Ar jauno pedagogu studiju kursu neplāno seksualizēt bērnus



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors melo vai neapzināti maldina

Sociālajā medijā Facebook atsevišķi lietotāji biedē ar jaunu studiju kursu pedagogiem par seksuālo izglītību, kā arī sasaista to ar Stambulas konvenciju. Šie apgalvojumi ir maldinoši.

Kāds Latvijas dezinformators 13. martā publicēja garu ierakstu, kuru sāka ar vārdiem “Seksuālais pedagogu kurss”.

“Rietumu “vērtības” nāk ar joni un spiežas iekšā pa visiem galiem, un saskaņā ar Overtona loga principu sākas sabiedrības un, protams, bērnu apstrādes process, lai sagatavotu lgbt un pedofilijas ‘vērtību’ pieņemšanai. Taču vispirms ir jāsāk ar skolotājiem – loģiski – un tāpēc parādījās šī ziņa. Jau šogad tiks izveidots digitālas tālmācības studiju kurss pedagogiem seksuālajā izglītībā.”

Pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) iniciatīvas Latvijas Universitātes (LU) mācībspēki izveidos pedagogiem studiju kursu Seksuālā izglītošana: starptautiskā pieeja. Par to ministrija un LU informēja 8. martā. Kursu gatavos atbilstoši UNESCO starptautiskajām vadlīnijām. Ieraksta autors pievienojis arī ekrānuzņēmumu ar šo ziņu. Viņš arī raksta par šīm UNESCO vadlīnijām, “uz kurām balstoties tad notiks bērnu seksualizācija mūsu skolās”.

Ieraksta autors piesauc Pasaules veselības organizāciju un UNESCO un raksta:

“Visas šīs organizācijas šeit apvienojušās ar konkrētu mērķi – atņemt bērniem nevainīgumu un izpostīt sabiedrību kultūras.”

Taču nav nekāda pamata saistīt šo studiju kursu ar pedofilijas pieņemšanu, bērnu nevainības atņemšanu vai “bērnu seksualizāciju”. Šis digitālais tālākizglītības kurss paredzēts, lai pedagogi spētu sniegt kvalitatīvu, zinātniski pamatotu un atbilstošu vecumam informāciju par seksuālo un reproduktīvo veselību, norāda tā veidotāji.

UNESCO 2018. gadā publicēto Starptautisko seksuālās izglītības tehnisko vadlīniju (angliski – International technical guidance on sexuality education) mērķis ir sniegt mācību materiālu veidotājiem, veselības speciālistiem un politiķiem zinātnē balstītus padomus mācību programmu izstrādē. Par maldiem, kurus izplata par šo un citiem starptautiskiem dokumentiem, Re:Check jau rakstīja iepriekš.

“Atcerēsimies to, ka viss tas domāts bērniem no 5-18 gadiem. Sekojoši tiek vēstīts par to, ka atturēšanās no seksa šajā vecumā novedot pie sliktām sekām un tiek iedrošināts pretējais.”

Tā nav taisnība. Vadlīnijās nav pausts, ka atturēšanās no seksa bērniem novedot pie sliktām sekām vai tiekot iedrošināts nodarboties ar seksu. Tieši pretēji – tajās norādīts, ka atturēšanās ir efektīvākais veids izvairīties no nevēlamas grūtniecības un seksuāli transmisīvām slimībām, tajā skaitā HIV. Vienlaikus vadlīnijās arī skaidrots, ka daudziem jauniešiem atturēšanās nav pastāvīgs risinājums un dažādos vecumos jaunieši atšķirīgi izpauž savu seksualitāti. Līdz ar to tikai uz atturēšanos orientētas programmas ir neefektīvas no seksuālās un reproduktīvās veselības aizsardzības viedokļa. Kā efektīvas tiekot vērtētas programmas, kas apvieno koncentrēšanos uz vēlāku dzimumdzīves uzsākšanu ar informēšanu par kontracepciju, skaidrots dokumentā.

Ieraksta autors turpina:

“Nu un ko tālāk – nākamais loģiskais solis tad ir tas, kas jau notiek Rietumos – ja vecāks nepiekrīt bērna vēlmei mainīt to dzimumu, tad pienākas sods.”

Nav skaidrs, par kurām tieši valstīm un kādiem sodiem autors raksta. Re:Check pērn augustā ziņoja par Latvijā populāriem meliem saistībā ar transseksuālu bērnu tiesībām Kalifornijas štatā ASV. Vecāki tajā it kā var zaudēt bērna aizgādības tiesības, ja viņi savai atvasei neapmaksā dzimuma maiņas operāciju. Tā nav taisnība.

Tāpat ierakstā piesaukts arī “Stambulas konvencijas Trojas zirgs”. IZM Komunikācijas nodaļas vecākais eksperts Mārtiņš Langrāts Re:Check apliecināja, ka studiju programmas izstrādei nav nekāda sakara ar konvenciju. “Diskusija par skolotāju izglītību un spējām profesionāli izglītot bērnus seksuālās izglītības jautājumos ir sākusies ilgi pirms tam, kad Latvija konvenciju ratificēja,” viņš skaidroja rakstiskā atbildē. 

Secinājums: Nav pamata saistīt jauno pedagogu mācību kursu Seksuālā izglītošana: starptautiskā pieeja ar pedofilijas pieņemšanu vai bērnu nevainības atņemšanu. Šim mācību kursam nav saistības ar Stambulas konvenciju. UNESCO vadlīnijas nenosaka, ka atturēšanās no seksa noved pie sliktām sekām. 

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.