Paieška

Simpsoni neparedzēja plūdus Brazīlijā un karu Ukrainā



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Vairāk nekā 2500 Facebook lietotāju dalījušies ar diviem video, kuros sazvērestības teoriju izplatīšanai atkal izmantots seriāls Simpsoni. Tā veidotāji esot zinājuši un seriālā slepeni prognozējuši šā gada plūdus Brazīlijā, karu Ukrainā un 2021. gada iebrukumu ASV Kapitolijā. Tas ir pilnīgs izdomājums – ainas, kas it kā pierāda pareģojumus, ir izrautas no konteksta vai rediģētas.

Plūdi Brazīlijā

Avots: Ekrānuzņēmumi no Facebook.

Šogad martā Brazīlijas štatus Riodežaneiro un Espiritu Santu skāra spēcīgas vētras un plūdi, kuru iespaidā gāja bojā vismaz 27 cilvēki. Maijā plūdi notika arī Riugrandi du Sula štatā. Tajos nomira ne mazāk kā 155 cilvēki, bet vairāk nekā pusmiljonam iedzīvotāju nācās pamest mājas.

Video redzamās Simpsonu ainas nav nekādā veidā saistītas ar Brazīliju. Tās ir ņemtas no divās Simpsonu sērijām. Pirmā ir 11. sezonas 2. sērija, kurā Bārts Simpsons applūdina skolu. Otra ir 14. sezonas 10. sērija, kura Homērs Simpsons, iespējams, nokaitina dievu, pilsētā sākas spēcīgas lietusgāzes un uz pāris minūtēm ir plūdi.

Vienā video vedināts domāt, ka plūdi Riodežaneiro sākās cunami dēļ. Taču abos gadījumos – gan martā, gan maijā – bija vainojamas lietavas. Piemēram, Riodežaneiro Petropolisas pašvaldībā trīs dienu laikā nokrišņu daudzums sasniedza 366 milimetrus. Salīdzinājumam Latvijā kopējais mēneša nokrišņu rekords ir 132 milimetri, ko meteorologi novēroja 2022. gadā Pāvilostā.

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā

Simpsonu viedotāji jau 2003. gadā esot paredzējuši Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. Taču attēls, kas to it kā pierāda, ir samontēts no trim avotiem.

Avots: Ekrānuzņēmumi no Facebook.

Tēls formastērpā ņemts no 30. sezonas 11. sērijas, kurā Homēra Simpsona tēvs Ābrahams atceras Otro pasaules karu. Vladimirs Putins ņemts no 2016. gada īsfilmas Homērs balso 2016, kurā Putins ASV prezidenta vēlēšanās cenšas slepeni nobalsot par Donaldu Trampu. Ekrānuzņēmuma vidū redzamais Homērs Simpsons ar karogu rokās izgriezts no 17. sezonas 8. sērijas; tajā viņš vicina ASV, nevis Ukrainas karogu.

Avots: Simpsons Wiki,

Iebrukums ASV Kongresa ēkā

Tālāk video redzams attēls it kā no 2003. gada. Tajā viens no tēliem tērpts kā tā sauktais QAnon šamanis Džeiks Andželi, kurš 2021. gadā kopā ar citiem bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa atbalstītājiem iebruka ASV Kongresa ēkā. Attēls ir rediģēts, un nav nekādu pierādījumu, ka Simpsoni būtu paredzējuši šo iebrukumu.

Avots: Ekrānuzņēmumi no Facebook.

Video iekļauti arī citi rediģēti ekrānuzņēmumi, piemēram, ar kādu specifiska izskata futbola fanu un Ganas dejojošajiem zārka nesējiem, kuri izpelnījās popularitāti Covid pandēmijā. 

Avots: Ekrānuzņēmumi no Facebook.

Secinājums: Simpsoni neparedzēja ne šā gada plūdus Brazīlijā, ne Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, ne 2021. gada teroraktu ASV Kongresa ēkā.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.