Video ar lāzerieročiem ir safabricēti



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Nepilni divi tūkstoši Facebook lietotāju dalījušies ar video, kurā it kā parādīti piemēri, kā šogad no gaisa raidīti lāzerieroču stari. Lielākā daļa video redzamo ainu ir digitāli pārveidotas vai izrautas ārpus konteksta. Video patiesībā nerāda ne lāzeru, ne cita veida ieročus.

Pirmajā ainā lāzera stars it kā izraisa sprādzienu.

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Faktu pārbaudītāji no Lead Stories atrada, ka pirmoreiz šī video versija publicēta 2023. gada maijā. Tas uzņemts Makulā, Čīlē, kur tas kļuva ļoti populārs. Čīles televīzija Chilevision skaidroja, ka pilsētā uzsprādzis elektrolīniju transformators.

Avots: Ekrānuzņēmums no TikTok.

Palēninot TikTok video, var redzēt, ka sprādziens parādās pirms “lāzera”. “Lāzers”, visticamāk, ir objektīva lēcas atspīdums (angļu val. – lens flare) – vizuāls defekts, kas rodas, kameras lēcā nonākot ļoti spožai gaismai.

Attēls: Lēcas atspīduma (lense flair) piemērs. Avots: Wikimedia Commons.

Tālāk video redzams zils stars, kas izgaismo kādu pilsētu.

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Re:Check atrada, ka video ir specefektu mākslinieka HollywoodScotty darbs ar nosaukumu “Kvīnsā, Ņujorkā notiek NLO nolaupīšana, 20. septembris, 2021”. Facebook video autors oriģinālu ir apgriezis tā, lai nav redzams HollywoodScotty logotips.

Nakamajā ainā parādīts sprādziens kādā degvielas uzpildes stacijā.

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Sprādziens notika nevis šogad, bet 2014. gadā Krievijas pilsētā Mahačkalā. Atšķirībā no Facebook video, oriģinālā nav sarkana gaismas stara. Proti, tas ir pielikts klāt ar kādu video rediģēšanas programmu.

Tālāk seko aina ar zaļu lāzera staru.

Avots: Ekrānuzņēmums no Facebook.

Šo lāzera staru 2023. gada 3. augustā Štutgartē debesīs raidīja metālapstrādes iekārtu un lāzeru ražotājs Trumpf. Uzņēmums svinēja 100. dzimšanas dienu, un stars bija paredzētskā dzimšanas dienas svece. Zaļš gaismas stars redzams arī citā ainā.

Visticamāk, stars ir pievienots digitāli. Faktu pārbaudītāji no AFP norāda, ka sākotnējā video autors ir sociālo mediju influenceris IncognitoGamingTV. Viņš regulāri publicē video ar pārdabiskām parādībām un citplanētiešiem, piemēram, ka virs Brazīlijas atvēries milzīgs rozā portāls un ka pie upes Eifaratas stāv dūmojošs milzis. IncognitoGamingTV neapgalvo, ka viņa video ir īsti.

Jāpiebilst, ka Facebook video sākas ar fragmentiem no animācijas seriāla Simpsoni sērijas, kurā kāds uzbrūk Springfīldas pilsētai ar saules staru. Jau vairākus gadus seriāls Simpsoni ir iepīts sazvērestības teorijā, ka seriāla veidotāji esot zinājuši par zīmīgiem notikumiem un tajā par tiem slepeni ziņojuši. Re:Check par to ir rakstījis vairākas reizes.

Secinājums: Nav nekādu pieradījumu, ka šogad pasaulē notikuši vairāki uzbrukumi ar lāzeročiem. Populārajā Facebook video redzamās ainas ar gaismas stariem ir digitāli pārveidotas vai izrautas ārpus konteksta.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties. 

Ziedo ar PayPal
NEATKARĪGAI ŽURNĀLISTIKAI VAJAG NEATKARĪGU FINANSĒJUMU
Ja Jums patīk Re:Baltica darbs, atbalstiet mūs!
Konts: LV38RIKO0001060112712
Tagad ziedo arī ar Mobilly! Lai to izdarītu, lietotnes ziedojumu sadaļā atrodiet mūsu zīmolu un sekojiet tālākajām norādēm.