Vēja turbīnas nekaitē cilvēkiem; palmu eļļu netaisa no naftas



Nav taisnība – apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo

Facebook lietotāji izplata video, kurā izskan vairāki maldi par veselību. Tā autore stāsta, ka vēja turbīnu un 5G tehnoloģiju radītās vibrācijas ir “iznīcinošas”, palmu eļļa esot inde un vakcīnas it kā ir bīstamas. Tā nav taisnība.

Video pausts:

“Es saku “nē” pret šiem vēja parkiem. Tāpat arī šīm tehnoloģijām, ko jūs – tehnoloģiju kompānijas, telefonu kompānijas, mobilo sakaru kompānijas – valstiskā līmenī saucat par internetu, bet daudzas no tām ir ārkārtīgi kaitīgas, ja ne iznīcinošas cilvēkam, dzīvniekam, dabai. (..) Es saku “nē” šim vibrācijām. (..) Lai katrs uzņemas atbildību par to, ko viņš piedāvā, piemēram, 5G.”

Vēja turbīnu “vibrācijas” ir tā sauktā infraskaņa – skaņas viļņi ar frekvenci zem 20 herciem. Infraskaņu parasti uzskata par cilvēkiem nedzirdamu, taču to var uztvert, ja infraskaņai ir ļoti augsta intensitāte jeb skaļums.

Vēja turbīnu radītā infraskaņa nav “ārkārtīgi kaitīga” vai “iznīcinoša”. Par to liecina virkne pētījumu. Piemēram, 2023. gadā Sidnejas Universitātes un citu mācību iestāžu zinātnieki publicēja pētījumu, kurā cilvēkus trīs diennaktis pakļāva infraskaņai, tādējādi imitējot vēja turbīnu iespaidu. Viņi secināja, ka tā neizraisa nekādus veselības traucējumus.

Vairāki pētnieku kolektīvi lēš, ka infraskaņas radītie simptomi cilvēkiem varētu būt “galvā” un, iespējams, radušies no ilgstoša aizkaitinājuma. Parasti simptomi ir tikai cilvēkiem, kas jau iepriekš bijuši noskaņoti pret vēja turbīnām vai kuri agrāk saskārušies ar negatīvu informāciju par tām.

Plašāk par pētījumiem saistība vēja parku ietekmi uz veselību Re:Check rakstīja šeit.

5G tehnoloģijās izmanto starojumu, kas ir radio frekvenču joslā. Šī frekvenču josla ir no pāris simtiem megahercu līdz vairākiem gigaherciem. Pasaules Veselības organizācija norāda, ka bezvadu tehnoloģiju radio starojumam īstermiņā nav novērota ietekme uz veselību. 

Pārmērīgi spēcīgs radio frekvenču starojums var izraisīt pārkaršanu vai pat apdegumus, bet, ievērojot Latvijas Ministru kabineta noteikumos pieļaujamos starojuma parametrus vai starptautisku organizāciju rekomendācijas, šāds risks nepastāv.

5G tehnoloģijās izmantotā starojuma ilgtermiņa ietekme patlaban nav skaidra, jo zinātniskā literatūra sniedz nepilnīgus un strīdīgus rezultātus. Plašāk par to Re:Check iepriekš rakstīja šeit.

Vai palmu eļļa ir indīga?

Video autore turpina:

“Es aicinu arī pārtikas rūpniecības pārstāvjus atzīt, ka palmu eļļa nav nekāda palmu eļļa. Es nezinu, kas tas ir. Nafta vai vēl kaut kas? Paskaidrojiet, kas tas ir! Bet jūs visur to liekat iekšā. Pietiks! Pietiks indēt cilvēkus!”

Palmu eļļu iegūst no Āfrikas eļļas palmas (Elaeis guineensis) augļiem un to kauliņiem. Tai nav nekādas saistības ar naftu. Salīdzinot ar taukiem, palmu eļļā ir daudz piesātināto taukskābju, kas palielina tā sauktā sliktā holesterīna līmeni. Lielāka piesātināto taukskābju koncentrācija ir tikai kokosriekstu eļļā un sviestā. Taču nav pamata apgalvot, ka palmu eļļa būtu indīga.

Augstā temperatūrā eļļas sāk kūpēt un izdalīt kaitīgas vielas. Palmu eļļa kūp augstākā temperatūrā nekā, piemēram, olīveļļa un rapšu eļļa. Tāpēc no šāda skatu punkta to lietot cepšanā ir labāk.

Vakcīnas glābušas miljoniem dzīvību

Tālāk video izskan:

“Visas šīs zāles. Visas šīs, ko jūs saucat “vakcīnas”. Viņu rezultāti un viss pārējais rāda, ka tie ir bīstami medikamenti un nav cilvēkam uz labu.”

Video autore nemin, par kurām vakcīnām runā. Vakcīnām tāpat kā jebkuram medikamentam var būt blakusparādības, taču kopumā tās ir drošas. Kā norāda Pasaules Veselības organizācija, pēdējo 50 gadu laikā vakcinācijas programmas ir novērsušas vismaz 154 miljonus nāvju.

Plašāk par Covid pošu blaknēm Re:Check rakstīja šeit, bet par bērnu vakcīnām – šeit.

Secinājums: Zinātniski pētījumi liecina, ka vēja turbīnu radītā infraskaņa nekaitē cilvēku veselībai. Cilvēku sūdzībām, iespējams, ir psiholoģiski iemesli, tajā skaitā neapmierinātība, ka jādzīvo vēja turbīnu tuvumā. 5G tehnoloģijās izmantotais starojums īstermiņā nerada veselības problēmas. Zinātniskā literatūra par ietekmi ilgtermiņā ir nepilnīga vai pretrunīga. Palmu eļļa nav indīga. To iegūst no Āfrikas eļļas palmām. Vakcīnas ir drošas un novērš bīstamas slimības.

Šis raksts ir daļa no Re:Check darba, pārbaudot iespējami nepatiesus vai puspatiesus Facebook ierakstus, attēlus un video. Par Re:Check sadarbību ar Facebook lasiet šeit.
Visus Re:Check rakstus lasi ŠEIT!
Ja arī jūs redzat apšaubāmu apgalvojumu, sūtiet to mums uz recheck@rebaltica.com

Par projektu: Re:Check ir Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra Re:Baltica paspārnē strādājoša faktu pārbaudes un sociālo tīklu pētniecības virtuāla laboratorija. Pārbaudīto faktu vērtējumam izmantojam sešas iespējamās atzīmes un krāsas: patiesība (izteikums ir precīzs un faktoloģiski pierādāms), tuvu patiesībai (apgalvojums ir lielākoties patiess, taču ir pieļautas sīkas neprecizitātes), puspatiesība (apgalvojums satur gan patiesu, gan nepatiesu informāciju, daļa faktu ir noklusēta), drīzāk nav taisnība (apgalvojumā ir kripata patiesības, taču nav ņemti vērā būtiski fakti un/vai konteksts, līdz ar to izteikums ir maldinošs), trūkst konteksta – tiek salīdzinātas nesalīdzināmas lietas, izteikums ir pretrunā ar paša iepriekš teikto vai darīto vai trūkst būtiskas papildu informācijas un nav taisnība (apgalvojums neatbilst patiesībai, tam nav pierādījumu, izteikuma autors neapzināti maldina vai melo). Vērtējumu piešķir vismaz divi redaktori vienojoties.