš melagienų skleidėjų paskyrų.

Ką Pabradėje veikė kariuomenės inžinieriai?

Lietuvos kariuomenė „Melo detektoriui“ patvirtino, kad operacijoje tikrai dalyvavo kariniai inžinieriai, tarpukariu vadinti sapieriais, tačiau JAV kariai žuvo ne nuo minos.

„Operacijoje dalyvavo Lenkijos kariuomenės inžinieriai (sapieriai) ir narai, apie kitas su gelbėjimo operacija susijusias dezinformacines kampanijas ir melagienas komentuoti negalime. Visiems rekomenduojame naudotis tik oficialią ir objektyvią informaciją pateikiančiais šaltiniais (LK, KAM ir kitos valstybinės institucijos)“, – atsakyme „Melo detektoriui“ rašė Lietuvos kariuomenė.

O ką gelbėjimo operacijoje galėjo veikti su sprogmenimis dirbantys kariuomenės inžinieriai? Buvęs Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų vadas Jonas Vytautas Žukas „Melo detektoriui“ sakė, kad jie galėjo būti pasitelkti dėl to, kad ir nuskendęs šarvuotis, ir jame buvę kariai, buvo ginkluoti.

„Karinė mašina privalo savigynai turėti kažkokį ginklų kiekį savigynai“, – sakė J. V. Žukas, pridūręs, kad inžinierius kariuomenė galėjo pasitelkti saugumo sumetimais, jei reikėtų neutralizuoti karių ar karinės technikos ginkluotę.

Tai, kad Pabradėje žuvo ne vienas, o keturi JAV kariai, pranešė ir Lietuvos kariuomenė, ir Lietuvos Krašto apsaugos ministerija, ir JAV kariuomenės Europoje ir Afrikoje vadavietė. Tai paneigia Kremliaus platinamą melą, vienas operacijoje žuvo vienas JAV karys. Po operacijos taip pat paviešinti ir paties iš pelkės ištraukto šarvuočio kadrai.

Melagienoje minos minimos Lietuvos sprendimo pasitraukti iš Otavos konvencijos kontekste. Lietuva Otavos konvenciją, kuri draudžia naudoti, gaminti, kaupti ir perduoti priešpėstines minas, ratifikavo 2003 m.

Ir nors kovo 18 d. Lietuva kartu su Lenkija, Latvija ir Estija paskelbė apie pasitraukimą iš konvencijos, tai tėra Lietuvos Krašto apsaugos ministerijos rekomendacija, galutinį sprendimą turi priimti Seimas ir prezidentas. Vadinasi, konvencijos normos vis dar galioja Lietuvai ir šalies pasienyje minų nėra.

Šaltiniai

Susirašinėjimas elektroniniu paštu su Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento Karinių viešųjų ryšių skyriumi. 2025 m. balandžio 4 d.

Skambutis telefonu su buvusio Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų vadu Jonu Vytautu Žuku. 2025 m. balandžio 4 d.

Lietuvos kariuomenės įrašas „Facebook“. 2025 m. balandžio 1 d.

Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerijos įrašas „Facebook“. 2025 m. balandžio 1 d.

U.S. Army Europe and Africa. „PRESS RELEASE — 3rd Infantry Division identifies fourth deceased Soldier in Lithuania“. 2025 m. balandžio 2 d.

Delfi. „Iš Pabradės – naujausi vaizdai: parodė ištrauktą šarvuotį“. 2025 m. balandžio 1 d.

United Nations Treaty Collection. „Convention on the Prohibition of the Use, Stockpiling, Production and Transfer of Anti-Personnel Mines and on their Destruction“.

Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija. „Lietuva traukiasi iš konvencijos dėl Priešpėstinių minų“. 2025 m. kovo 18 d.