Medikamenti nav inde; visās vakcīnās nav mRNS



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Facebook publicētā video kāds dziednieks min virkni nepatiesu apgalvojumu: visi medikamenti un vakcīnas esot inde, no difterijas mirušais bērns patiesībā esot miris no nepārdomātas ārstēšanas un Latvijā notiekot cilvēku likvidēšana.  

Ar video dalījušies vairāki simti cilvēku, bet redzējuši vairāki tūkstoši. 

Video autors runā par “mRNS tehnoloģiju”: 

“Lielākā daļa medikamentu, kas ir farmaceitiskie, tās ir indes. Indes ir ne tikai zālēs, bet visās potēs, ko dod cilvēkiem, jo potes tiek taisītas ar mRNS tehnoloģijām.”

Pēc viņa teiktā, nevar būt pārliecināts, ka šīs tehnoloģijas nav visās vakcīnās, tajā skaitā, piemēram, potē pret ērču encefalītu, tāpēc cilvēkiem neesot vairs izvēles un vakcinēties nevarot. Tā nav taisnība. Pašlaik vienīgās mRNS vakcīnas, kas ir apstiprinātas un tiek izmantotas cilvēku vakcinēšanā, ir pret Covid-19. Nākotnē šādu vakcīnu varētu būt vairāk, jo pašlaik notiek vairāku jaunu mRNS vakcīnu klīniskie pētījumi. Arī, piemēram, pret sezonālo gripu. 

Nav nekāda pamata uzskatam, ka vakcīnu sastāvs tiek vai tiks slēpts. Arī tad, kad tika sākta vakcinācija pret Covid-19, vakcīnu tehnoloģija un sastāvs netika slēpts –  tas ir norādīts to aprakstos, par to plaši informēja mediji. Pašlaik lielākā daļa vakcīnu satur novājinātu vai inaktivētu vīrusa vai baktērijas formu vai nelielu vīrusa vai baktērijas daļu, ko dēvē par antigēnu. Piemēram, kombinētajā difterijas vakcīnā ir izmantots neaktīvs baktērijas toksīns, bet autora pieminētā ērču encefalīta vakcīna satur inaktivētu vīrusu. Tām nav nekādas saistības ar mRNS tehnoloģiju. mRNS ir ģenētiska informācija, kas pēc vakcīnas ievadīšanas liek organismam veidot koronavīrusa pīķa proteīna kopijas, lai organisms to atpazītu un, cilvēkam saslimstot ar vīrusu, spētu cīnīties pretim. Šo vakcīnu darbība aprakstīta, piemēram, šeit. Arī mRNS vakcīnām tāpat kā citiem medikamentiem ir blaknes, taču nav nekāda pamata teikt, ka tās ir indīgas vai maina cilvēku ģenētisko informāciju, uz ko arī norāda video autors. Re:Check ir rakstījis par to, piemēram, šeit un šeit.

Dziednieks arī stāsta, ka viltoti medicīniskie dati un “pārrakstītas nāves diagnozes”. Šiem apgalvojumiem nav nekāda pamata un arī viņš nekādus pierādījumus nesniedz. Tāpat dziednieks stāsta, ka zēna nāve bijusi no “no nepārdomātas ārstēšanas, no ciniskas ārstēšanas kā pēc protokola, nerēķinoties, kādā vidē audzis, ka vispār nekādus medikamentus nav saņēmis”. Nav nekādu pierādījumu, ka no difterijas slimais bērns būtu ārstēts nepareizi, tādus nesniedz arī video autors. 

Secinājums: Nav nekāda pamata apgalvojumiem, ka dažādās vakcīnās tiek izmantota mRNS tehnoloģija un ka tā būtu inde. Vakcīnu sastāvs ir norādīts to aprakstos, un pašlaik vienīgā izmantotā mRNS vakcīna ir pret Covid-19. Nav nekāda pamata teikt, ka ar difteriju slimais zēns ir miris nepareizas vai nesaudzīgas ārstēšanas dēļ.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.