Trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas
Sociālajos medijos publicēts video, kurā vēsta par it kā Latvijas iedzīvotāju gatavošanu slimības pabalstu atņemšanai un sociālā atbalsta sistēmas iznīcināšanai. Tajā atsaucas uz Latvijas Televīzijas ziņu sižetu. Tā nav taisnība, un sižetā par pabalstu atņemšanu nekas nav teikts.
Video TikTok ievietojis publicists Lato Lapsa, tam ir 34 tūkstoši skatījumu. Viņš vēsta par kādu Latvijas Televīzijas sižetu, kurā runāts par būtisku valsts izdevumu pieaugumu par slimības lapām.
“Proti, sāk gatavināt Latvijas iedzīvotājus ne tikai kārtējai nodokļu celšanai, bet arī visdažādāko sociālo garantiju samazināšanai.”
Uzrakstā uz video pausts:
“ (..) sāk Jūs “gatavināt” slimības pabalstu atņemšanai un visas sociālā atbalsta sistēmas iznīcināšanai.”
Facebook šo video 22. martā publicējusi kāda lietotāja ar parakstu: “Vergam nebūs slimot!” Tomēr šādiem apgalvojumiem nav nekāda pamata.
Raidījums Panorāma 21. martā ziņoja, ka pērn par B darba nespējas lapām izmaksāti vairāk nekā 374 miljoni eiro. Pēdējos piecos gados izmaksas par darbspējīgu iedzīvotāju slimošanu ir augušas par 131,5 miljoniem eiro. Tie ir Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) dati.
Sižetā skaidrots, ka iemesli ir vairāki, piemēram, algu pieauguma dēļ audzis iemaksu apmērs, tāpat pieaudzis apmaksāto saslimšanas dienu skaits, cilvēki slimo ilgāk. Eksperti norādīja, ka tas liecina par sabiedrības veselības stāvokli. Kā risinājums minēta dzīvesveida maiņa, smēķēšanas un alkohola patēriņa samazināšana, izglītības līmeņa uzlabošana un pieejama veselības aprūpe. Sižetā nekas nav teikts par slimības pabalstu atņemšanu cilvēkiem, citu sociālo garantiju samazināšanu, nodokļu palielināšanu vai “visas sociālā atbalsta sistēmas iznīcināšanu”.
Pērn darba devēji vēlējās mazināt savus izdevumus par slimības lapām. Kompensācijas rosināja samazināt Ekonomikas ministrija. Taču to neatbalstīja atbildīgā Saeimas komisija. Pret darbnespējas lapu kompensācijas samazināšanu toreiz iestājās arī Veselības ministrija. Tā norādīja, ka cilvēki varētu laikus nevērsties pēc medicīniskās palīdzības un ilgtermiņā viņu veselība pasliktinātos.
Secinājums: Nav nekāda pamata biedēt cilvēkus ar pabalstu vai sociālā atbalsta atņemšanu. Latvijas Televīzijas sižetā par to neviens nerunā, to pašlaik nav piedāvājusi arī valdība vai atbildīgā ministrija.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.