Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo
Sociālajos medijos kāda nutricioloģe izplata mītus par vēža rašanos. Tā cēlonis esot organisma “piesārņotība” un “saskābināšanās”. Tās nav taisnība. Šie mīti nav balstīti zinātnē.
Video autores sociālo mediju profili liecina, ka viņa izplata tīkla mārketinga kompānijas Coral club jeb Koraļļu klubs produktus, kas it kā attīra ķermeni. Viņa iesaka “attīrīties” arī pret vēzi, jo tas esot “sestā, pēdējā organisma piesārņotības pakāpe”.
Plašāk par Koraļļu klubu Re:Check rakstījis šeit. Par to var uzzināt arī Re:Baltica seriālā Karmas latvieši (šeit).
Vai vēzi rada organisma “piesārņotība”?
Vēzis nav “piesārņotības pakāpe”, bet gan slimība, ko rada bojājumi ģenētiskajā materiālā.
Kā rodas vēzis? Veselās šūnās ir molekulāri mehānismi, kas regulē augšanu, dalīšanos un novecošanu. Tāpat šūnām ir mehānismi, kas gādā, lai kļūdas vai bojājumi to ģenētiskajā materiālā tiek salaboti. Ja gēnos, kas atbild par šiem mehānismiem, rodas būtiskas mutācijas vai bojājumi, šūnas var sākt nekontrolēti dalīties, un rodas audzēji. Dažkārt audzēji ir ļaundabīgi, proti, to šūnas ceļo pa organismu un veido audzējus citu orgānu audos. Ļaundabīgos audzējus sauc par vēzi.
Gēnus var bojāt, piemēram, kaitīgs (jonizējošs) starojums, vīrusi vai kancerogēnas vielas. Dažkārt ar vēzi saistītas mutācijas gēnos rodas pašas no sevis vai ir cilvēkā jau no dzimšanas. Liela loma tam, vai cilvēkam attīstās vēzis, ir arī imunitātei, jo viens no imūnšūnu uzdevumiem ir atpazīt un iznīcināt vēža šūnas.
Ārsts, alternatīvās medicīnas pētnieks un bijušais Ekseteras Universitātes profesors Edzards Ersts norāda, ka mītu par vēzi kā organisma piesārņotību pagājušā gadsimta vidū aizsāka vācu ārsts homeopāts Hanss Heinrihs Rekevegs. Viņš nepamatoti uzskatīja, ka slimība rodas, organismam aizsargājoties pret toksīniem. Rekevega toksīnu teorija nav zinātniski pamatota.
Rekevegs slimību ārstēšanā izmantoja homeopātiskos preparātus. Plašāk par homeopātiju Re:Check rakstījis šeit.
Vai vēzi rada organisma “saskābināšanās”?
Citā video nutricioloģe stāsta, ka viens no vēža cēloņiem ir organisma “saskābināšanās”. To it kā veicina, piemēram, saldumi un saldināti dzērieni.
Video paustais balstās uz teoriju, ka vēzi izraisa pārāk skāba vide organismā.
Tās piekritēji apgalvo, ka skāba ēdiena ēšana padara organismu skābāku, un tādēļ rodas dažādas kaites. Lai novērstu ķermeņa skābināšanos, jāievēro tā sauktā pH diēta – jāatsakās no ēdiena ar zemu pH vērtību un jāēd sārmains ēdiens. Dažkārt iesaka lietot arī uztura bagātinātājus, piemēram, ūdeni ar augstu pH. Šo diētu pirms aptuveni desmit gadiem palīdzēja popularizēt vairākas Latvijas izklaides, dzīvesstila un ziņu vietnes.
2016. gadā neatkarīgi Kanādas pētnieki publicēja zinātniskās literatūras apkopojumu par skāba ēdiena un sārmaina ūdens ietekmi uz vēža rašanos. Pētnieki secināja – nav pierādījumu, ka pH diēta samazinātu vēža risku. Šai diētai ir pāris labi ieteikumi, piemēram, ēst daudz augļu un dārzeņu, bet to ietekmei uz veselību nav nekādas saistības ar konkrētās pārtikas pH līmeni.
Skābas vai sārmainas pārtikas ēšana būtiski neietekmē pH vērtību cilvēka ķermenī. Katrā orgānā ir noteikts pH intervāls, piemēram, arteriālajās asinīs pH ir 7,35–7,45. Organismiem ir speciāli ķīmiskie mehānismi, lai nodrošinātu, ka pH orgānos paliek pareizajās robežās. Ja tā nebūtu, nevarētu notikt dzīvības procesi. Skābu vai sārmainu vielu uzņemšana lielās devās var īslaicīgi izmainīt asins pH, taču ķermenis to ātri novērš.
Patlaban zinātniskā literatūra par pārtikas ietekmi uz vēzi nav viennozīmīga, un ietekmi joprojām pēta. Patlaban zinātniskā literatūra liecina, ka noteiktu vēža veidu rašanās ir saistīta ar tā sauktās pārstrādātās gaļas lietošana uzturā. Tā ir, piemēram, sālīta, žāvēta, konservēta vai kūpināta gaļa. Korelācija ar vēzi ir atrasta arī sarkanās jeb zīdītāju gaļas ēšanai, turklāt novērots, ka gaļas termiskajā apstrādē rodas kancerogēnas vielas. Citi pārtikas produkti, kam atklāta saistība ar vēzi, ir alkohols, piena produkti un, iespējams, piededzis ēdiens.
Secinājums: Nav zinātniska pamatojuma apgalvot, ka vēža cēlonis ir organisma “piesārņotība” un “saskābināšanās”.
Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com
Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.